Egy adhoc Dunakanyar kerékpárral 🚴♀️ művelet: amikor szürkés álmodból 💭 ébredve, pár óra elteltével, egy valóságos 🤩 csodabringázás 🪄 lesz. A Börzsöny, a Pilis és a Duna kel életre.
A túra jellege: Egynapos kerékpártúra
Helyszín: Európa
Ország: Magyarország
Tájegység: Pilis és Visegrádi-hegység, Európa kék szalagja, a Duna
Túra napok száma: egy
Táv: 97 km
Szint: 466 méter
Útvonal letöltése:
Felszerelés: Kerékpár, plusz a kötelező felszerelés
Élmény: ⭐⭐⭐⭐⭐
A túra nehézsége: 🚴🚴🚴
Egy csodás őszi nap – a festői Dunakanyar kerékpárral
Esztergom – Budapest = 97 km/466 szint
(2021. október 14.)
Ha meghalljuk azt, hogy Dunakanyar kerékpárral, szerintem legtöbben a Vác – Nagymaros – Szob útvonalra gondolnak. Én elég sokszor bringázom a másik oldalon is, ennek is megvan ám a maga szépsége. 🙂

Tudjátok, hogyan kell egy hűvös, felhős, szürke reggelből-délelőttből, egy tökéletes, csodás, verőfényes napsütéses, már-már festőien szép bringázást varázsolni? Nekem ma sikerült. Tegnap este 22 óráig dolgoztam, ma szabadnapom van.
Reggel 8 körüli ébredés, ablakon kinézek, óh, mi ez a sötétség? Visszabújtam az ágyba és simán vissza is aludtam egy cseppet. 10 óra, ismét felkelek, változás szinte semmi. Csodálkozom is rendesen, mert nem ezt ígérték mára az időjósok. Megnézem az időképet, és óh, de hiszen Esztergomban süt a nap!
Gyerünk oda! Utána már úgyis mindenhol felszakadozik majd a felhőzet – gondoltam. 11:15-kor fel is pattantam a bicajra, kiterertem a Nyugatiba. 11:47-kor érkezés, nézem a kiírásokat, 1-es vágány Esztergom, indulás 11:52-kor. Ó, hát a legjobbkor. 5 percem van, hogy azt a kb. 50 métert megtegyem a vonatig; sikerült. Így pontban 13 órakor elindultam Esztergomból bicajjal hazafelé. 🙂
Gyönyörű kék ég, szikrázó napsütés, kell ennél több? Az állomásról egyenesen a Nagyboldogasszony és Szent Adalbert Főszékesegyházhoz, azaz a Bazilikához tekertem. Hazánk legnagyobb temploma, az Esztergomi váron belül, a Szent István téren áll. Európát tekintve pedig, a 3. legnagyobb bazilika, ami a méreteit illeti.
Nagyon kedvelem az esztergomi szakaszt; klassz, ahogy végig a folyó mellett halad a bringaút. A kerékpárút további része pedig, az egyik nagy kedvecem. Teljesen testközelben a Duna, számtalan lehetőség, hogy közvetlen a partról csodáljuk ezt a milliőt. A bicajút, Szamárhegy magasságában ér véget; innen a főúton tudunk továbbhaladni.








Elérem utam fénypontját, a Dunakanyart
Szamárhegytől Pilismarót – Dömös – Visegrád az útvonal. A személyes tapasztalatom az, hogy egyrészt hétköznap sokkal kisebb az autósforgalom ezen az úton, a másik pedig, hogy alapvetően figyelmesek az autósok a kerékpárosokkal. Bár nyilván sokkal biztonságosabb lenne, és több bicajost is vonzana, ha már végre itt is lenne bringaút.
Ugyan én most kihagytam, de mindenképpen ajánlom az errfelé tekergőknek: közvetlen Szamárhegy után, jobbra tudunk letérni Búbánatvölgybe. Csendes, nyugodt, félreeső, pihenésre, kikapcsoládásra alkalmas hely, több horgásztóval; de bográcsozásra, szalonnasütésre is van lehetőség.
Pilismarótot elhagyva, mindig nagyon várom már azt a bizonyos jobb kanyart, amiután azonnal megpillantom a Dömös hajóállomást. Sokszor van, hogy órákig elücsörgök a parton, és azon kívül, hogy ámulom-bámulom a Dunakanyart, csinálom a nagy semmit. Az nagyon jó tud ám lenni! 🙂 Most sem volt nagyon másként. Egy jó fél órát most is elidőztem itt.




Visegrádra érve, egy másodpercet sem gondolkodtam azon, hogy feltekerjek-e a Panoráma úton. Naná, menni kell. Egyébként pedig az, hogy egyáltalán nem kompoztam át a másik oldalra (sem itt, sem pedig már előzőleg Pilismarótnál), abszolút tudatos volt. A nap járása és nézése, illetve az azokkal járó gyönyörű és erősen élénk délutáni fények miatt, egyértelmű volt, hogy ma, ezen a parton guruluk Budapestig.
És ez nagyon jó döntés volt, hiszen egész úton, minden érzékszervemmel szívtam magamba azt látványt, azt a természetadta szépséget, amit a Duna ajándékozott nekünk. 🙂 Szóval igen, itt Visegrádon is, a Panoráma útról, lenyűgöző látványban volt részem. A vár, illetve bobpálya másik oldalán gurultam le, adtam a lejtmenet érzésének. 🙂





Visegrádot elhagyva, még továbbra is a főúton tudunk haladni. Dunabogdányba érve, az út bal oldalán, ismét bringaút vár ránk; egy pici figyelem is szükséges, hogy észrevegyük, de tábla jelzi. Ezt a partszakaszt is nagyon szeretem. Amolyan homokos tengerparti feelingre emlékezteti az embert, még így ősszel is – nyáron általában dugig van ez a szabadstrand terület.
Én, most itt, a magam módján, adtam a ‘bícses’ érzésnek: a széldzsekimet leterítettem a homokra, és ráheveredve sütettem, úsztattam magamat – na jó, leginkább az arcomat és a karjaimat – a nap sugaraiban. Enyém volt, az egész dunabogdányi tengerpart. 🙂





‘Bogdány után jött Tahitótfalu, majd Leányfalu, Szentendre és Budapest. Dunabogdány és Tahi között nagyon klassz kerékpárút vezet a 11-es út mentén. Nem sokkal Tahi előtt ismét főút, majd Leányfalutól, már végig, végig, bringaút Budapestig. 🙂
Nagyon szeretem ezt a napomat. A nulláról indult, majd 100-as lett belőle. Este hétre itthon voltam. Egyébként sokszor volt olyan érzésem, mintha egy csodás természetfilm vetítésének a közepébe csöppentem volna. Csak itt, nem a filmet pörgették, hanem én a pedált, és ezáltal nézhettem végig az egészet. 🙂
Mivel a Dunakanyar és környéke egy kedvenc bringás helyem, az alábbi útvonalakat is nézzétek meg:
A Börzsönyből a Visegrádi-hegységbe, a szépséges Dunakanyarral
Forró nyári, csobbanós bicajozás – irány a Kisoroszi szigetcsúcs
Milyen kerékpárútvonalak vannak a Dunakanyarban?
A Dunakanyarban számos jól kiépített kerékpárút található. A Duna mindkét oldalán lehet bringázni. Népszerűek a Pilisi kerékpárutak és a Visegrádi-hegységben húzódó útvonalak.
Melyik évszak a legjobb kerékpározni a Dunakanyarban?
A Dunakanyar minden évszakban gyönyörű, de a tavasz és az ősz a legideálisabb időszak a kerékpározáshoz. Tavasszal már kellemes az időjárás, ősszel a levelek színesek, és kevesebb a turista.
Mennyi idő alatt lehet teljesíteni a Dunakanyar kerékpárutat?
A teljes Dunakanyar kerékpárút Esztergomtól Budapestig egy nap alatt teljesíthető. Budapesttől Esztergomig a Duna másik oldalán szintén egy nap alatt bejárható. A Dunakanyar komolyabb felfedezésére egy hetet érdemes szánni.
A Dunakanyarban vannak melegvizes fürdők?
Igen, a Dunakanyarban több helyen is van termálfürdő. Esztergom, Visegrád, Leányfalu, Göd