Home » Itt jártunk » Magyarország » Magyarország tájegységei » A Gerecse rendkívül változatos tájjal, domborzattal vár

A Gerecse hegység 🌄 egy 40 km hosszú, 20 km széles középhegységi vonulat Magyarországon, Komárom-Esztergom megye északnyugati részén, a Duna jobb partján. A hegység legmagasabb pontja a Nagy-Gerecse (633 m). A tetőn egy adótorony áll. A Gerecse és környéke kerékpározásra 🚴‍♀️ országútival és montival is kiváló terep. Bakancsosok 🥾 is szép számmal járják. Az OKT átszeli a hegységet, a legszebb látnivalók egy részét érinti is.

Helyszín: Európa
Ország: Magyarország
Bemutatásra kerülő terület: Gerecse
Szomszédos területek: Duna, Vértes
Élmény: ⭐⭐⭐⭐

A Gerecse bemutatása

Változatos tájaival, gazdag növény- és állatvilágával, történelmi emlékeivel és művészeti értékeivel ideális kirándulóhely a természet szerelmeseinek, a túrázóknak, a kerékpárosoknak és a történelem iránt érdeklődőknek.

Budapest felől két irányból is nagyon könnyen megközelíthető. Tatabánya, vagy Dorog lehet jó kiindulási pont a túrákhoz.

Talán az egyik legismertebb teljesítménytúra a Gerecse-50, ami a Gerecse legszebb, turistajelzéssel ellátott útjain, ösvényein vezeti végig a vándort. Érdekes, hogy a hegység a fővároshoz közel van, de kirándulók, kerékpárosok részéről kevésbé terhelt. A Gerecsén átvezet az OKT, a Közép-dunántúli Piros és több zarándokútvonal is.

A hegység elhelyezkedése, részei, felépítése

A Gerecse hegység a Dunántúli-középhegység része. A Vértestől a Tatai-árok, a Pilistől a Dorogi-medence, a Budai-hegységtől pedig a Zsámbéki-medence választja el. Nyugaton a Kisalföld peremvidékével határos. Északi lejtője a Duna völgye felé meredeken végződik. Pontos elhelyezkedése a térképen. A hegység alapját gránit és andezit alkotja, melyet mészkő és homokkő borít.

Részei:

A Gerecse hegységet három fő részre osztjuk: Nyugati, Középső és Keleti-Gerecse. Nézzük meg részletesebben ezeket a területeket:

Nyugati-Gerecse
A hegység nyugati része Neszmélynél kezdődik, és Tatabánya felé halad. Itt találjuk a Nagy-Somló barlangját, a tatabányai Szelim-lyukat és a millenniumi Turul-emlékművet.

Középső- vagy Magas-Gerecse
Ez a rész a hegység legmagasabb pontjait rejti. Ide tartozik a Nagy-Gerecse, a legmagasabb csúcs, valamint a Pisznice-barlang, a Gerecse legnagyobb barlangja. A környéken mészkőbányák is működnek, ahol a híres tardosi vörösmárványt bányásszák.

Keleti-Gerecse
A hegység keleti részén található a Jankovich-barlang és a Nagy-Gete csúcs.

Déli-Gerecse
Ez a rész a hegység fő tömegétől elkülönülve helyezkedik el. Itt találjuk a Somlyóvárat és a különös nevű Lóingató-hegyet.

A hegységben számos barlang található, melyek közül a legnevezetesebb a Tatabányára néző Szelim-barlang. A barlangok száma pontosan nem tudható 300-400 között van.

A Gerecse hegység növény és állatvilága

A növényvilág rendkívül változatos. A hegységben tölgyesek, bükkösök, gyertyános-tölgyesek, cseres-tölgyesek és sziklaerdők is találhatók. Számos védett növényfaj is él a Gerecsében, például a tavaszi kikerics, a hunyor, a leánykökörcsin és a piros liliom. Egyes részeken tavasszal a medvehagyma igazi szőnyegként fedi be a talajt.

Az állatvilága is igen gazdag. Őzek, szarvasok, vaddisznók, rókák, nyulak, mókusok és vadmacskák is élnek a Gerecse erdeiben. A madarak közül megtalálható a fekete gólya, a parlagi sas, a kerecsensólyom és a holló.

Emberi jelenlét a hegységben

A Gerecse hegység területén már az őskorban is éltek emberek. Számos őskori lelőhelyet tártak fel. Tatán az Öreg-tó melletti őskőkori, Vértesszőlős előember telep, és természetesen a hegység több barlangjából is kerültek elő régészeti emlékek az itt élő elődeinkről.

A Gerecse hegység történelmének legfontosabb eseményei a római korban és a középkorban történtek. A rómaiak a hegységben kőbányákat üzemeltettek, és erődöket építettek. A római-út érintette a Gerecsét. Brigetio (Komárom) és Aquincum (Budapest) között a Gerecse hegység déli lábánál haladt el. Az út mentén őrtornyok és villagazdaságok épültek.

A középkorban a hegységben több vár épült, a tatai, a bicskei, és már csak nyomaiban felfedezhető Somlyóvár.

Turisztikai látnivalók a Gerecsében

Gerecse Natúrpark

1996-ban alakult, és a Gerecse hegység teljes területét magába foglalja. A park területén számos védett növény, és állatfaj él.

Tata, a vizek városa

Felhő a tatai Öreg-tó felett

Tatáról készítettünk egy komoly bemutatást.

  • Történelem
  • Látnivalók
  • Ajánlott útvonalak a városban és a környéken

Ismerd meg Tatát bringás szemmel!

A tatai vár

A Tatai vár

A 13. században épült, a város legismertebb nevezetessége. A várban múzeum, lovagterem és kápolna is található. A vár közvetlenül az Öreg-tó partján épült. A tó kerülete közel hét kilométer, partján nagyon kellemes sétát lehet tenni.

Angolkert

A 18. században létesült park a Cseke-tó partján fekszik. A horgásztó mellet sétány vezet körbe, és műromok teszik egyedivé a hangulatot.

Esterházy-kastély:

A 18. században épült, jelenleg múzeumként is funkcionál.


Nepomuki Szent János szobra

A 18. században készült szobor a Tatai-tó partján található.

Tatai nagytemplom

A 18. században épült templom a város egyik legszebb épülete. Felújítását nem rég fejezték be.

Fényes Tanösvény

Tata központjától 2 kilométerre található. Igazi vizivilág tárul a szemünk elé. A Fényes forrásvidéke a szénbányászat előtti időkre emlékeztet. Tata a vizek városa volt.

Tata forrásai

A Tatai Kálvária-domb és környékének karsztjelenségei
A tóvárosi városrész barlangjai, karsztjelenségei
Angolkert forrásbarlangjai
Angyal-forrási-barlang
Bartha-kútbarlang
Büdös-kút
Csurgó-kút
Eötvös-barlang
Fényes-forrásai
Fényes-kút
Kőkút
Megalodus-barlang
Tükör-forrási-barlang

https://tata.hu/mindennapok/ertekeink/teremtett-epitett-oroksegunk/forrasok-barlangok-kutak/

Vértesszőlős

Ősember leleteket tártak fel a település határában egy barlangban. A neandervölgyi ember ittlétét bizonyítják. Kiállítás mutatja be az ősember életét.

Római kori villa romjait tárták fel a község határában. Egy gazdag római család birtokában volt. Sajnos nem látható, vissza lett földelve.

Tatabánya

Turul emlékmű

Tatabánya legismertebb nevezetessége. A Kő-hegy tetején található 14 méter magas bronzszobor a magyarok ősi madarát, a turult ábrázolja.

Bánhidai Arborétum

1923-ban létesült. A 22 hektáros területen több mint 4000 növényfaj él, melyek közül a legkülönlegesebbek a mamutfenyő, a duglászfenyő és a jegenyefenyő.

Alsógallai Tájház

A 19. századi paraszti élet bemutatására szolgál. A tájházban berendezett konyha, szoba és kamra is található.

Szárliget

Zuppa-tető. Szép kilátás nyílik a Gerecsére, a Vértesre és a Tatai-árokra

Bicske

Szentháromság Plébániatemplom

1723-ban alapították, az első plébános Padányi Bíró Márton, a későbbi veszprémi püspök lett. A templomot 1768-1774 között átépítették.

Batthyány-kastély

A kastélyt Batthyány Lajos gróf, Magyarország utolsó nemzeti nádora építtette 1754–1755-ben.

Dorog

Budapesttől 30 kilométerre északra, a Gerecse lábánál fekszik. Fontos bányászati ​​központ volt.

Bányászati Múzeum

A dorogi szénbányászat történetét mutatja be. A kiállításon bányászati ​​eszközök, gépek, fényképek és dokumentumok láthatók.

Nagy-Gete

A környék legmagasabb csúcsa, nagyon szép kilátás nyílik a Gerecsére

Palatinus-tó

Egy mesterséges tó, volt bánya telt fel vízzel. Magyarország egyik legtisztább vízü tava.

Tát

Lassan elérjük a Dunát, Esztergom közelében járunk. Tát határában találunk egy római kori villát a 2. században építették. A villa romjai ma is láthatók.

Tát római kori neve Ad Flexum volt. A település a mai Tatabánya és Esztergom között fekvő római útvonal mentén feküdt, és fontos pihenőhely volt a Duna menti provinciákba utazók számára.

Lábatlan

A régi lábatlani postakocsi épület felújításra került és itt alakították ki a Dunamente Ökocentrumot.

Neszmély és Dunaalmás

Megérkezünk a Gerecse nyugati széléhez.

Neszmély:

A neszmélyi vár a 13. században épült, mára elpusztult középkori erősség a Gerecse északnyugati részén. Két másik Árpád-kori vár (Kisvár, Korpás-kő vára) maradványai is megtalálhatóak.

Hajóskanzen

Különleges látnivalókat lehet itt megnézni, némelyik egyedülálló.

ZOLTÁN GŐZHAJÓ

A hajó 2008 óta védett műszaki emlék.

NESZMÉLY GŐZHAJÓ

Az 1957-ben épült Neszmély lapátkerekes gőzhajó 2010-ben teljes felújításon esett át.

PETŐFI

Jelenleg is a felújítását várja.

LAJTA MONITOR

A Földön több mint kétszáz monitor épült, ezekből összesen hét darab maradt meg valamilyen formában, de az egyetlen folyami típusú monitor hadihajó.

​VÖCSÖK I.

Most a Hajóskanzenben, a vízparton áll.

Dunaalmás

A Duna-part kellemes sétálási és pihenési lehetőséget kínál.

A Dunaalmási-források már a római korban is ismertek voltak. A rómaiak fürdőt építettek a források mellé, és a víz gyógyhatását is kihasználták. A források a középkorban is népszerűek voltak, és a 18. században a források köré üdülőhely épült.

Dunapart forrás a Duna folyó partján található, és a legmelegebb Dunaalmáson. A víz hőmérséklete 24 °C.

Lilla-forrás a református templom mellett található, és a leghidegebb Dunaalmáson. A víz hőmérséklete 18 °C.

Medencés forrás a 10-es főút és a Duna között található, és a legnagyobb vízhozamú Dunaalmáson. A víz hőmérséklete 20 °C.

Bajna

Bajna írott történelme a 11. századig vezethető vissza, hiszen már 1087-ben egyházashely volt. Királyi földjét 1293-ban és 1295-ben is említik.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Bajna_(Magyarorsz%C3%A1g)#T%C3%B6rt%C3%A9nete
Sándor-Metternich család kriptája Gyarmatpuszta

Sándor-Metternich-Kastély. A falu közepén álló kastély több évszázadon keresztül adott otthont a Sándor családnak. Sándor Móric gróf, az Ördöglovas halhatatlan alakja volt a magyar történelemnek. A kastély több évtizednyi gazdátlanság után végre fel lett újítva, és várja a látogatókat. A család kriptája a közeli Gyarmatpusztán található, rendkívül szép, nyugodt környezetben.

Bajót

A település ősidők óta lakott, a határában őskori, római kori és honfoglalás kori leleteket is találtak. Bajót neve először 1202-ben tűnik fel az oklevelekben.

Bezerédi-kastély

Szarkáspuszta Bajóttól légvonalban csak pár kilométer. Itt találunk rá a Bezerédi-kastélyra. Sajnos már csak a kastély düledező falai láthatók. A patinás épület az enyészeté lett.

Jankovich-barlang

Fokozottan védett barlang, a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága gondozza. Az Országos Kéktúra is érinti. A tavasz első heteiben nagyon sokan keresik fel a Gerecse Bajót feletti részét.

Pusztamarót

A település neve először 1235-ben tűnik fel az oklevelekben. Marót falvát a 13. században a Tardos nemzetségbeli Maróti nemesek birtokolták. A Gerecse szívében fekvő szinte teljesen elnéptelenedett település a nyugalom szigete. Pusztamarót környékén tavasszal rengeteg medvehagyma nyílik, az emberek ilyenkor megrohanják ezt a szép területet.

Pusztamaróton lehetőség van szállás foglalására, a bátrabbak az erdő szélén sátrazhatnak is. Az OKT. egyik bélyegzőpontja is megtalálható itt.

A Gerecse rendkívül változatos tájjal és domborzattal várja a kikapcsolódásra érkezőket. Pusztamaróti csata emlékműve
A Maróti csata emlékműve Pusztamarót

Péliföldszentkereszt

A település ősidők óta lakott, a határában őskori, római kori és honfoglalás kori leleteket is találtak. A település neve először 1222-ben tűnik fel az oklevelekben. A középkorban a péli grófok birtoka volt.

Látnivalók

Szent Kereszt felmagasztalása római katolikus templom: A templom a 18. században épült barokk stílusban. Állítólag itt őrzik Jézus keresztjének egy kis darabját, ezt viszont még maga az egyház sem erősíti meg.

Péliföldszentkereszti kastély: A kastély a 18. században épült barokk stílusban. Jelenleg magántulajdonban van.

Héreg

A település ősidők óta lakott, a határában őskori, római kori és honfoglalás kori leleteket is találtak. Neve először 1211-ben tűnik fel az oklevelekben. A falu a középkorban a Héregi család birtoka volt. A 14. században a település török hódoltság alá került, de a 17. században felszabadult.

Héreg temetője az erdő alján fekszik, nagyon szép környezetben. Autóval el lehet eddig jönni, pár kilométer séta után már a Gerecse erdejében gyönyörködhetünk. A falu egyik nevezetessége a Királykút.

Másik közeli nevezetesség a Serédi-kastély.

Serédi-nyaraló, egy impozáns épület Süttő község határában, a Gerecse hegység erdőinek ölelésében. A kastélyt Serédi Jusztinián bíboros-hercegprímás építtette 1935-ben nyaralónak.

Gerecse Serédi-kastély

A kastélyt Fábián Gáspár építészmérnök tervei alapján építették, vörös márvány felhasználásával. A főépület kétszintes, díszes oromzattal és faragott oszlopokkal. A kastélyhoz tartozik egy kiszolgáló épület is, melyben ma szálláshely üzem.

Kisvasutak a Gerecsében

Szárliget és Tornyópuszta között. Felszámolták. Emléktábla Szárligeten található.

Bánhida-Tolna erdei kisvasút

Egy 600 mm nyomtávú gőzvontatású erdei vasút volt, ami 1906 és 1952 között működött Bánhida (ma Tatabánya része) és Tolna (ma Vértestolna) községek között.

https://hu.wikipedia.org/wiki/B%C3%A1nhida%E2%80%93Tolna_erdei_vas%C3%BAt

Süttői kisvasút

A Süttő környéki erdők és kőbányák vasúttal való feltárása az 1800-as évek második felében már biztosan megkezdődött. Igazi fénykora azonban a Csernoch prímás által kezdeményezett vasútépítéssel kezdődött el.

https://kisvasut.hu/view_cikk.php?id=2111

Dorogi homokvasút

760 mm nyomtávon, Dorog, Csolnok, Annavölgy, Ebszőny bánya, Sárisáp, Borókás térségben volt kiépítve. A fővonal 5800. méterében a Ghimessy kitérőben váltókezelő irányításával történt a tele, és az üres vonatok fogadása, valamint azok indítása a cél állomások felé

https://kisvasut.hu/view_cikk.php?id=3619

Arborétumok a Gerecsében

Tata Angolkert

Az Angolkertet 1783-ban Böhm Ferenc mérnök építette, Isidorus Canevale tervei alapján. A kert kialakításának kedvezett a feltörő források (Kék-forrás, Najád-forrás) vize, a természeti környezet és a Cseke-tó. A tavat az ott működött Jenő-malom tulajdonosáról nevezték el. 1803-ban Kazinczy Ferenc is megtekintette az angolkertet

https://hu.wikipedia.org/wiki/Angolkert_(Tata)

Agostyáni arborétum

A Gerecse Tájvédelmi körzet gyöngyszeme, a hegység egyik páratlan szépségű völgyében a Bocsájtó-völgyben, Tatától néhány kilométerre, Budapesttől alig egy órára található. Az arborétum 30,5 hektáron mutatja be fás szárú növényeit. A kertet az év bármely időszakában érdemes felkeresni, hiszen növényritkaságaival egyedülálló esztétikai élményt nyújt minden évszakban.

https://verteserdo.hu/latnivalok/agostyani-arboretum/

Neszmélyi arborétum

A Neszmélyi Arborétum Gombáspuszta mellett fekszik. A Gerecsei Tájvédelmi Körzet része. Az arborétum legidősebb fái az egykori őshonos erdő hagyásfái a kerítés külső oldalán. 200-250 éves kocsánytalan tölgyfák. Az arborétum Dunaszentmiklós irányából a legkönnyebb.

Gyarmatpuszta vadaskert

A vadaskertben Közép-Európában egyedülálló, közel 20 hektáros, megragadó szépségű vadgesztenye erdő található, mely termésével bőséges élelmet biztosít az itt élő vad számára. A területen található az ország legjobb muflonállománya, a magyar rekord itt került terítékre.

https://hunting.parkerdo.hu/hu/?portfolio-item=gyarmatpusztai-vadaszhaz

A Gerecse tanösvényei

Tatai Fényes tanösvény

A vízivilágot, a mocsaras élőhelyeket és a ligetes erdőket mutatja be.

Dunaalmási Kőpite Túrakörök Tanösvény

A Gerecse nyugati vonulatában található Dunaalmási Kőpite-túrakörök tanösvény több, mint 9 km hosszan kanyarog, és 32 állomásával vezet végig bennünket az egykori római úton, régi kőbányákon át a Kőpite tetejéig, ahonnan lélegzetelállító körpanoráma tárul a szemünk elé. A magaslat jellegzetes, lepényszerű, pitére emlékeztető alakjáról kapta a Kőpite nevet.

https://www.dunaipoly.hu/hu/helyek/tanosvenyek/dunaalmasi-kopite-turakorok-tanosveny

Malom-völgyi Tanösvény Tardos

Tardos község mellett, a Gerecse hegység ölelésében található a Malomvölgyi-tó, ami egy kiépített horgászhely, de környéke sokak által kedvelt kirándulópont. A tó körül található a Malomvölgy tanösvény, aminek útvonala a tó felé indul meg, de nem kell megkerülni a tavat, körülbelül félúton a hegy irányába kell indulni, felfele. Az első tájékoztató tábla a tanösvény elején van kihelyezve, amin fel vannak tüntetve a különböző állomások.

https://tardos.kornyeke.hu/malom-volgyi-tanosveny

Gerecse Lombkorona Tanösvény

A sétány helyszíne is kőfejtő volt egykor, ma természetvédelmi terület. A szerkezet a magasabb oldalról indulva átível egy időszakos vízfolyás felett, és a talajszinttől 11 méterre távolodik el a legmagasabb részén. A 44 méter átmérőjű körön 105 méter hosszan sétálhatunk, sőt, kerekesszékkel is nyugodtan rámehetünk (legnagyobb lejtése 9%-os). A kilátót a Budapesti Erdőgazdaság Zrt. építtette, és 2019 októberében adták át.

A közelben egy nagyobb, szintén felhagyott kőfejtő terpeszkedik, amelynek széles udvarában padokat és tűzrakó helyet is találunk.

https://www.termeszetjaro.hu/hu/poi/kilato/tardosi-voeroeshid-lombkorona-tanoesveny/66254316/

A Gerecse túraútvonalai

Nagyon sok és rendkívül jól jelzett túraútvonalak hálózzák be a Gerecsét. Az Országos Kék, a Közép-Dunántúli piros, Mária Út, Gyöngyök útja, Magyar Camino is áthalad a hegységen. A helyi jelzések is szép számmal megtalálhatók, szinte minden szép kilátóponthoz, csúcsra, történelmi jelentőségű helyre vezet egy jelzés.

Túraajánlataink a Gerecsében

Az ajánlatainkban nagyon változatos útvonalakat kínálunk. Egy-egy bejegyzésben több beszámolóval is megismerkedhetsz. A bringás ajánlatok legalább tíz különböző kerékpáros túraútvonalat kínálnak.

Kerékpártúrák a Gerecsében és környékén:

Környei tó, az Által-ér táplálja

Kerékpárral az Által-ér mentén két túra egyben! (csodás őszi színek, fényképek)

Oroszlánytól Győrig kalandozunk, természetesen a Gerecse egy részén is koptatjuk a gumikat.

Által-ér völgyi kerékpárút királyszakasza

Által-ér völgyi kerékpárút sok extrákkal! A legjobb beszámoló az útvonalról!

Olyan látnivalók kerülnek bemutatásra, melyeket más beszámolóban nem találsz meg.

A Gerecse lankái

Kerékpártúrák a Gerecsében, a legszebb útvonalak (több részes sorozat egyben)

Hét kerékpáros útvonal csak a Gerecsében! Rövid ajánlatok, gyorsan el tudod olvasni. Az igazi élményt akkor kapod, mikor elindulsz valamelyiken és bejárod.

Gyalogtúrák, zarándoklatok a Gerecsében és környékén

Gerecse gyalog

Gerecse ötven teljesítménytúra

Túrabeszámoló a Gerecse 50-ről. Miért különleges? Hosszú évek óta nem indulok a Gerecse 50 teljesítménytúrán. Mikor kedvem van hozzá, akkor lesétálom és kész! Nincs az a nagy tömeg, a rengeteg szemét.

Egy magányos túra beszámolója.

Zsámbéki templom

Zarándoklat, Mária út

Igen, jól látjátok, ez a Zsámbéki templom. A Gerecse szélén vagyunk már.

Zirctől Zsámbékig követhetitek nyomon egy zarándok útját.

Amennyiben a fenti választékot szűkösnek találod, válogass kedvedre az ingyen letölthető legkedveltebb Gerecsében megtett útvonalaink közül.

A Gerecséről fényképek

Gyakori kérdések a Gerecsével kapcsolatban

Hol található a Gerecse hegység?

A Gerecse hegység Közép-Magyarországon, Komárom-Esztergom vármegye területén fekszik. Tatabánya, Tata, Dorog és Esztergom városok a hegység lábánál terülnek el.

Milyen a Gerecse hegység éghajlata?

A Gerecse hegység éghajlata mérsékelt égövi, kontinentális jellegű. A csapadék mértéke viszonylag alacsony, a nyarak melegek, a telek hidegek és szárazak. Sajnos az éghajlatváltozás miatt a telek az elmúlt tíz évben már nem voltak hidegek, csapadékból is egyre kevesebb érkezett.

Mekkora a Gerecse területe?

Körülbelül 850 km²

Milyen növény- és állatvilág él a Gerecsében?

A növényvilágát a tölgyesek és a bükkösök uralják. Az állatvilág jellegzetes képviselői a szarvas, az őz, a vaddisznó, a róka és a vadmacska. Ritka madarak is életteret találnak a Gerecsében. Az egyre melegedő időjárást a tűlevelűek rosszul viselik, gyorsan pusztulnak.

Melyik a Gerecse legmagasabb pontja?

Gerecse-tető, 633 méter tengerszint feletti magassággal.

Milyen túraútvonalak találhatók a Gerecse hegységben?

Számos túraútvonal található, a könnyű sétautaktól a kihívást jelentő hegymászó útvonalakig. Kiépített Via Ferrata utak is vannak, de igazi kihívást jelentő sziklafalak is.

Hazánk további látnivalói

Magyarország tájegységeinek bemutatása bringás szemmel

Balaton és Balaton-Felvidék

Balaton egész évben

Fedezzük fel a Balaton környékét, a minden évszakban más arcát mutató szépségét 😍 , érdekességeket, titokzatosnak tűnő múltját. Látnivalók egész évre!

Bakony

Magyarország tájai, Bakony, Kab-hegy

Magyarország egyik legnagyobb és legkedveltebb kirándulóhelye. A Dunántúli-középhegység legnyugatibb és legkiterjedtebb tagja. Túralehetőségek tárháza.

Börzsöny

Börzsönyi kilátás

Magyarország újabb csodás 😍 részét ismerhetjük meg. Sorozatunk most a Börzsönyre 🌄fókuszál. Gyalog 🥾 vagy két keréken 🚵‍♀️, gyertek velünk egy szép helyre.

Bükk

Bükk, Szilvásvárad Fátyol vízesés

A Bükk hegység Magyarország legnagyobb átlagmagasságú hegysége. Ötven csúcsa emelkedik 900 méter fölé. A leg jelző nem csak ezért illeti meg. De miért is leg?

Cserhát

Bánki-tó, nagyon szép bringázás

A csendesen megbúvó csodaszép😍 Cserhát 🌄 következik ebben a részben. A legmagasabb pontja és a legszebb tavai is sorra kerülneka bemutatásban. Megnézünk pár kilátót🗼, barlangot.

Duna

Esztergom után a Duna mellett. Virágok és pazar panoráma.

A Duna forrását 💧💧évszázadok óta vitatják. Legtöbben a Breg patakot tartották a Duna forrásának, 😮de a Brigach patak is népszerű jelölt volt.

Kövessük végig Európa kék szalagját…

Gerecse

A Gerecse lankái

A Gerecse Hegység 🌄 40 km hosszú, 20 km széles, középhegységi vonulat. Kerékpározásra 🚴‍♀️ országútival és montival is kiváló terep. Bakancsosok 🥾 is szép számban járják ösvényeit.

Geresdi-dombság

Túrázzunk a Geresdi-dombságon a kincseit kutatva

A Geresdi-dombság a Mecsek és Tolna–Baranyai-dombvidék tájegység, ezen belül a Baranyai-dombság része. Csupán dombság, látnivalói annál nagyobbak!

Körös-Maros köze

Körös-Maros köze, ladikok a part mellett

Körös-Maros köze Magyarország egyik középtája, az Alföld nagytájunk délkeleti része. Területe 5150 négyzetkilométer. Sík vidék, de tartogat kihívások.

Kőszegi-hegység

Kőszegi-hegység legmagasabb pontja az Írott-kő

A Kőszegi-hegység az Alpokalja egyik kistája. Legmagasabb pontja az Írott-kő, 882 méter. Teljes területe 314 km2, ebből csupán 58 km2 esik Magyarországra.

Mátra

Magyarország, Mátra. Jójárt kilátó

A Mátra az Északi-középhegység egyik, vulkanikus eredetű tagja, 900 négyzetkilométeren terül el a Cserhát és a Bükk-vidék között. Legmagasabb pontja a Kékes.

Bizony ilyen csodák is várnak rád a Mátrában. Lásd a fényképet…

Mezőföld

Mezőföld, Magyarország egyik tájegysége

Mezőföld neve földrajzi jellegére utal. Honfoglalás óta magyarlakta terület, látnivalókban gazdag. Kezdő kerékpárosoknak, családdal együtt bringázóknak ideális túraterep.

Őrség

Őrség, a tavasz ébredése

Az Őrség Magyarország nyugati része, közvetlenül a határ mellett. Fontos szerepet töltött be az ország életében. Egy időre elzárt terület lett, napjainkban már mindenki számára nyitva van.

Pilis hegység és Visegrádi-hegység

Pilis és Visegrádi-hegység, rálátás a Dunára

A Pilis, a Visegrádi-hegység 🌄 és a hegyek 🌄 közé szorított Duna fennséges 👀 látványa ejtsen rabul. 😍 Lehet bármilyen évszak, csodák paradicsomát leled itt.

Somogyi-dombság, Somogyország

Almán tető, Somogy legmagasabb pontja

A Somogyi-dombság, a Balaton déli partjának varázslatos vidéke. A lankás dombok és a zöldellő erdők harmóniáját csak kevesen ismerik. Kerékpáros🚴‍♀️szemmel nézünk körül.

A fényképen a dombság legmagasabb pontja az Almán-tető (316 m), amely Külső-Somogyban található.

Tisza

Ladikok a Tiszán

A Tisza Magyarország leghosszabb folyója, 😮és mélyen beivódott a magyar identitásba. Miért hívjuk a Tiszát a „legmagyarabb folyónak”? A Tisza-tó csodái.🪄

Vértes

Vértes hegység

😮 A Vértes a Dunazug-hegyvidék része. 🌄 Domborzata, növényvilága 🌳 változatos, rendkívül szép, 👀 látnivalókban bővelkedő túrák 🚴🥾 otthona.

Zempléni-hegység

Zemplén, Sólyombérc

A Zemplén vagy Tokaji-hegység a Bodrog és a Hernád között húzódó Eperjes–Tokaji-hegység déli, Magyarországon található része. Jó borok és jó túrák vidéke.

Ajándék olvasóinknak

Köszönjük, hogy olvasol minket, ezért különleges ajánlattal szeretnénk meglepni!

Gazsi Szabolcs, kerékpáros túravezető

Nyerj egy felejthetetlen kerékpártúrát a Gerecsében, a Vértesben, vagy az Által-ér mellett!

Szeretnél mindig elsőként értesülni az új túraútvonalakról, eseményekről és akcióinkról? Csatlakozz közösségünkhöz és élvezd a természet adta élményeket velünk együtt!

Kerékpárosbarát szállás

Kerékpárosbarát vállalkozások figyelem!

  • Szállások
  • Éttermek
  • Kölcsönzők
  • Szervizek

Növeld vendégköröd ingyenes reklámmal!
Mutasd be vállalkozásod a bringásoknak! Írj nekünk és mi megjelenítjük szolgáltatásodat oldalunkon!
Ha kerékpárosbarát éttermed, falatozód vagy szállásod van, és szeretnél több kerékpárost vonzani, akkor ez a lehetőség neked szól! Jelentkezz most és növeld ismertségedet!

Email: szabolcs.gyertekvelem@gmail.com

Tetszett az írásunk? Értékelj minket, hogy fejlődni tudjunk!

Kövess minket, nézd meg a legszebb, legizgalmasabb fényképeinket!

author avatar
Gazsi Szabolcs Belkereskedelmi ügyintéző, készletgazdálkodási szakember, Hobbi: túrázás, utazás, kerékpározás
Főszerkesztő, admin. 14 éves korom óta túrázom, kerékpározom. Magyarország alapos megismerése az egyik fő célom, de a határon túli tájak bejárása, emberek megismerése is a célkeresztben van. Az évek alatt szerzett tapasztalataimat, élményeim akarom a gyertekvelem.hu weboldalon átadni. Az új generáció legyen egészségesebb, fittebb, okosabb, tájékozottabb.

Gazsi Szabolcs

Főszerkesztő, admin.

SEOzseni