Home » Kerékpártúrák » Egynapos kerékpártúrák » A cserháti tavak nyomában és a bódító bíborhere tenger

Körtúra a cserháti tavak nyomában, élménybringázás 🚴‍♀️ virágmezőkkel 🌹🌷💐 , tavakkal, nádasokkal, madarakkal 🦢 . A magyar Toscana bódító bíborhere mezői. Annyi, és oly szép látnivaló, hogy…. ezt látni kell!

A túra jellege: Egynapos kerékpártúra
Helyszín: Európa
Ország: Magyarország
Tájegység: Cserhát
Túranapok száma: egy
Táv: 133 km
Szint: 1140 m
Felszerelés: Kerékpárral, plusz a kötelező felszerelés
Élmény: ⭐⭐⭐⭐⭐
A túra nehézsége: 🚴🚴🚴🚴

Egy szabadnapos bringázás, a cserháti tavak varázsának megérzése

Aszódról indulva egy Cserhát-kör = 133 km/1140 szint
(2022. május 19.)

Hétköznapi szabadnapom lévén, egy egész napos brinágzást találtam ki magamnak.
A kellemesen dimbes-dimbes Nógrád megye, ilyenkor lépten-nyomon telis-teli van szebbnél-szebb bíborhere mezőkkel. Egyébként pedig ismeritek a nádi tücsökmadár és a nádirigó hangját, ami alapvetően szerintem brekeg? 🙂

De kezdjük az elején.
Szóval reggel, némi vonatozás után, hármonegyed 9-kor már Aszódról indultam el két keréken. Iklad felé gurultam, majd jöttek a ‘Galgák’ – Mácsa, Györk, aztán Püspökhatvan, majd Acsa. Acsa = bíborhere mezők tömkelege és felfelé kúszás az acsai falakon.

Bármely irányból érkezünk, van kínlódás (felfelé) és élvezet (lefelé) is. 🙂 Az első virágmezőnél természetesen jócskán elidőztem. Fotózgattam és egyszerűen csak gyönyörködtem a körülöttem lévő bíborszínű virágtengerben. Csodás látvány, ahogy virágzik ez a növény.

Bercel határában

Acsa után Galgaguta majd Bercel helyett – ezt nagyon benéztem – Nógrádkövesden találtam magamat. Minden mindegy alapon úgy döntöttem, hogy a tervezetthez képest, plusz kb. 15 km még beleférhet. Így egy körrel pótoltam Bercelt, az ottani újabb virágmezővel, hogy aztán ahol egyáltalán nem terveztem tekerni, most kétszer is megguruljam. Galgaguta-Nógrádkövesd közötti szakasz. Tehát Nógrádkövesd, aztán pedig Becske következett.

Sztúpa a Cserhát vonulatai közt

Becskén található, a falu feletti kis magaslaton, a Megvilágosodás-sztúpa. Ez Magyarország harmadik, nyilvánosan látogatható, egyben legkisebb sztúpája. A Csiga-hegyen álló sztúpát egy, a falu végén lévő parkolóból közelíthetjük meg. Keskeny, kövezett szerpentínút vezet fel a 9 méter magas építményhez. Fentről, egyben pazar kilátás nyílik a Cserhát dombjaira.

Lassan elérem a cserháti tavak közül az egyiket

A Bercelt pótló kis kör után Nógrádkövesdről már Szécsénke felé tekertem tovább. Jött Romhány és utána pedig Bánk, a maga kis kedves tavával. A Bánki-tó, hét hektáron elterülő, átlagosan 4 méter mély tó, a fürdőzők és horgászok körében is nagyon közkedvelt.

A tavat egy sétaút veszi körül, amelyen körbejárhatjuk a néhol nagyon hangulatos erdővel szegélyezett vízpartot.
A parton lévő kis horgász stégek között, van egy kedvecnem. Szerencsére üres volt, így ezen ejtőztem, bambultam és szívtam magamba a csodás környezet mindenségét.

A majd egy órára nyúlt tavazásom után, elindultam visszafelé Aszód irányába. Bánkról Alsópetényre tekertem, s itt egy újabb tó következett – a Cser-tó. Alsópetényt hegyek ölelik körbe és ebben a csodás környezetben, közvetlen az út mellett találjuk ezt a kis tavat. Ugyanúgy horgászok, és pihenni vágyók közkedvelt helye, és szintén körbesétálható.
Mondanom sem kell, egy kis időt, itt is eltöltöttem.

Legnagyobb örömömre, még ezután is jó néhány tó került az utamba. Keszeg – Penc felé pörgettem tovább a pedálokat. Utána Csővárhoz közeledve a Barina-tó, majd utána, még Acsa előtt, a Sinkár horgásztó várt rám. Utóbbira jellemző, hogy számos különleges növény- és madárfaj él a tavon és környezetében.
Innen aztán Erdőkürt felé karikáztam tovább, s Kállón, Versegen és Kartalon keresztül érkeztem vissza, Aszódra.

Csővár - Barina-tó

És akkor a brekegő madár. 🙂
A csővári tavacska nézelődése közben, egy kedves ismerőssel váltottam pár szót telefon.

  • Azt tudod, hogy amit most hallasz, az nem béka, hanem nádi tücsökmadár, és nádirigó?
  • Öööö, nem, nem tudtam. Komolyan? Pedig tisztára béka hangja van. De Te most ezt így hallod?
  • Igen, ők a nádasban élnek.
  • Te most látod azt is, hogy hol vagyok? 😀
  • Mivel hallom őket, ezért tudom, hogy olyan nádas helyen vagy. 🙂

És tényleg ott voltam. 🙂

Aztán felszállok a vonatra, leülök szépen, jön egy messenger üzenet Tőle, videóval. És akkor képzeljétek el azt, hogy természetesen fullon van a hangerő, miközben elkezdtem lejátszani. Egyszerre négy szempár meredt rám, igencsak furán nézve. Én meg hangosan felnevettem és csak ennyit mondtam, hogy:
– Elnézést, bocsánat, Önök most a nádi tücsökmadarat hallották 😀
Bár szerintem, ők továbbra sem ismerik majd fel, ellentétben velem.

A pontos útvonal pedig, amelyet végigtekertem (ez eredeti verziót írom, nem a benézettet), ez volt:
Aszód – Iklad – Galgamácsa – Galgagyörk – Püspökhatvan – Acsa – Galgaguta – Bercel – Becske – Nógrádkövesd – Szécsénke – Romhány – Bánk – Alsópetény – Keszeg – Penc – Csővár – Acsa – Erdőkürt – Kálló – Verseg – Kartal – Aszód.

Mikor virágzik a bíborhere?

A bíborhere gyors növekedésű, magas fehérjetartalmú takarmányként is hasznosítható pillangós növény. Virágzása Május közepén, végén várható.

Hol vannak szép bíborhere mezők?

Takarmánynak a bíborherét az ország nagyon sok területén vetik. A legszebb bíborhere mezők Nógrád környékén, a Cserhát lankáink találhatók.

Hol van a cserháti sztúpa?

Becskén található, a falu feletti kis magaslaton a Megvilágosodás-sztúpa.

author avatar
Kamarás Kriszta
A mozgás, a sport, lényegében kisgyermekkorom óta a lételemem, s része az életemnek. 8-tól 18 éves koromig, mindent ’játszottam’ és minden is szerettem volna ’lenni’, az akkori, gyerkőc-tini fejemmel: híres, többszörös GS győztes teniszező, világbajnoki címet nyerő focista, röpis, kézilasztis, pingpong és tollas bajnok is.
SEOzseni