Területe 5150 négyzetkilométer, nagyon gazdag növény és állatvilággal, természeti értékekkel bír. A Körös-Maros köze, vagy Maros-Körös köze nekünk túrázóknak, a természet szépségeire, és néprajzi értékekre fogékonyaknak több heti élményt tartogat, és a felfedezésükben ekkor még el sem mélyedtünk.
Helyszín: Európa
Ország: Magyarország
Bemutatásra kerülő terület: Körös-Maros köze
Szomszédos területek:
Élmény: ⭐⭐⭐⭐⭐
Tartalomjegyzék:
Kerékpártúráink a Körös-Maros közben

Háromnapos tavaszi bringatúra a Körös-Maros közben
A kerékpártúra teljes távja 268 kilométer. Az útvonal sík terepen vezet, kellemes családi programnak is jó. Az épp ébredő természet ezernyi csodájával fogsz találkozni.
Fényképek a Körös-Maros közről





A Körös-Maros köze Magyarország egyik középtája, az Alföld nagytájunk délkeleti részén található
Nyugatról a Tisza, délről-délkeletről az országhatár, észak és északkeleti irányból a Berettyó és a Körösök határolják. Városok a blogunk által meghatározott terület szélén: Szeged, Szentes, Tiszaföldvár, Mezőtúr, Kisújszállás, Berettyóújfalu, és az országhatár.
Turistáknak, kerékpártúrázóknak is bőséges élményt tartogat
Az Alföldi Kéktúra áthalad a területén. Amennyiben bejárja valaki ezt az útvonalat, örök emlékkel lesz gazdagabb, megismerve a tájat, az embereket, a tanyavilágot. Évszaktól szinte függetlenül nagy kihívás. Az esős, sáros, áradásos időszakokat próbáljuk meg elkerülni!
Kijelölt kerékpáros útvonalak:
- Körösvölgyi Állatpark – Szarvasi Arborétum – Duzzasztó – Békésszentandrás – Körösvölgyi Állatpark (16 km)
- Körösvölgyi Állatpark – Szarvasi Arborétum – Szivornyák – Halásztelki tanösvény – Aranyosi- és Borza-holtág – Szarvas – Körösvölgyi Állatpark (23 km)
- Körösvölgyi Állatpark – Bikazugi major – Szarvas – Történelmi Emlékút – Halásztelki tanösvény – Aranyosi- és Borza-holtág – Tessedik tanya – Körösvölgyi Állatpark (31 km)
- Körösvölgyi Állatpark – Bikazugi major – Furugy – Békésszentandrás – Körösvölgyi Állatpark (18 km)
- Körösvölgyi Állatpark – Szarvasi Arborétum – Mezőtúri komp – Peresi Tájház – Körösvölgyi Állatpark (36 km)
Tényleg kihívásokkal teli, elmélyedést a természetben túrát szeretnél, nagyon javaslom az Alföldi Kék ezen szakaszát! Gyalog, vagy kerékpárral. (Én kerékpárral, MTB-vel jártam be.)
A Körös-Maros Nemzeti Park
A Nemzeti Park , 1997-ben lett alapítva, kiemelt feladata az erdélyi hérics és bókoló zsálya állományainak fenntartása, amelyek hazánkban csak itt találhatóak.
A Körös-Maros Nemzeti Park 1997 óta őrzi a Dél-Tiszántúl páratlan természeti kincseit. Az 1980-as években felmerült gondolat, hogy a térség különleges értékeit egy nemzeti park keretein belül óvják, végül 1997-ben vált valósággá.
A nemzeti park 13 részterületből áll, amelyek nagy része Békés és Csongrád-Csanád megyében található, kisebb része pedig Jász-Nagykun-Szolnok megyébe nyúlik át. Az összesen 51.125 hektáros területnek mintegy 6.419 hektárja fokozott védelmet élvez. A síkvidéki táj, amelynek legmagasabb pontja sem éri el a 100 métert, hazánk egyik legmelegebb és legszárazabb éghajlatú területe.
Elhagyott folyómedrek
A Körösök vidékét járva szinte mindenütt találkozhatunk olyan kisebb-nagyobb elhagyott folyómedrekkel, amelyek a terület műholdképeinek szemlélése közben rajzolódnak ki csak igazából. De vajon melyik folyó elhagyott medrei lehetnek ezek?
https://akovekmeselnek.hu/2020/12/29/elhagyott-folyomedrek-a-koros-videken-i/
Gyakori kérdések a Körös-Maros közről
Hol található a Körös-Maros Nemzeti park?
A nemzeti park elsősorban Békés és Csongrád-Csanád vármegyében található, de kisebb része Jász-Nagykun-Szolnok vármegyébe is átnyúlik.
Milyen programokat ajánlanak a nemzeti parkban?
A nemzeti parkban számos program közül választhatunk: gyalogtúrák, kerékpártúrák, madármegfigyelés, horgászat, valamint különböző tematikus túrák.
Miért érdemes ellátogatni a Körös-Maros Nemzeti Parkba?
A nemzeti park változatos tájai, gazdag élővilága és számos látnivalója miatt vonzó. A síkvidéki tájaktól a folyóvölgyekig, a pusztáktól a kisebb erdőkig minden megtalálható. A madárvilág rendkívül gazdag, számos védett faj fészkel a területen.
A Körös-Maros közben kerékpárral mennyire nehéz közlekedni?
A jelölt kerékpárutakon egyáltalán nem nehéz közlekedni. A kavicsos, homokos utak jelenthetnek kihívást és az időjárás.
További ajánlataink
Magyarország tájegységeinek bemutatása bringás szemmel

Fedezzük fel a Balaton környékét, a minden évszakban más arcát mutató szépségét 😍 , érdekességeket, titokzatosnak tűnő múltját. Látnivalók egész évre!

Magyarország egyik legnagyobb és legkedveltebb kirándulóhelye. A Dunántúli-középhegység legnyugatibb és legkiterjedtebb tagja. Túralehetőségek tárháza.

Magyarország újabb csodás 😍 részét ismerhetjük meg. Sorozatunk most a Börzsönyre 🌄fókuszál. Gyalog 🥾 vagy két keréken 🚵♀️, gyertek velünk egy szép helyre.

A Bükk hegység Magyarország legnagyobb átlagmagasságú hegysége. Ötven csúcsa emelkedik 900 méter fölé. A leg jelző nem csak ezért illeti meg. De miért is leg?

A csendesen megbúvó csodaszép😍 Cserhát 🌄 következik ebben a részben. A legmagasabb pontja és a legszebb tavai is sorra kerülneka bemutatásban. Megnézünk pár kilátót🗼, barlangot.

A Duna forrását 💧💧évszázadok óta vitatják. Legtöbben a Breg patakot tartották a Duna forrásának, 😮de a Brigach patak is népszerű jelölt volt.
Kövessük végig Európa kék szalagját…

A Gerecse Hegység 🌄 40 km hosszú, 20 km széles, középhegységi vonulat. Kerékpározásra 🚴♀️ országútival és montival is kiváló terep. Bakancsosok 🥾 is szép számban járják ösvényeit.

A Geresdi-dombság a Mecsek és Tolna–Baranyai-dombvidék tájegység, ezen belül a Baranyai-dombság része. Csupán dombság, látnivalói annál nagyobbak!

Körös-Maros köze Magyarország egyik középtája, az Alföld nagytájunk délkeleti része. Területe 5150 négyzetkilométer. Sík vidék, de tartogat kihívások.

A Kőszegi-hegység az Alpokalja egyik kistája. Legmagasabb pontja az Írott-kő, 882 méter. Teljes területe 314 km2, ebből csupán 58 km2 esik Magyarországra.

A Mátra az Északi-középhegység egyik, vulkanikus eredetű tagja, 900 négyzetkilométeren terül el a Cserhát és a Bükk-vidék között. Legmagasabb pontja a Kékes.
Bizony ilyen csodák is várnak rád a Mátrában. Lásd a fényképet…

Mezőföld neve földrajzi jellegére utal. Honfoglalás óta magyarlakta terület, látnivalókban gazdag. Kezdő kerékpárosoknak, családdal együtt bringázóknak ideális túraterep.

Az Őrség Magyarország nyugati része, közvetlenül a határ mellett. Fontos szerepet töltött be az ország életében. Egy időre elzárt terület lett, napjainkban már mindenki számára nyitva van.
Pilis hegység és Visegrádi-hegység

A Pilis, a Visegrádi-hegység 🌄 és a hegyek 🌄 közé szorított Duna fennséges 👀 látványa ejtsen rabul. 😍 Lehet bármilyen évszak, csodák paradicsomát leled itt.

A Somogyi-dombság, a Balaton déli partjának varázslatos vidéke. A lankás dombok és a zöldellő erdők harmóniáját csak kevesen ismerik. Kerékpáros🚴♀️szemmel nézünk körül.
A fényképen a dombság legmagasabb pontja az Almán-tető (316 m), amely Külső-Somogyban található.

A Tisza Magyarország leghosszabb folyója, 😮és mélyen beivódott a magyar identitásba. Miért hívjuk a Tiszát a „legmagyarabb folyónak”? A Tisza-tó csodái.🪄

😮 A Vértes a Dunazug-hegyvidék része. 🌄 Domborzata, növényvilága 🌳 változatos, rendkívül szép, 👀 látnivalókban bővelkedő túrák 🚴🥾 otthona.

A Zemplén vagy Tokaji-hegység a Bodrog és a Hernád között húzódó Eperjes–Tokaji-hegység déli, Magyarországon található része. Jó borok és jó túrák vidéke.