Egy hét Kéktúra helyett két nap a Bükkben. Talán már változott a szállásadók hozzáállása, de 2018-ban és előtte, a téli megkereséseimre csak ritkán reagáltak. Le is szoktattak arról, hogy szállást keressek. Így lett egy hét kéktúra helyett kétnapos vadkempinges bükki túrám. Megkerestem a Kukucsó-Hegy (941 méter, ha minden igaz) csúcsát. Ez a bérc is része a Bükk 900-as csúcsai, tájékozódási jellegű teljesítménytúrának.
Útvonalam az érdekes nevű Kukucsó-hegy csúcsára
- Olvasási idő kb. öt perc
- Felsőtárkányi Állami Erdei Vasút
- Útvonal a Stimecz-házig
- Stimecz-ház
- A Stimecz-háztól a Samassa-házig
- Samassa-ház
- A Toldi-kunyhó felújítás elött
- Cserepes-kő
- Második nap
- Vörössár-Hegy
- Kukucsó-hegy
- További fényképek a bükki túrámról
Első nap: Felsőtárkánytól a Cserepes-Kő barlangszállásig
Indulás a Felsőtárkányi Fűtőháztól.
Felsőtárkányi Erdei Kisvasút
A Felsőtárkányi Állami Erdei Vasút mozdonyai ma jórészt a szabad ég alatt, illetve egy fa alapanyagú, oldalt nyitott, fedett épületben töltik a telet és az éjszakát.
Korábban ez nem volt így, ugyanis a mai Fűtőház állomás jórészt az átmenő forgalmat bonyolította, és a valódi Fűtőház a kisvasút vége utáni hatalmas tér sarkában foglalt helyet.Az erősen beépített felsőtárkányi főút mellett árulkodó az a terület, ahol ma egy kicsiny játszótér található, amely fölött a korábbi vasút nyomvonalán a kerékpárút megindul a hegyen felfelé, Felnémet irányába.
Ez a terület nagyjából az ezredfordulóig egy vitatott sorsú ipari terep volt, jó-pár vágánnyal átszőve, kitérők egész sorával.
Rozsdás váltók utaltak arra, hogy egykoron itt nagyobb méretű forgalom zajlott.
A tér délnyugati sarkában feküdt az az épület, amely tulajdonképpen a Fűtőház volt,
és amely jellegében szinte azonos a Szilvásváradi Erdei Vasút fűtőházával.Az erdei vasútüzem erre az épületre nem tartott igényt, így a vasút használaton kívüli részének felszedésekor az ide vezető vágányhálózatot is feltépték. Az épület az önkormányzat tulajdonába került, többek között a közeli kis tó csónakjait tárolták idebenn. Egészen 2009. március elejéig, amikor az épületet lebontották, mert funkció nélkülivé vált, állapota pedig kritikus volt.
Az épület helyén ma a Felsőtárkányi Közművelődési Intézménynek is helyet adó Felsőtárkányi Faluház áll.
A ma Fűtőház néven ismert terület valójában az az erdészeti létesítmény, ahol többek között a több kilométer hosszúságú felszedett sínszálakat tárolják, illetve a gép- és vagonállományt tárolják. Itt történik a csoportos jegyvásárlás is, illetőleg ez a vasútüzem központja.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Fels%C5%91t%C3%A1rk%C3%A1nyi_%C3%81llami_Erdei_Vas%C3%BAt
Az egyik legegyszerűbb, és el nem véthető útvonal a Stimecz-házig és onnan a Samassa-házig a következő.
Felsőtárkány Fűtőháztól csak követni kell a kisvasút nyomvonalát. A Fűtőháznál több turistajelzésben dúskálhatunk, a KÉK sáv jelzés mellett kell a legtovább kitartanunk! A kisvasút felső végállomásáig nyugodtan ki lehet sétálni, kellemes bemelegítő szakasz. Itt van a Stimecz-ház is, egy ragyogóan felújított kulcsosház.
A Stimecz-háztól a Samassa-házig
Maradva a Kék sáv jelzésen, bő két kilométerre van a Samassa-ház. Úgy 3/4 óra járás.
Tovább a Toldi-kunyhóhoz
Nagyon régi Bükk térképem van. A Samassa-háztól jelzetlen erdészeti úton, majd egy ösvényen egész rövid útvonalat néztem ki. A harminc év, azért megtette a magáét. A térképen jelölt ösvényt nem találom meg. Nyoma van egy kis útnak, de járhatatlan a sok bedől fától, növekedésnek indult cserjéktől.
Valahol fát vágnak, hallom a motorfűrészt. Favágók erdészek dolgoznak, tőlük érdeklődöm. Ahogy sejtettem, az út már be van nőve. Nagyon nehezen járható. A Toldi kunyhóhoz már csak kerülővel tudok menni.
A Toldi-kunyhó felújítás előtt
Szerencsére gondos kezek, szorgos, túrázást és a Bükköt nagyon szerető emberek kitartó munkájának köszönhetően a kunyhó meg lett mentve. Most már így néz ki, ha vigyázunk rá, még hosszú évekig fogadni tudja a túrázókat.
Vágta a Cserepes-Kő barlangszálláshoz
Bizony jól ki kell lépnem a Cserepes-kőig! Jól akarok aludni, szeretnék befűteni, vacsorázni, teát főzni. Lesz munka bőven!
A barlang előtt lepakolok, szellőztetek, fagyűjtés, vágás, hasogatás. Kezdeném a tűzrakást, de még hamuzni is kell. Azért akad munka. Kifeszítem a ponyvámat is, nem akarom, hogy rám csöpögjön a víz. A kályhában duruzsol a tűz, kezd áradni a meleg.
Már bocsánat, de egy barom a kályhára folyatta a gyertyát, és elkezd bűzölögni. Tényleg ilyen ostobák az emberek? Rendszeresen ezt csinálják. Nincs máshol hely a gyertyának? Az ágy is jobban szét van szedve, mint legutóbb. Valaki azzal rakott tüzet. A hasogató tuskót is eltüzelhették, nem találom sehol. Siralmasak az ilyen emberek. Büntetésül két-három éjszakára való fát szívesen összeszedetnék velük!