Kecskéd a Vértes lábánál fekvő település Oroszlány és Tatabánya között.⛪ Rejtett kis kincse a Mária kápolna. A település végén egy kis dombon áll👍. A kápolna mellett csendes kis tisztás van.
A szállás jellege: Vadkempingező hely
Helyszín: Európa
Ország: Magyarország
Tájegység: Vértes
Javasolt létszám: ✋✋✋✋✋
Élmény: ⭐⭐⭐⭐⭐
Megközelíthetőség: 🥾🚴🏍️ könnyen
Kiemelt látnivalók: Kecskédi-tó, templom, 5 km-re Majk
Vízvételi lehetőség: Templomnál és a tó mellett
Étkezési lehetőség: Kecskéd bolt, kb. 2 km
Kecskéd a Vértes lábánál fekvő település Oroszlány és Tatabánya között. Lakosainak száma körülbelül 2000 fő. Közúton és vasúton jól megközelíthető, az Oroszlány-Tatabánya kerékpárút is érinti a falut, így bringásoknak kiváló célpont. Ez a kerékpárút Tatabányától indul tovább Által-ér völgyi kerékpárút néven Dunaalmásig.
Az Által-ér völgyi kerékpárútról készült egy beszámolónk rengeteg hasznos információval.
Kecskéd rejtett kis kincse a Mária kápolna. A kápolna melletti kis tisztást tudom ajánlani vadkempingezéshez, bivakoláshoz egy éjszaka erejéig az utad során.
Kecskéd rövid bemutatása
A település területén már a római korban is laktak emberek. A török hódoltság idején a falu elnéptelenedett, de a 18. században újra benépesült.
Látnivalók: Szent Anna templom
Nepomuki Szent János szobor
Tájház
További szép látnivaló a település határában fekvő horgásztó.
A tó szűk fél óra alatt körbesétálható. A kerékpárút melletti oldalán van egy WC, kézmosó. A szemközti részen a horgászegyesület épülete található, padokkal, asztalokkal, tűzrakóhellyel. Csendesen bivakolni akár itt lehet.
A településen élelmiszerbolt, étterem, és több szálláslehetőség is található.
Mária kápolna
A kecskédi kápolna történetéről rendkívül kevés írásos emlék maradt fenn, ezek pontos felkutatása még hátra van. Az épületen található felirat szerint 1862-ben épült. Egyik építtetője Trichtl József plébános volt, aki 1854 és 1862 között volt Kecskéd plébánosa.
Közelében két kereszt és egy emlékoszlop is található. Az emlékoszlop Kun Péternek, az EDDA művek hirtelen elhunyt gitárosának állít emléket.
A kőkereszt eredetileg nem a kápolnánál volt felállítva, hanem a kecskédi temetőben található Kálvária szoborcsoport része volt, de annak 2014-es felújítása során derült ki, hogy a 18.századi szoborcsoportba csak az 1950-es években kerül be a kőkereszt. Miután az eredeti kőkereszt egy darabját megőrizték a kecskédiek, így Rizmajer Róbert kőszobrász-restaurátor egy fotó alapján elkészíthette az eredetivel egyező kőkeresztet. Az így „feleslegessé” váló 1950-es évek beli keresztet pedig a kápolnánál állították fel.
A kápolna másik keresztjét, a fakeresztet a kecskédi Goór család a saját erdejéből vágott fából, maga faragta, név szerint Goór János és Goór József. Hálából állították a háború befejezése után.
https://kapolnak.hu/hu/komarom-esztergom-megye-kapolnai/kecsked
A Mária kápolna melletti vadkempingezési lehetőséget csak szükségmegoldásnak ajánlom. Gyalogtúrázók nagyon nem tudják hasznát venni, a túraútvonalak kiesnek. Motorosok, kerékpártúrázók számára lehet jó hely egy éjszakai pihenéshez. Kecskéd irányából Oroszlány felé haladva a település végén balról van egy rét. Az útról letérve a réten át kell vágni. Szemben egy domb, ennek a tetején áll a kápolna. A szentély oldalában található kis terület akár több sátor felállítására is alkalmas.
Gyakori kérdések
Milyen látnivalók vannak Kecskéden?
Szent Anna-templom, horgásztó, tájház. Kecskéd közelében van Majk és a lebegő falu is.
Hogy lehet Kecskédet legkönnyebben megközelíteni?
Kecskéd autóval, vonattal, kerékpárral is könnyen megközelíthető. Mind három megközelítés könnyű, Tatabányától alig 10 kilométerre van csak.
A Vértes bejárásához Kecskéd jó kiindulási hely?
Kerékpározás szempontjából igen. Gyalogtúrázáshoz kevésbé. Kecskéden nem vezet át túraútvonal.