A Pilis, a Visegrádi-hegység 🌄 és a hegyek 🌄 közé szorított Duna fennséges 👀 látványa ejtsen rabul. 😍 Lehet bármilyen évszak, csodák paradicsomát leled itt.
Nagyon sok szép tájegysége van Magyarországnak. A Pilis és a Visegrádi-hegység erősen a dobogós helyezettek közé tartozik. A Duna, a Duna-kanyar, és szemben a Börzsöny látványa egy szép napsütéses tavaszi, vagy őszi napon rabul ejti az embert.
Egy kis érdekesség:
A Dunazug-hegyvidék (Dunazug-hegység) egy földrajzi középtáj. A Dunántúli-középhegység része. A Gerecse, a Pilis és a Budai-hegység területeit és köztes medencéit foglalja magába. Legmagasabb pontja a 756 méter magas Pilis. Korábban a Visegrádi-hegységet is a hegyvidékhez sorolták, az újabb földrajzi beosztás szerint azonban szerkezetileg az Északi-középhegységhez tartozik. Tágabb értelmezés szerint a Vértes és a Velencei-hegység is a hegyvidék része.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Dunazug-hegyvid%C3%A9k
Pilis
A Pilis hegység a Duna jobb partján, Budapest és Esztergom között fekszik. A Dunántúli-középhegység legkeletibb tagja. Nevét a szláv „pleš” szóból kapta, ami kopasz fejet jelent. Ez a név tökéletesen leírja a hegység képét, az 500 méternél magasabb csúcsokon nem találunk erdőt, mivel a hegytetők karsztos mészkőből állnak, és a talaj nem kedvez a fák növekedésének.
A hegység bővelkedik forrásokban és barlangokban, 15 barlang fokozott védelem alatt áll. 1981-ben a Pilisi Tájvédelmi Körzetet az UNESCO bioszféra rezervátummá nyilvánította. A hegység nagy része a Duna-Ipoly Nemzeti Parkhoz tartozik.
Már évszázadok óta kedvelt kirándulóhely. Számos jelzett túra és, kerékpárútvonal vezet a hegységben.
A Pilis legmagasabb csúcsai
Források
Nagy feladat az összes élő, és időszakos forrást összegyűjteni. A hegy lábánál lévő források általában bővizűek, közülük sokat foglaltak be ivóvíz ellátásra. Egy régi túramozgalom kiírás a Pilisi parkerdő forrásainak a felkutatását célozta meg. Jó lenne ezt a mozgalmat is újra elindítani. Néhány forrás a sok közül.
Eszperantó-forrás:
Piliscsév község határában
Studenka-forrás
Piliscsév község határában
Fényes-forrás
Dömös
Látnivalók a Pilisben
Egy vadregényes szurdok vízeséssel és buja növényzettel. Kialakított tanösvényen gyalogosan lehet bejárni.
534 méter magas sasbérc. Nagyon szép kilátás nyílik a környékre.
Visegrádi-hegység
A Visegrádi-hegység a Dunakanyar felett emelkedő vulkanikus eredetű hegyvonulat, amely szerkezetileg az Északi-középhegység középtája, földrajzilag azonban többnyire a Dunántúli-középhegység Dunazug-hegyvidékéhez sorolják. Az Északi-középhegység többi középtájával ellentétben a Duna jobb partján található. A hegyvonulatot a Pomázt Esztergommal összekötő egyenes mentén húzódó Dera- és Szentléleki-patak völgye választja el déli szomszédjától,.a Pilis-hegységtől.
A hegység névadója a hegység északi oldalán, a Dunakanyar mentén elhelyezkedő Visegrád városa. Népszerű kirándulóhely, az Országos Kéktúra is áthalad rajta. Régészeti jelentősége kiemelkedő. A trianoni békeszerződés előtt, a Szentendre-Visegrádi-hegységként említette a szakirodalom, amely elnevezés ismét kezd beépülni a köztudatba.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Visegr%C3%A1di-hegys%C3%A9g
Túraajánlataink a Pilisben és a Visegrádi-hegységben
Kerékpártúrák
Dunakanyar kerékpárral – Duna jobb partján
Egy csodás őszi nap kerépáron a Duna mellet. Esztergom – Budapest = 97 km/466 szint. A táv és a szint sem ijesztő, próbáljátok csak ki.
A Börzsönyből a Visegrádi-hegységbe, a szépséges Dunakanyarral
Kismarostól Budapestig hogy lehet ennyi szép tájat bejárni bringával egy nap alatt? Van aki tudja a választ. Mire készülj fel?
Táv: 128 km
Szint: 1191 méter
Élmény: ⭐⭐⭐⭐⭐
A túra nehézsége: 🚴🚴🚴🚴
Kisoroszi szigetcsúcs a Duna ölelésében és a környező hegyek fennséges látványa
Forró nyári nap van. Jó lenne bringázni, úszni is egyet. Ne keljen messzire se menni, de azért érezzem a mozgást is.
Táv: 62 km
Szint: 60 méter
Élmény: ⭐⭐⭐⭐⭐
A túra nehézsége: 🚴🚴