Home » Szállások » Vadkempingező helyek » Tömördi Madárvárta 🦜🐦‍⬛ – majdnem vadkemping⛺

Országos Kéktúrám egyik nagyon szép emléke a Tömördi Madárvárta 🦜🐦‍⬛ megkeresése és az itt töltött pár óra. Márciusi utam tervezésénél két helyet néztem ki éjszakai pihenőhelynek. ⛺ Gradics-forrás, itt elhalad az Országos Kéktúra, és a közeli Tömördi Madárvárta.

Tömördi Madárvárta, vadkemping a kéktúrámon

Majdnem vadkemping. A magyarázata. A Gradics-forrás és környéke nagyon tetszett, viszont kissé szelesnek, hűvösnek éreztem március közepén.

Tovább sétáltam a madárvártához, ahol már a madarászok megérkeztek az első tavaszi munkákat elvégezni. Barátságos fogadtatás, és meghívtak éjszakára a házba aludni. Az épület mellett terveztem függőágyazni.

A szállás jellege: Vadkempingező hely
Helyszín: Európa
Ország: Magyarország
Tájegység: Kőszegi-hegység
Javasolt létszám: ✋✋✋
Élmény: ⭐⭐⭐⭐⭐
Megközelíthetőség: 🥾🚴🏍️ könnyen
Kiemelt látnivalók: Gradics forrás, Chernel-Jármy-Lukáts-Homér-Jencs-kastély
Vízvételi lehetőség: Tömörd, Gradics forrás
Étkezési lehetőség: Tömörd

Mi a madárvárta?

A madárvárta egy olyan állomás, amelyet kifejezetten a madarak megfigyelésére és tanulmányozására hoznak létre. Legtöbbször olyan helyeken épülnek, ahol a madarak különösen gyakran fordulnak elő, például tavak, folyók, erdők vagy vizes élőhelyek közelében. Ezek az építmények lehetnek egyszerű megfigyelőhelyek, de gyakran szolgálnak kutatási célokra is.

Miért fontosak a madárvárták?

Tudományos kutatás: A madárvártákban gyűjtött adatok segítenek a madarak vonulási útvonalainak, időzítésének és populációinak megismerésében. Ezáltal hozzájárulnak a madárvédelemhez és a természetvédelemhez.

Természetvédelem: A madárvártákban végzett megfigyelések segítségével fel lehet mérni az egyes madárfajok állományainak alakulását, és így időben fel lehet ismerni a veszélyeztetett fajok problémáit.

Oktatás és ismeretterjesztés: A madárvárták kiváló helyszínek a madarakról szóló oktatási programokhoz és a természetvédelmi szemléletformáláshoz.

Hobbisták paradicsoma: A madármegfigyelés egyre népszerűbb hobbi, és a madárvárták ideális helyek a madárbarátok számára, hogy megfigyelhessék a különféle madárfajokat.

Mit lehet csinálni egy madárvártában?

Madarak megfigyelése: Távcsövek és madáratlasz segítségével azonosíthatjuk a különböző madárfajokat, megfigyelhetjük viselkedésüket, éneküket.

Gyűrűzés: A madarak befogásával és gyűrűzésével információkat szerezhetünk a madarak életkoráról, vonulási útvonaláról és egyéb biológiai jellemzőiről.

Adatgyűjtés: A madárvártákban gyűjtött adatokat tudományos kutatásokhoz használják fel.

Oktatási programok: Iskolák és más csoportok számára szerveznek madármegfigyelő programokat, ahol a résztvevők megismerkedhetnek a madarak életével és a természetvédelem fontosságával.

A Tömördi Madárvárta: Egy ablak a madarak világába

Egy különleges helyet mutatok be. A Nyugat-Dunántúlon, Vas megyében, Tömörd határában a madarak világába nyerhetünk bepillantást. A madárvárta a Tömördi-tó térségében található, egy változatos élőhelyekkel rendelkező területen.

A hely története

A tó és környéke a 20. század elején még egy nagyúr, Chernel István birtoka volt. Az ő nevét viseli az a madártani egyesület is, amely 1980-ban alakult meg a terület védelméért. Az egyesület 1996-ban megvásárolta a tavat és környékét, majd egy évvel később felépült a madárvárta.

Miért különleges a Tömördi Madárvárta?

Gazdag madárvilág: A tó és környéke számos vízimadárnak ad otthont, mint például a tőkés réce, a vízityúk, a gémek vagy a különböző vízicsibe fajok. A vonulási időszakokban pedig még több madárfaj látogatja meg a területet.

Tudományos kutatás: A madárvártában folyamatosan zajlanak kutatások. A madarak gyűrűzése segítségével információkat szereznek a madarak vonulási útvonaláról, életmódjáról és a populációk változásáról.

Természetvédelem: A madárvárta fontos szerepet játszik a terület védelmében. Az egyesület munkatársai folyamatosan figyelemmel kísérik az élőhely állapotát és szükség esetén védelmi intézkedéseket hoznak.

Oktatás és ismeretterjesztés: A madárvárta nemcsak a kutatóknak, hanem az érdeklődő nagyközönségnek is nyitva áll. Rendszeresen szerveznek vezetett túrákat, táborokat és előadásokat, ahol a látogatók megismerkedhetnek a madarak életével és a természetvédelem fontosságával.

Idézet a Kéktúrás beszámolómból:

Meglepődöm mikor ideérek. Két autó áll a ház előtt, vannak lakók. Engedélyt kérek az éjszakai táborozásra, amit meg is engednek, sőt beinvitálnak a házba.

Nagyon jót beszélgetünk, vacsorát is kapok és némi tudást is magamba szívok a madarakkal kapcsolatban. El vagyok képedve a helyen, Matula bácsi kunyhója ugrik be a Tüskevárból.
Nagyon tetszik! (Már bocsánat, de nekem az eredeti Tüskevár filmsorozat tetszik.)

Ponyvával, hálózsákkal készültem, ezzel szemben a fűtött faházban alszom egy vastag matracon.
Micsoda kényelem!

https://gyertekvelem.hu/orszagos-kektura-irott-ko-sarvar-elso-szakasz/3/

A Tömördi Madárvárta egy nagyon klassz hely!

Az épületek és a környezet is gondozott. A faház körül álló fák mellett megoldható a sátrazás és a fák között a függőágyazás is. Van kialakított tűzrakóhely, vízvétel pedig a közeli forrásnál lehetséges. Nagyon szép, takaros, gondozott porta. VIGYÁZZATOK RÁ!

Gyakori kérdések a madárvártával kapcsolatban

Mikor a legjobb időpont a madárvárta látogatására?

A legjobb időszak a tavaszi és őszi madárvonulások ideje. Ilyenkor a legnagyobb a madárfajok sokszínűsége. Április-május és augusztus-szeptember között különösen érdekes lehet a látogatás.

Milyen madarakat lehet megfigyelni a madárvártában?

A Tömördi-tó és környéke számos vízimadárnak ad otthont. A leggyakoribb fajok között találhatók a különböző récefajok, gémek, kócsagok, vízityúkok és számos énekesmadár. A vonulási időszakokban pedig még több érdekes fajjal találkozhatunk. Kis vöcsök, a pettyes vízicsibe, a guvat, kis sárszalonka, a sárszalonka, a réti cankó, a vörösbegy, előfordul itt a királykák mindkét hazai faja, a sárgafejű királyka és a tüzesfejű királyka is.

Milyen programokat szerveznek a madárvártában?

A madárvártában rendszeresen szerveznek vezetett túrákat, táborokat és előadásokat. Ezek során a látogatók megismerkedhetnek a madarak életével, a madárgyűrűzéssel és a természetvédelem fontosságával. Gyakran tartanak madármegfigyelő táborokat iskolásoknak és családoknak.

Mit vigyünk magunkkal a látogatáskor?

Érdemes kényelmes cipőt, távcsövet, madárhatározót, fényképezőgépet és megfelelő öltözéket vinni. Ne felejtsünk el vizet és szendvicset sem, hiszen a madármegfigyelés akár egész napos elfoglaltság is lehet.

Hogyan juthatunk el a madárvártához?

A madárvárta a legegyszerűbben gyalog, autóval, vagy motorral közelíthető meg. A pontos útvonalért érdemes a Chernel István Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapját felkeresni.

author avatar
Gazsi Szabolcs Belkereskedelmi ügyintéző, készletgazdálkodási szakember, Hobbi: túrázás, utazás, kerékpározás
Főszerkesztő, admin. 14 éves korom óta túrázom, kerékpározom. Magyarország alapos megismerése az egyik fő célom, de a határon túli tájak bejárása, emberek megismerése is a célkeresztben van. Az évek alatt szerzett tapasztalataimat, élményeim akarom a gyertekvelem.hu weboldalon átadni. Az új generáció legyen egészségesebb, fittebb, okosabb, tájékozottabb.

Gazsi Szabolcs

Főszerkesztő, admin.

SEOzseni