A túrázás egy nagyszerű sport, hobbi és a szabadidő eltöltésének egy nagyon jó változata. Természeti értékeink felfedezése céljából is nagy népszerűségnek örvend. Mehetsz lassan, indulhatsz teljesítményytúrákon. Egy biztos, minél többet túrázol, isemered meg a szépségét, annál többet szeretnél úton lenni!
Tartalomjegyzék:
Álmaink bringás, túrás útvonalai ilyenek lennének sajnos még csak fantáziálunk róla

Egynapos, többnapos túrák Magyarországon és külföldön, könnyűtől a nehézig

A bevezető hasonló a kerékpározásnál írt gondolatokhoz. Igen, a túrázásnak is nagyon sok ága van és természetesen ez is szabadtéri tevékenység. A túrázásnak milyen ágai lehetnek? Sokan az erdei sétát is túrázásnak hívják, nálunk az megmarad sétának.
Pár túraleírásunk elolvasása után már tisztán fogod látni mit jelent nekünk ez a szabadtéri tevékenység. Gyorsan pár meghatározás: egy és többnapos, vándor, zarándok, túrázás könnyített felszereléssel, téli felszereléssel, vadkempingre készülve, ultra light, túrázás előre lefoglalt szállásokkal.
Szinte az összesre lesz példa a leírások között. Fontos tudni, nem vagyunk extreme túrázók, csak szeretünk menni.
(Az ultra light nagy kihívás anyagi oldalról, azért az ,,olcsósítására,, az interneten sok példa van.)
Egy biztos, már Magyarországon is elég kemény lehet egy egésznapos túra. A többnapos túra a láncterhelés miatt tovább emeli a mércét. És igen, itt van még a magashegyi túrázás. Ebben az összefoglalóban amit most olvasol a túrázásról, nagyon leegyszerűsítem a dolgot. Nincsenek megemlítve azok a kalandjaink, melyekhez komolyabb felszerelés kellene, és komoly felkészülést igényelne.
Túrázás ősztől tavaszig, bringázás tavasztól őszig
Nem vagyunk profi kalandorok, és már nem keressük kirándulásaink során a nagy kihívásokat!
Ezt a tényt gyorsan tisztázni kell, nehogy elijesszünk az oldalról. A túraleírásainknál már az elején megadjuk az út hosszát, a szintkülönbséget és azt is, mennyi a várható teljesítési idő. Tanács, legyél tisztában a saját képességeiddel és úgy indulj útnak.
Sok kicsi sokra megy. Tényleg így van. Saját tapasztalat, a folyamatos edzés, jelen esetben a séta, a túrázás, a kocogás, az erőnlétet szinten tartja és a terhelés növelésével egyre fittebb leszel. Pár hét, pár hónap rendszeres gyaloglás után elképzelhető, hogy a kemény magashegyi túráink közül fogsz válogatni. Azért csak óvatosan.
Az Odvaskőnél téli felszereléssel.
Egynapos túráink átlagos erőnléttel teljesíthetők
A fizikai felkészülésen kívül még nagyon fontos a megfelelő ruházat. Inkább egy picivel több holmit vigyél magaddal, mint kevesebbet.
Magashegyi túrázás
Sajnos Magyarországon nem hódolhatunk a magashegyi túrázás szenvedélyének. Természetesen nálunk is vannak nehezen megközelíthető helyek, de 2000 méterre és az fölé felgyalogolni már teljesen más érzés és sokszor komolyabb erőnlét meglétét kívánja.
A magyar hegyekhez szokott túrázónak itt már jobban kell figyelnie
Az oldalunkon bemutatott magashegyi túrák egy nap alatt teljesíthetők. Ezek az utak az Osztrák Alpokban lettek bejárva, külső segítség igénybevétele nélkül. Aki bejárta tapasztalt túrázó és nagyon jó kondiban van. A megadott táv, szint, az biztos, de a megadott túraidő az időjárástól, a túrázó kondijától sokat változhat. A külső körülmények is gyorsan változhatnak. Bármilyen bizonytalansági tényező felmerül, vissza kell fordulni!

Nem szabad szégyenként megélni a visszafordulást. Amennyiben nem lekezelően áll hozzá az ember a természethez, akkor tudja, hogy a személye csak egy porszem a Földön.
További tanács. Helyismeret nélkül ne indulj útnak ilyen túrára. Magyarországon a turitajelzésekből nagyon sok van, kihelyezésük, felfestésük sűrű.
(Magyarországon kisebb gond esetén nagy eséllyel el lehet érni egy lakott települést, csak a jelzést kell követni. Pár óra kitartás kell hozzá. Szürkületben, éjszaka már nálunk is neccesebb a helyzet, lámpa fényében a jelzések színei összekeverhetők.)
Az általunk is járt magashegyi túrák esetében ez nincs így. Sokszor kell ráérezni az irányra, jól kell tájékozódni. Nincs mindenhol jelzés! Szerencsére a modern telefonok már sokat segítenek. Ahol segítséget találhatsz saját túraútvonal szervezése esetén.
Felszerelés. A beszámolóinban szereplő túrák nem kívánnak különleges felszerelést. Természetesen az időjárásnak megfelelő öltözéked megvan, és egy hirtelen jött vihar, hózápor nem fog halálra rémíteni.
Fizikailag és szellemileg felkészületlenül ne indulj el! Se egyedül, se kísérővel! Amennyiben ezt megteszed, ne csodálkozz azon ha elküldenek haza, vagy a szállásra.
Az előző túratípusainkhoz képest ez egy kicsit megerőltetőbb
Többnapos gyalogtúra
Ez már döfi? Igen, én is így gondolom. Alig van változás az előző két túrázási típushoz képest. Alattad az út, feletted az ég, és elötted van valahol a cél. Most a fényképen már pont látod a célt, alig várod hogy odaérj, és letedd a válladat letépni akaró málhádat.
A többnapos túrát lehet szervezni így is, mindent viszel magaddal, mindentől próbálod magadat függetleníteni. Kaja, pia, sátor, derékalj, hálózsák, esőcucc, alvóscucc, eü.felszerelés, stb. minden a hátadon. Ez természetesen súlyt jelent, és nem kevés anyagi befektetést.
A piszkos anyagiakat tegyük félre, nézzük a súlyt. 8-16 kilogramm közötti súllyal kalkulálj, ez fogja húzni a válladat több napon keresztül, akár napi 4-8 órán át. Láthatod, erre a többnapos túrázásra érdemes komolyan felkészülni. (És még közelről sem súroljuk az extreme túrázást, felszereléseket igénylő hegymászást, expedíciós túrákat, csúcshódításokat, és a tényleg hosszútávú túrákat.)
A többnapos túra egy lényegesen könnyebb változata
A szállások előre le vannak foglalva, és csak egy kis hátizsákot viszel magaddal. Gyorsabb leszel, a kitérőket nyugodtabban bevállalod, és nem fáradsz el annyira. A túra előtt ez komolyabb szervezést igényel, szállásfoglalás, már otthon ki kell nézni az étkezési lehetőségeket, stb.
Én próbáltam ezt is, azt is. Mindkettőnek megvan a maga szépsége.
Melyiknek van igazi varázsa?
Erre NEKED kell rájönnöd!

Nekem azt a varázst, hogy a természet része tudok lenni, szinte bele tudok olvadni (ezt csak én hiszem), a mindent viszek magammal túrázás jelenti. Képzeld el, hátamon a házam, a spejz is, és lassan közelít a nap a horizonthoz. Az árnyékok megnyúlnak, már ha látod az erdőben, és keresel egy csendes eldugott helyet. Egy picit lepihensz, aztán felállítod a sátradat, kifeszíted a függőágyadat, vagy csak ponyvázol egyet.
Mire forr a vized a teához és elkezded a vacsorádat talán már szürkül, vagy már sötét is van. Csend van körülötted, nem hallod a városok, emberek zaját. A szemed, a füled, minden érzékszerved érzékenyebbé válik. Jó esetben látod a csillagokat, és csak nézed a mindenséget. Kezded meghallani a nagyon távoli neszeket, az avar hangját. Nekem ezek a dolgok nagyon sokat jelentenek.