😮 A Vértes a Dunazug-hegyvidék része. 🌄 Domborzata, növényvilága 🌳 változatos, rendkívül szép, 👀 látnivalókban bővelkedő túrák 🚴🥾 otthona.🎨👍Egyik kedvenc bringás és túrás helyszínünk.
Helyszín: Európa
Ország: Magyarország
Bemutatásra kerülő terület: Vértes
Szomszédos területek: Gerecse, Bakony
Élmény: ⭐⭐⭐⭐
😮 Tágabb értelmezésben a Vértes a Dunazug-hegyvidék része 🌄. A Velencei-hegység, a Gerecse, a Bakony határolja körbe ezt a 314 négyzetkilométernyi területet. Pontosítsuk térképen a területet. Lepusztult karszt, több helyen meredek sziklafalak, szűk völgyek látványában gyönyörködhetünk. Legmagasabb pontja Nagy-Csákány (487 méter).
A Vértes déli oldala az őszi napsütésben rendkívül látványos 👀. A hegy derekáig szőlőskertek, feljebb a kivillanó fehér sziklák, ősszel a színesedő lombok káprázatos színek 🎨 kavalkádját mutatja be. Magyarország egyik kevésbé felfedezett tájegysége a túrázók, bringázók által.
Tartalomjegyzék:
- Amit kevesen tudnak a Vértesről
- Vadkempingező helyek
- Tavak a Vértesben:
- Látnivalók, ízelítők
- Bokod, lebegő falu
- A hegység egyik felújítás alatt lévő vára, a Csókakő vára.
- Majk, Kamalduli remeteség és a közeli bányamúzeum
- Gánt Földtani Park
- Vitányvár, egyes hírforrások szerint rablólovag otthona is volt
- Géza pihenő
- Vértesszentkereszti templomrom
- Csákvár Esterházy kastély
- Csákvári vadászkápolna
- Fáni-völgy
- Kápolnapuszta, a Vértes eltűnt faluja
- Vérteskozma az eldugott kis település
- Túraajánlatok a Vértesben
- Gyakori kérdések a Vértesről
- Fedezd fel velünk Magyarország többi tájegységeit is
Amit kevesen tudnak a Vértesről
A Vértesben bányászat is folyt, a mélyben lévő bányák nyomai alig láthatóak, de a külszíni barnaszén és bauxit bányák nyomai a mai napig is felfedezhetők. Ezek a mély gödrök már részben vízzel teltek meg, kis tengerszemként szép kék színben csillognak. Nagy részük a pecások paradicsomává vált, de egy részük szabadon látogatható. Nyaranta sokan keresik fel ezeket a helyeket, vigyázat, nagyon veszélyesek!
Vadkempingező helyek
Pár fős baráti társaság számára, akik nem hangoskodnak, tényleg csak aludni akarnak egy fárasztó nap után.
Egy másik csendes és nagyon kedves vértesi település temploma. Ezt a helyet is csak olyanoknak ajánlom, akik nyugodtak, csendesek és pihenni akarnak.
Ebben a cikkben egy település két vadkempingező helyét mutatom be. Az első egy nagyobb, a másik lényegesen kisebb.
Várgesztestől pár kilométerre közel egymáshoz két klassz hely. A településektől zajától itt távol leszel. Gyalog és kerékpárral is könnyen megközelíthető helyek.
Tavak a Vértesben:
Oroszlány, Bokod, Kecskéd határában egy hűtőtó. A természet és az emberek itt egy szép dolgot hoztak össze. Tavaszi, őszi színekben tényleg szép látvány.
Egy cikkben két, egymáshoz közeli tavacska. Az Által-ér táplálja őket és kerékpárút is van mellettük.
Vértes hegységről képek
Erdei műútak sok-sok kilométer hosszan
A bányászat, a faszállítás és a katonaság közlekedésének megkönnyítése érdekében a Vértesben elég komoly úthálózatot építettek ki. A mai napig is jól használható az aszfaltutak nagy része. Mórtól Tatabányáig, Szárligetig, majdnem Csákvárig lehet bringázni. Órákon keresztül lehet tekerni, gurulni ezeken a remek kis utakon. Turistautak, zarándokutak, és az Országos Kék is behálózza a Vértes legszebb helyeit, csak győzzük bejárni. Magyarország kevés olyan hegyvidékei közé tartozik, melyet ennyire beszőnének ezek a kalandos műutak.
A hegység nevének eredete
„Vérrel íródott történet”
A Vértes hegység nevének eredete egy vérfagyasztó, ámde ravaszsággal teli történethez kötődik. A 11. században, III. Henrik német-római császár hatalmas sereggel támadt Magyarországra. Az ország királya, I. András azonban nem félt, sőt, ravasz hadistratégiával várt ellenségére.
A hódítók érkezése előtt a király kiürítette az egész vidéket, a lakosságnak megparancsolva, hogy meneküljön a hegyekbe, és mindent égessen fel maga után. A németek így élelem és szállás nélkül találták magukat az ismeretlen tájon. A kétségbeesett császár hírnököt küldött a Dunán várakozó hajóhadához, hogy sürgősen szállítsanak élelmet. A magyarok azonban lefülelték a küldöttet, és egy ravasz csellel megtévesztették a hajóhadat, hazaküldve őket.
A császár serege így éhezett, fázott, miközben a magyarok éjszakai rajtaütésekkel zaklatták őket. A németek kénytelenek voltak békét kérni. A király végül olyan bőséges adományokkal halmozta el őket, hogy azok alig bírták elszállítani. A katonák, hogy minél hamarabb elmenekülhessenek a veszélyes vidékről, elhagyták felszerelésüket, a hegyoldalakat vérttel és kardokkal borítva. Ezért nevezték el a hegységet Vértesnek, emlékeztetve ezzel az ütközetekre és a magyarok ravasz hadvezetésére.
A Vértes felszíne
A Vértes alacsony középhegység. Legmagasabb pontja a Nagy-Csákány (487 m) sem éri el az 500 métert. Kialakulása, kőzetei, valamint a környezetéhez képest jelentős kiemelkedése miatt mégis hegységnek tekinthetjük. Hullámos, fennsíkszerű tetőszintje kb. 400 méteres magasságban húzódik, ebből emelkednek ki magasabb csúcsai (Nagy-Csákány, Körtvélyes, Csóka-hegy).
A hegység legnagyobb részét dolomit építi fel, így lejtői meredekek, helyenként szinte függőleges falakat alkotnak. Völgyei mélyek, szűkek, de vízben szegények. A Vértes egységes tömegétől csak a tatai Kálvária-domb és az Alcsút környéki rögök különültek el. Belső tömbjét csak kisebb medencét tagolják (pl. Gánti-medence), a hegységen átvezető néhány út merev szerkezeti völgyben fut. Nyugati részén a rögök megsüllyedtek, ezekre telepedett az eocénben a barnakőszén
https://hu.wikipedia.org/wiki/V%C3%A9rtes_(hegys%C3%A9g)
Nem szabad lebecsülni a Vértes magasságát, domborzatát túráink szervezésénél. Hosszú folyamatos emelkedők, de hirtelen nagy szintet legyőző meredek kaptatókkal is lehet találkozni. Gyalogtúrák esetén több napot érdemes rászánni a Vértes jobb megismerésére.
Kerékpárral történő felszínes megismerésére legalább két darab száz kilométeres körrel kell számolni. Egy-egy ilyen távnál ezer méter szintet kell legyőzni.
Látnivalók, ízelítők
Bokod, lebegő falu
A tatabányai vasútállomástól szinte végig kerékpárúton lehet eljutni az Oroszlány, Bokod határában lévő volt hűtőtóig. A lebegő falu elnevezés picit megtévesztő. Valójában közvetlenül a víz mellé, stégek végére épített kis faházakról van szó. Kezdetben csak egyszerű bódék, beülők épültek, aztán már zárt faházak, napjainkra pedig már nagyon sok téliesített, szinte már hétvégi háznak nevezhető épület színesíti a tavat.
Tavasszal, mikor a fák új leveleket hoznak, a virágok bontják a szirmaikat, tiszta kék az ég, tényleg fantasztikus élmény a a tavon álló faházak látványa. Itt még kora tavaszi az idő. Télen mikor havas, fagyott a táj, szintén különleges fényképeket lehet készíteni.
A hegység egyik felújítás alatt lévő vára, a Csókakő vára.
Szeretnéd a Vértest alaposan megismerni? Egyik jó lehetőség, bő száz kilométeres bringázással Tatabányától Csókakőig és vissza.
Csókakő vára a Fejér vármegyei Csókakő nevezetessége, a megye egyetlen fennmaradt középkori eredetű, a török időkben is használt vára.
Székesfehérvártól északnyugati irányba haladva, már messziről az utazók szemébe tűnik a vár, ami a Vértes hegység szélén, a 479 m magas Csóka-hegy oldalában, egy sziklaplatón épült. Stratégiailag kedvező fekvésű, mivel a mai 81-es út előzményét, a Gaja-patak völgyében haladó utat ellenőrizte. (Ez az út azonos a tihanyi alapítólevélben említett „hadút”-tal.)
https://hu.wikipedia.org/wiki/Cs%C3%B3kak%C5%91_v%C3%A1ra
Tatabányától Csókakőig szinte végig kerékpárúton, erdészeti műúton tudunk tekerni. Az Által-ér melletti kerékpárút nagy segítség ebben. Túrabringások, és montisok is nagy élményt kapnak egy ilyen túra során. MTB.-vel igazi terepes kihívásokra is van lehetőség.
Majk, Kamalduli remeteség és a közeli bányamúzeum
Családok számára, kisgyerekekkel is egy klassz látnivaló.
Majkot nagyon sokszor egy titkos helyként is emlegetik az energiavonalakkal kapcsolatban. Egyáltalán nem titokzatos hely, mindenki számára elérhető. Egy biztos, tényleg megnyugvást találhat itt az ember. 2016-ban a Mária Maraton teljesítése alatt én is megtapasztaltam, bár nem vagyok érzékeny ezekre a kisugárzásokra.
Gánt Földtani Park
Igazi marsi tájban lehet gyönyörködni. A vörös szín szinte összes árnyalata felfedezhető a volt bauxitbánya területén. Nyitva tartás:
Keddtől vasárnapig, valamint munkaszüneti napokon, 10-18 óra között.
Bejelentkezni az alábbi telefonszámokon lehet: 06-22-354-485, vagy a 06-20-9893673
Vitányvár, egyes hírforrások szerint rablólovag otthona is volt
Tatabánya, Vértessomló közelében álló várrom remek célpont, gyalog és kerékpárral is. Egész évben látogatható. Talán a legszebb két időpont a megnézésére az ősz, mikor a fák leveleit már megcsípte a hideg és ragyogó színekben pompáznak. A másik kora tavasz, a hóvirág nyílás ideje. A vár környékén bőséggel nyílnak ezek a bájos virágok.
Géza pihenő
Csákberény fölött, szép kilátással a Horog-völgyre kellemes kilátóhely. A Kék sáv jelzéstől pár száz méteres kitérő csupán. Kerékpárral is megközelíthető, nyugodt hely.
Fekvésének köszönhetően nagyon szép a kilátás. Pár méterre az emlékműtől kis mélyedésben padok és tűzrakóhely van kialakítva.
Az emlékművet a Fejér Megyei Természetbarát Szövetség és a PVMSE állította 1973-ban Dr. Göblyös Géza a megyei Kék-túra Bizottság vezetőjének emlékére.
Vértesszentkereszti templomrom
Árpád-kori templomrom a Vértes hegységben,. A templom a 13. században épült, román stílusban. A 16. században elhagyták, és azóta romokban áll.
A templom szentélye félköríves, a hajója pedig téglalap alaprajzú. A templom falai kőből épültek, a tetőzete pedig cserépből volt. Romjait az 1960-as években feltárták, és azóta műemlékvédelem alatt áll.
Csákvár Esterházy kastély
Magyarország egyik legszebb barokk kastélya, a 18. században építtette az Esterházy család. Egyemeletes, U alakú épület. A kastély homlokzatát díszes kőfaragások díszítik, főbejárata felett egy erkély. Az épületben található bútorok és berendezési tárgyak a 18. századból származnak. A parkja látogatható.
Csákvári vadászkápolna
A kápolna a csákvári Esterházy-kastély parkjában található. A kastélytól kellemes sétával érhető el. Egyemeletes, nyolcszög alaprajzú épület. Teteje kupola formájú. A kápolnát az Esterházy család vadászkápolnaként használta. Vadászatok előtt és után misét tartottak itt. Értékes történelmi és művészeti emlék.
Fáni-völgy
A Vértes hegység egyik legszebb és legkülönlegesebb völgye. Egy szűk, kanyargós völgy, meredek sziklafalak szegélyezik. Nyári forróságban is kellemes a klímája, ennek köszönhetően az erdő buja, és számos ritka növény- és állatfaj él. A Fáni-völgyben már az őskorban is éltek emberek. A sziklákban hasadékok, kis barlangok találhatók, amelyekben ősemberi leleteket tártak fel. A középkorban a völgyben remeték éltek.
A Fáni-völgyhöz számos legenda kapcsolódik. Az egyik szerint a völgyet egy tündérlányról nevezték el, aki itt élt. Egy másik legenda szerint a völgyben egy kincs van elrejtve.
Kápolnapuszta, a Vértes eltűnt faluja
Kápolnapuszta neve elsősorban azoknak a természetjáróknak lehet ismerős, akik annak idején (vagy akár napjainkban is) látták Rockenbauer Pál és csapatának Másfélmillió lépés Magyarországon című műsorát. Az 1979-ben forgatott film még épp megörökítette a falu utolsó épületeit és egyetlen lakosát, Farkas Lászlót, aki egy évvel később meghalt. Halálával Kápolnapuszta is megszűnt létezni. Megmaradt épületeit eldózerolták, csupán egy ház és a temető emlékeztetett a hajdani településre.
https://www.turistamagazin.hu/hir/szellemfalu-es-titokzatos-sziklauregek-a-vertes-sziveben
Vérteskozma az eldugott kis település
A Vértes csodás részén álló kis falut is az elnéptelenedés fenyegette. Lakóinak száma erősen lecsökkent, a lakatlan házak gyors pusztulásnak indultak. Szerencsére többen láttak fantáziát a település megmentésében. Az idilli környezetben fekvő épületeket, telkeket elkezdték megvásárolni, és meghagyva a régi falusi jellegét a házaknak, fel lettek újítva. Tavasztól őszig, főleg hétvégén sokan keresik fel kerékpárral, vagy csak egy séta erejéig Vérteskozmát.
1946. május 18.-án 318 kozmai lakót üldöztek el Németországban.
A fenti látnivalókkal kapcsolatban van egy nagyon jó hírem! Túraajánlatainkban az összeset érintjük! Sőt, ezeknél sokkal többet, de az legyen meglepetés!
Túraajánlatok a Vértesben
Gyalogtúrák, zarándokutak:
Zarándokút Zirctől Zsámbékig Mária Út
Bringázások a Vértesben és környékén:
Egy bejegyzésben két gyönyörű túrabeszámoló. Az Által-ér völgyi kerékpárút átadására nagyon sokat kellett várni. Már 1990 környékén tervbe lett véve, hogy Tata és Tatabánya között készüljön egy kerékpárút.
Napjainkra megépítették, és 2024-től már teljes szezonban bringázható Környétől Dunaalmásig.
Kriszta beszámolójának első része Oroszlánytól Győrig kalauzol, Környétől Dunaalmásig az Által-ér mellett,majd az EuroVelo 6 útvonalán.
A második részben Oroszlány-Dunaalmás-Tardos-Tatabánya lesz az útvonal. A Vértes lábától mélyen a Gerecsébe.
Tavaszi bringázás Bicskétől Budapestig. Szó szerint csak a Vértes lábánál vezet a bemutatott útvonal. Kis ráhagyással soroltuk a Vérteshez. Kerékpáros beszámolóink során ezeket a kis ráhagyásokat fogadjátok el.
Egy bejegyzésben ismét két útvonal. Ne feledjétek, a leírásban szereplő ajánlatok teljesen hitelesek, a szerző saját maga járta be. Most tényleg a Vértesben bóklászunk, a hegység legszebb részei kerülnek bemutatásra. Terv út, Fáni-völgy, Horog-völgy, csak pár szép szakasza a túrának.
A második rész Tatabánya-Biatorbágy között mutat be egy olyan klassz kerülő útvonalat, ami 104 kilométerrel és 818 méteres szintemelkedéssel már teljesíthető is. Nem lövöm le a poént!
Ne csak a tavaszban gondolkodjatok, a Vértesben a legnagyobb kánikulában is lehet kerékpározni. Sokaknak talán meglepő ez a 94 kilométeres útvonal áprilisban. Amennyiben nem vagytok felkészültek, akkor az őszi időszakban, mikor már csodásan színesednek a levelek, akkor vágjatok bele.
Az útvonal: Tatabánya – Környe – Gánt – Csákberény – Oroszlány – Tatabánya 94 km/834 szint, áprilisi kerekezés.
Csodás útvonal, már én is bejártam. Sőt! Volt aki aki megkért, hogy egy picit bolondítsam meg ezt az útvonalat MTB-re. Sikerült! Ez a túraajánlat: Szárliget – Terv út – Fáni-völgy – Csákvár – Horogvölgy – Oroszlány -Tatabánya = 84 km/645 szint.
Picit megcifrázva montikra, 1000 méteres szinttel is teljesíthető.
Csákvárig kényelmes, a Vértes nagyon szép részén vezet az útvonal. A második szakasz! Csákvártól kissé felejthető Csákberényig, de utána! Horog-völgy, Kék-tó, Hold-tó, Cica homok. Csak a fényképeket nézzétek meg, és érthető, hogy miért dicsérem annyira.
Bodajktól Tatabányáig a Vértes útjain. Teljes beszámoló a zarándokútról, minden érdekes pillanata hitelesen bemutatva.
Kerékpáros zarándokút Mariazelltől Csíksomlyóig, a Vértesen is átbringáztunk.
2023. szeptembere csak a Vértesről szólt! Az akkor megtett túrák útvonalai ingyen letölthetők, induljatok el és tekerjetek jókat! Plusz még sokkal több vértesi ajánlat!
A Vértes lábától indul az útvonal és bemutatja az Által-ér királyszakaszát. A Gerecse mellett is elbringázunk.
Szeretnél egy INGYENES kerékpártúrán részt venni a Gerecsében, a Vértesben vagy az Által-ér mentén?
Csatlakozz közösségünkhöz és soha ne maradj le egyetlen kalandról sem! Élvezd a kerékpározás örömét velünk. ♂️♀️
Gyakori kérdések a Vértesről
Melyek a Vértes hegység legmagasabb csúcsai?
Nagy-Csákány 487 m.
Körtvélyes 480 m.
Csóka-hegy 479 m.
Határ-hegy 476 m.
Nagy-Szállás-hegy 474 m.
Körtvélyes (Bikkavas) 463 m.
Nagy-Tábor 460 m.
Nagy-Bükk 456 m.
Milyen túraútvonalak találhatók a Vértesben?
Az Országos Kék sáv, Csókakőtől Szárligetig
Közép-Dunántúli Piros Mórtól Szár vasútállomásig
Több zarándokút is érinti, Mária-út, Gyöngyök útja, SacraVelo
Tanösvények: Gánt-Vértestolna tanösvény, Haraszt-hegyi tanösvény, Csákberényi Vértesi Panoráma Tanösvény, Német-völgyi tanösvény,
Milyen látnivalók találhatók a Vértesben?
Csak néhány a sokból:
Várgesztes vára
Vértesszentkereszti kolostorrom
Majk remeteség
Tatabányai Bányászati Múzeum
Gánt kőfejtő
Vitányvár
Csákvár Esterházy kastély és vadászkápolna
Hogyan lehet eljutni a Vértesbe?
Autóval: Budapesttől az M1-es autópályán Tatabánya felé
Busszal: Budapestről busszal Tatabányára, majd a helyi buszokkal a Vértes településeire.
Vonattal: Budapestről a Tatabánya, Szár, Szárliget vasútállomásig, majd a helyi buszokkal a Vértes településeire.
Milyen a Vértes hegység növény- és állatvilága?
Rendkívül változatos. A hegységben bükkösök, tölgyesek, gyertyánosok és fenyvesek találhatók. Az állatvilágot őzek, szarvasok, vaddisznók, rókák, nyulak és mókusok alkotják. Nagyon sok madárfaj is kedvező életkörülményeket talál a Vértesben.
Milyen a Vértes hegység történelme?
A Vértes hegység történelme ősidőkre nyúlik vissza. Ősemberi telepek, római kori erődítmények, középkori várak, templomromok találhatók.
Fedezd fel velünk Magyarország többi tájegységeit is
Útjaink Magyarország többi tájegységein
Válasszatok egy tájegységet és gyertekvelem