Home » Kerékpártúrák » Egynapos kerékpártúrák » Által-ér völgyi kerékpárút🚴‍♀️, sokkal több mint gondolod

Egyre népszerűbb útvonal a bringások🚴‍♀️ körében az Által-ér völgyi kerékpárút. Az utóbbi években folyamatosan nő a népszerűsége. Biztonságos 🦺, jól kiépített útvonal, remek lehetőséget kínál a kikapcsolódásra, edzéshez, az aktív pihenésre.

Úgy szeretném bemutatni ennek a kerékpárútnak és környékének a rejtett szépségeit, ahogy még nem láttam egy beszámolóban sem. Szerintem Te sem. Mindent nem, de sokat tudok róla. Hosszú cikk lesz, válaszd ki azt ami érdekel. Picit a múlba is visszatekintünk.

A teljes kerékpárutat több szakaszra tudom bontani a látványosságok tekintetében.

Királyszakasz! Ezen az útvonalon van a legnagyobb forgalom. Mint helyi bringás, picit többet fogok mutatni!

Amennyiben nem érdekel a sok szöveg, a királyszakasz útvonalának a letöltési lehetősége:

Által-ér völgyi kerékpárút királyszakasz térképen

Által-ér völgyi kerékpárút királyszakasz

Által-ér völgyi kerékpárút királyszakasz letölthető útvonal QR kód

24 kilométer 100 méter szinttel. Családbarát útvonal rengeteg látnivalóval.

Által-ér völgyi kerékpárút elejétől a végéig.

A teljes útvonal letöltési lehetősége:

Által-ér völgyi kerékpárút teljes szakasz térkép

Által-ér völgyi kerékpárút teljes szakasz

Által-ér völgyi kerékpárút teljes szakasz letölthető QR kód

Tatabánya-Dunaalmás-Tatabánya, 43 km, 97 méter szint

Kiegészítés az Által-ér völgyi kerékpárúthoz. Oroszlánytól Tatabányáig kerékpárúton

Ez a szakasz nem része az Által-ér völgyi kerékpárútnak. Nagyon pazar kiegészítése, nézzétek csak meg.

Tatabánya-Oroszlány-Tatabánya kerékpárút térkép

Tatabánya-Oroszlány-Tatabánya letölthető útvonal

QR kóddal letölthető útvonal, Tatabánya-Oroszlány-Tatabánya

Táv: 33km, szint: 87 méter. Könnyen teljesíthető útvonal

Által-ér völgyi kerékpárút Vértesszőlősnél a híd

A kerékpárút első tervei

Ezen talán melepődsz, valamikor 1985 körül már Tatán beszélték az emberek, Tatabányáig lesz kerékpárút. Évekig semmi, állítólag az útvonal kijelölését nem tudták megoldani, több terv is bedőlt. Alternatív megoldásai voltak a bringásoknak, az Által-ér töltésén, a Baromállási dűlőúton tekertek Tata – Tatabánya között azok, akik nem siettek. Ezek az útvonalak országutisoknak használhatatlanok voltak.

Lassan, hosszú éveket várva aztán elindult valami, aminek az eredménye a 2020-ban elnyert év kerékpárútja cím.

Az építés és átadás története

Az Által-ér völgyi kerékpárút építése több ütemben zajlott, célja az volt, hogy összekösse a térség településeit. Egy biztonságos kerékpáros hálózat lett kialakítva. Az útvonal egyes szakaszai fokozatosan kerültek átadásra, így a kerékpárosok egyre hosszabb távokat tehettek meg.

A projekt nagy hangsúlyt fektetett a környezetvédelemre és a fenntarthatóságra. Az utolsó rövidebb szakasz átadására 2023. év végén került sor. Sokáig vártunk rá! Ez Tatabánya városán belül vezet az Által-ér mellett az Erőműi tóig.

Tatabányai Erőmű-tó. Az Által-ér táplálja. Mellette vezet az Által-ér menti kerékpárút.
tatabánya erőmű tó a régi erőművel

Sokáig a Tatabányai Erőműi tó végénél egyszerűen elfogyott a kerékpárút. Az Erőműi tóról már írtunk egy cikket, azt itt tudod elolvasni. Picit hasonlít a lebegő falura Bokodnál. A lebegő faluról szintén találsz beszámolót. Remek kis bringatúrát lehet tenni a Bokodi-tóig és a lebegő falu mellett is.

Az Által-ér völgyi kerékpárút hossza

Ezzel a kérdéssel megfogtál! Az Által-ér völgyi kerékpárút hossza Bike.Hard.Ride Találkozó- és pihenőhely, Tatabánya, Lapatári út, 2800. -tól Dunaalmásig 21 kilométer. A királyszakasz, Tatabányától mondjuk a Tatai várig 11 kilométer.

Az Által-ér menti kerépárút Tatabányától a Környei-tó végéig még pulsz hat kilométer.

A Környei-tó végénél viszont nincs vége a kerékpárútnak. Kecskéden át Oroszlányig lehet tekerni egy nagyon jó minőségű kerékpárúton. Tatabányától Oroszlányig ez 16 kilométer hosszú, védett, jelölt kerékpárút. Környe és Oroszlány között már nem az Által-ér mellett bringázunk. A kis erecskénk a Környei-tóba Bokod irányából érkezik, a Bokodi Erőmű hűtőtavából. A lebegő falu van itt.

Által-ér, bokodi-tó, lebegő falu

Mennyien használják a kerékpárutat?

Az Által-ér menti kerékpárút népszerűsége folyamatosan nő. Pontos adatokat arról, hogy pontosan hányan használják az útvonalat, nehéz megadni. Az elmondható, hogy mind a helyiek, mind a turisták körében nagy érdeklődésre tart számot. Különösen a hétvégén és ünnepnapokon igen sokan választják ezt a lehetőséget a kikapcsolódásra. Legforgalmasab az általam királyszakasznak tekinthető rész, Tatabányától a Tatai várig. Tatától Dunaalmásig már kevesebben koptatják. A legcsendesebb rész Tatabánya és Környe között van.

Az Által-ér völgyi kerékpárút királyszakasza!

A túra jellege: Egynapos kerékpártúra
Helyszín: Európa
Ország: Magyarország
Tájegység: Gerecse
Túranapok száma: egy
Táv: 24 km
Szint: 100 méter
Felszerelés: Kerékpár, plusz a kötelező felszerelés
Élmény: ⭐⭐⭐⭐⭐
A túra nehézsége: 🚴

Az Által-ér völgyi kerékpárút eleje Tatabányánál.

Bike.Hard.Ride Találkozó és pihenőhelytől kezdjük meg utunkat Vértesszőlős felé. A tábla információi pontosak. Szintkülönbség minimális.

A Tatáig tartó 6,5 kilométer alatt három tó mellett fogunk elbringázni. Nagykacsás, Kiskacsács és a Derítő-tó. Igen, jól gondoljátok, ez utóbbinak tényleg az volt a szerepe, hogy a Tatai Öreg-tó élővilága ne menjen teljesen tönkre. Mindig is halastó volt. Az Által-ér által szállított egyre nagyobb mennyiségű szenny megszűrése miatt lett kialakítva a Derítő-tó évtizedekkel ezelőtt. A terület elárasztásáról még mindig tanúskodik a vízből kiálló néhány csonka fatörzs.

Érdemes egy kis kitéröt tenni a tó mellé. Bringával ne induljunk a körbetekerésére, a hátsó részen a pecások nem fogják jó szemmel nézni. Ősszel a színek, télen a fagy és hó miatt rendkívül látványos.

Tatabányától Vérteszőlősig az Által-ér völgyi kerékpárúton.

Tata elejét a Fáklya utcánál érjük el. A Derítő-tó és a Fáklya utca között egy kis fenyveserdőn tekerünk át. Nyáron a tűző napról beérve ide nagyon jól jön a hűsítő levegő. Minden évszakban hidegebb van itt! Ez a pár száz méteres út nagyon régóta létezik, csak nem volt szilárd burkolattal ellátva. A Fáklya út és a kerékpárút találkozásának a közelében állt régen az Aranyponty étterem. Sajnos leégett, pedig egy rendkívül jó hely volt.

Tatabányától Tatáig az Által-ér völgyi kerékpárúton.
A királyszakasz tatai része csak most kezdődik igazán!

A Fáklya utcánál két lehetőségünk van. Balra a tó felé, vagy jobbra, majd párhuzamosan a főúttal folytatni utunkat. Szezonban vannak olyan időszakok, mikor nem sok értelme van balra az Öreg-tó felé bringázni, nagyon sokan sétálnak a napos oldalán. Ha csak nem….

A főút melletti kerékpárút is bevezet a központba, majd a várhoz. Szép útvonal, haladós is. Tatából is látni valamennyit. Edzés szempontjából, tartani egy jó tempót OK.

Én bízva magamban, balra csábítalak az Öreg-tó mellé. Szűk 500 méter és a partját el is érjük. Pár fotó a tó túlsó oldalán álló várról, balra tőle a fák mögött alig látható gimnáziumról, a víztoronyról. Párás időben nem lesznek jók a képek, közelebb kéne menni.

A tónak hátatfordítva, talán 15 méterre van egy döngölt földút jobbra az erdőbe. Erre rátérve, faóriások árnyékában lehet kerékpározni a tó mellett. Itt is vannak sétáló, kocogó emberek, talákozunk bringásokkal is. Figyelmesen, nyugodt tempóban lehet tartani a 15-20 kilométeres sebességet. A tó jobb kézről van!

Az Által-ér befolyása az Öreg-tónál. Tata

Alig tekerünk és ismét az Által-érrel találkozunk. Ide kb. 200 méterrel találkozik az Öreg-tóval. A torkolatig szinte teljesen le lehet bringázni. Aki nem szereti a szúnyogokat, az alaposan védekezzen, mert a torkolat közelében sok lesz.

Kerékpározzunk tovább a tavat kerülő úton. Találkozunk kis táblákkal, szépen bemutatják rajta a tájat, mi volt régen.

Rejtély a kisvasút sínpár?
Kisvonat sínpár a Tatai Öreg-tó irányába

Ez vajon mi lehet? Jól látod, kisvasút sínpár. Hogy kerül ez ide, az Öreg-tó partjára?

A régi lovarda itt állt a tó mellett. A lovak kakiltak, a lovászok a szalmával együtt összegyűjtötték a lókakit, csillébe pakolták, aztán beleöntötték a tóba.

Barbárság? Környezetszennyezés?

Nem volt az. Bizony vannak olyan halak, melyek alig várják az ilyen csemegét. Még gyerek voltam, mikor meséltek nekem erről. A halak már alig várták az etetést, itt gyülekeztek. Szinte forrt a víz mikor beöntötték a csille tartalmát.

Pont szemben a túloldalon volt a vízi vágóhíd. Ott a ragadozó halak élvezték a dús lakomát.

Egy picit most eljövünk a víz mellől, hogy fentről tekinthessünk Tatára, a vizek városára. Az Öreg-tótól, amit az Által-ér táplál, a Fazekas utca felé vesszük az irányt, feltekerünk Tata legmagasabb pontjára. A Kálvária-domb nem nagy sem szintben, sem kiterjedésre. 166 méter magas, területe 0,26 km2. Amit láthatsz itt és innen.

Lassan a végére érünk a királyszakasznak

Miért volt Tata a vízek városa és miért volt nagy szerepe az Által-érnek?

Tata forrásokban bővelkedett. Elképesztő mennyiségű víz folyt az Által-érbe és onnan tovább a Dunába. Most megnézünk egy forrást, alig egy kilométerre van a Kálvária-dombtól.

A képen látható a Kismosó-forrásmedence. Egykor naponta mintegy 725 m3 kristálytiszta, 18,5 C fokos karsztvíz tört fel. A tatai források vízhozama a számítások szerint megközelítette a napi 250000m3-t.

A Kismosó forrástól egy tanösvényen tekerünk tovább. Picit nevetséges a hossza, 311 méter, viszont pár érdekes információt megtudhatunk a tatai forrásokról. Következő szép látnivaló a Kossuth tér és a Tatai nagytemplom. Tatai Szent Kereszt felmagasztalása katolikus templom.

A Kossuth térről pár perces gurulás után érünk ismét az Öreg-tó mellé, a vár tövébe. Szezonban, főleg hétvégén itt ismét nagy lehet a nyüzsgés. Akár a bringákat tolva is, de nézzünk körül.

A vártól tovább gurulva a tó mellett, három perc múlva elérjük az Által-ér völgyi kerékpárutat. Ez a kis kitérő szerintem megérte. Jelen pillanatban kb. 12 kilométernél tartunk. Családi, nézelődős program keretében, sok megállással, fényképezéssel, eddig a pontig 2-3 óra alatt teljesíthető. Baráti társasággal, sportos erőnléttel egy óra. Nyomom a pedált, de látni is akarok, napi 100 km van tervezve, 45 perc.

Most dől el a kérdés, hogy a királyszakasz csak a választás, vagy folytatom tovább az Által-ér völgyi kerékpárút végéig az utamat.

A teljes cikknek ez a része csak a királyszakaszról szól. A Tatai Öreg-tó megkerülését folytatjuk és vissza bringázunk a reggeli indulási pontunkhoz. Tata sok látnivalójára már nem térek ki, az legyen meglepetés azok számára, akik szánnak Tatára és környékére pár napot, akár egy egész hetet.

Az Által-ér vögyi kerékpárút elejétől a végéig és vissza, Tatabánya-Dunaalmás-Tatabánya

A fent leírt királyszakasz teljes bejárására most nem kerül sor. Az azért lett így királyszakasz, mert olyan plusz is bemutatásra került, amiket a kijelölt útvonal nem érint. Most tartjuk magunkat a jelzéshez. A térképen és a nyomvonalon látható kis kitérő a nagy gyalogosforgalom miatt lett megtéve.

Túranapok száma: egy
Táv: 43 km oda-vissza
Szint: 97 méter
Felszerelés: Kerékpár plusz a kötelező felszerelés
Élmény: ⭐⭐⭐⭐⭐
A túra nehézsége: 🚴

A teljes táv kis edzettséggel 2 óra alatt megtehető. Amennyiben egy nézelődős bringázás a cél, családi, kisebb baráti társaság indul az Által-ér völgyi kerékpárút és a szűk környék felfedezésére, egésznapos program kerekedik ki belőle.

Tata és Tatabánya közötti 6,5 kilométeres szakasz a bemelegítés

Tatát a Fáklya utcánál elérve a főút mellett bringázunk tovább, követve a jelzéseket. Nincs sok belőlük, kb 2 kilométer múlva látunk egyet, ami balra a házak közé terel minket. A tópartot elérve szinte biztosan lassítanunk kell, sok gyalogos, kerékpáros, rolleres van ezen a pár száz méteren. A régi bőrgyár épületétől a jelzéseket nagyon kell figyelni, vagy a letöltött útvonal alapján kell navigálni. Amennyiben az én útvonalamat töltöd le, ezt a szakaszt kihagyom szezonban a tömeg miatt.

Kevés figyelést igénylő részre csak a Fényes fasort elérve lehet számítani. Itt éltes gesztenyefák sorakoznak az út mellett, ezek kísérnek minket a Fényes fürdőig. Az út minősége kifogásolható, nem vígasz, de 50 éve ilyen.

12,5 kilométer van mögöttünk, balra tőlünk a Fényes fürdő és a Fényes-forrás tanösvény. Egész évben látogatható. Bepillantást nyerhetünk azokba az időkbe, mikor még éltek Tata forrásai. Programunkba beépítve, egy órát lehet számolni a bejárására.

A kerékpárút picit unalmasabb szakaszához érkezünk, szeles időben néhányan nem fogják kedvelni.

Balról szántóföldek, jobbról az Által-ér és a laktanya a látnivaló. A laktanyát elhagyva lassan közeledik mellénk a vasút is. Hegyeshalom-Budapest között járnak rajta a vonatok nagy sebességgel. Csak azért jelzem, mert lassan elérjük a vasúti átjárót. Fénysorompóval védett!

A kerékpárút ezen szakaszának a látnivalója lehet még a hódok rágta fák és baloldalon tavasszal virágzó mezőgazdasági növények. 2024. tavaszán parlagon hagytak egy nagy területet, a pipacsok pompáztak ezerrel.

Két veszélyesebb hely következik! A vasúti átjáró, majd átkelés az 1-es főúton. A főút másik oldalán lesz egy kerékpáros pihenő, aki gondolja szusszanhat egyet.

A természet ölelésében

Számomra ez a megfelelő kifejezés a következő 2-3 kilométeres részre. Jobbról az Által-ér, mögötte erdő. Mi a töltés tetején mindent kényelmesen belátva tudunk gurulni. Balról is erdő, aztán rétek, szántóföldek. Kinyílik a táj és messzire el lehet látni.

Dunaalmásra a főút mellett tekerve érkezünk meg. Az Által-ér völgyi kerékpárút a nagy kerékpáros pihenőnél ér véget. A kerékpárútnak köszönhető kerékpáros forgalmat a vendéglátósok is észrevették, kitelepültek, lehet enni, inni. A szolgáltatás tovább vonzza a bringásokat, egyre szívesebben jönnek.

Van kerékpárút, szép környezet, sok látnivaló az útvonal pár kilométeres vonzásában. Megoldott a kikapcsolódás, a pihenés és a fogyasztás is. Az Által-ér völgyi kerékpárút népszerűsége tovább fog nőni.

További lehetőségek, melyek hozzáfűzhetők az eddig megismert úthoz

Az írás elején megadott szint és távolság adatok oda-visssza útra érvényesek. Táv: 43 km,
szint: 97 méter. Gondolom sokakban felmerül, hogy lehetne ezt a jó bringázást folytatni. Ezt már láttam, nagyon szép volt, megnéznék mást is. Jó lenne másfelé is tekerni. Dunaalmásról hova, merre tovább?

Gondolatébresztőnek felsorolok pár opciót:

Dunaalmás-Neszmély-Hilltop-Dunaszentmiklós-Tata-Tatabánya. Egy letölthető útvonal hozzá:

Tatabánya-Tata-Dunaalmás-Hilltop-Tatabánya letölthető útvonal, Gerecse

Tatabánya-Tata-Dunaalmás-Hilltop-Tatabánya 49,52 km 295 m MTB és túrabringás útvonal

Tatabánya-Tata-Dunaalmás-Hilltop-Tatabánya letölthető útvonal, Gerecse

A Hilltoptól nagyon szép a kilátás a Dunára, a Gerecsére és a Vértes felé.

Dunaalmás-Dunaszentmiklós-Malom-völgy-Tardos-Tatabánya. Letölthető útvonal hozzá:

A Gerecse legszebb útjain, Pusztamarót kör
88,78 km 1.018 m MTB útvonal!

A Gerecse legszebb útjain, Pusztamarót kör, letölthető MTB útvonal

A Gerecse nyugati felének a legjava egy útban összesűrítve.

A Gerecse legszebb útjain, Pusztamarót kör, letölthető MTB útvonal

Dunaalmás-Almásfüzitő és vonattal Tatabánya

Dunaalmás-Almásfüzitő-aztán Komáromig a Duna mellett és vonattal Tatabánya. (A Duna töltésén vezető utat Almásfüzítőtől Komáromig kevesen ismerik. Pár kilométeren át egész vadregényes arcát ismerhetitek meg a folyamnak.)

Dunaalmás-Komárom-Komárno-Párkány-Esztergom és vonattal Budapest

Dunaalmás-Komárom-Győr, vagy Dunaalmásról kis kerülővel Tata

A Gerecse lábánál vagyunk. Nagyon sok látnivalót rejt, van mit felfedezni. A Gerecse rendkívül változatos tájjal, domborzattal vár. Már készült róla egy beszámoló, nézzétek át, kerekítsétek ki a megkezdett történetet a saját kedveteknek megfelelően. Több túrabeszámolót is találtok az írás végén.

Az összes poént nem lövöm el…

Tatától Dunaalmásig az Által-ér völgyi kerékpárúton

Által-ér völgyi kerékpárút kiegészítése, Oroszlánytól Tatabányáig

Oroszlányban kezdődik és Tatabányáig, az Által-ér völgyi kerékpárút indulási pontjáig bringázhatsz rajta. Egyszerűen csak az a neve: Tatabánya-Oroszlány kerékpárút. Fantasztikus kiegészítés, szenzációs plusz lehetőségek tárháza. Az oroszlányi vasútállomástól indulva 17 kilométer Tatabányáig. Oroszlány a Vértes lábánál fekszik. A Vértesről készült egy írásunk, itt tudjátok elolvasni. (Ennek a cikknek a végén is több túraajánlatot találtok.)

Látnivalók, melyek mellett közvetlenül elbringázunk Oroszlánytól Tatabányáig:

A Kecskédi tónál

Kecskéden a tó. Körbe lehet sétálni, kerékpározni. A Majki-patak táplálja. A magas oldalon még a régi malom is látható.

Környei-tó. Nagyon szép, főleg a hátsó rész. Az Által-ér ott folyik be ott a tóba. A kerékpárút pont a tó másik felén vezet. Körbe a tó szűk 3 kilométer.

A Környei-tó benyúló félszigete

Csak halkan jegyzem meg, Majk mellett bringázunk el kb. egy kilométerrel. Talán azt is érdemes lenne megnézni, beiktatni a tervbe. Egy rövid kisfilm az útról:

Kecskéd-Majk-Oroszlány-Kecskéd

Bízom benne sikerült felkelteni az érdeklődéseteket. Ha hiányoltok bringás útvonalakat akár a Gerecséről, vagy a Vértesről, tudunk segíteni.

Válogassatok a letölthető útvonalak között, egészítsétek ki a most olvasottakat.

Ingyen letölthető útvonalak Gerecse

és a Vértes útjai.

Hasznos tippek

Autóval érkezőknek parkolási lehetőség Tatabányán:

Vasútállomás mellett, Lidl, Penny, mentőállomással szemben, Erőműi-tó mellett.

Vonattal érkezőknek:

Tatabánya Győr és Budapest irányából is könnyen megközelíthető. A személyvonatok alacsonypadlósak. 2024. év végére ígérik a liftek beüzemelését a vasútállomáson. Addig sajnos kerülni kell az állomás vége felé, vagy cipelni a bringákat a lépcsőn. Van átszállási lehetőség Oroszlányba.

Oroszlány: Budapestről ritkán, de közvetlenül jár vonat Oroszlányig. Oroszlányban a vasútállomáson nem kell cipelni a bringákat.

Dunaalmás: Nagyon ritkán jár a vonat. Célszerű Almásfüzítőig eltekerni és ott felszállni a Győr, vagy Budapest felé induló személyvonatra.

Kedvelj minket, oszd meg írásainkat, hogy mások is kedvet kapjanak egy jó túrázáshoz, bringázáshoz!

Lehetőségek a Google Maps-on és a cikk alján. Hálás köszönet érte.

Gyakori kérdések az Által-ér völgyi kerékpárúttal kapcsolatban

Milyen vélemények vannak az Által-ér völgyi kerékpárútról?

A kikapcsolódásra vágyó bringások nagyon jó véleménnyel vannak a kerékpárútról. Akik a teljesítményt helyezik előtérbe, azok számára a főszezon nem jó. Vélemények!

Milyen hosszú az Által-ér völgyi kerékpárút?

Tatabányától Dunaalmásig 21 kilométer minimális szintkülönbséggel.

Melyik a legszebb szakasza az Által-ér völgyi kerékpárútnak?

Két szép szakasza van. Az egyik Tatabányától a Tatai várig. A másik szakasz az 1-es főúttól Dunaalmásig.

Gyerekekkel kerékpározható az Által-ér völgyi kerékpárút?

Igen. Főszezonban, főleg hétvégén fel kell készülni a nagy forgalomra.

Milyen látnivalók vannak az Által-ér völgyi kerékpárút mellett?

Nagyon sok a látnivaló. Természeti és történelmi látnivalókban bővelkedik a környék. Tavak és élőviláguk, források, vár, ősember maradvány, római kori emlékek, templomok, kápolnák.

author avatar
Gazsi Szabolcs Belkereskedelmi ügyintéző, készletgazdálkodási szakember, Hobbi: túrázás, utazás, kerékpározás
Főszerkesztő, admin. 14 éves korom óta túrázom, kerékpározom. Magyarország alapos megismerése az egyik fő célom, de a határon túli tájak bejárása, emberek megismerése is a célkeresztben van. Az évek alatt szerzett tapasztalataimat, élményeim akarom a gyertekvelem.hu weboldalon átadni. Az új generáció legyen egészségesebb, fittebb, okosabb, tájékozottabb.

Gazsi Szabolcs

Főszerkesztő, admin.

SEOzseni