Home » Kerékpártúrák » Többnapos kerékpártúrák » Balaton kör expressz vadkempinggel, két nap kétkeréken

Kétkeréken 🚴‍♀️ kis batyuval a pokolba. Vagyis a Balatonra az augusztusi kánikulában 🌞. Szállás nincs, kidolgozott terv sincs, csak két cimbora vág neki a Balaton kör teljesítésének. Amire figyelnünk kell, a magyar tenger mindig a jobbunkon legyen. Nem veszem el a kedvedet, íme az értékelésünk:

A túra jellege: Kétnapos kerékpártúra
Helyszín: Európa
Ország: Magyarország
Tájegység: Balaton és környéke
Túra napok száma: kettő
Táv: 225 km
Szint: 669 méter
Útvonal letöltése: Első nap és a második nap
Felszerelés: Kerékpár, plusz a kötelező felszerelés és cucc a vadkempinghez
Élmény: ⭐⭐⭐⭐⭐
A túra nehézsége: 🚴🚴

Évek óta követek bringás és vadkempinges csoportokat a neten. Minden évben újra téma, hogy a Balatont vadkempingezve szeretnék körbetekerni. Merre menjek, mit vigyek, hol aludjak, mit lehet és nem? Kérdések és a válaszok áradata. A válaszokra aztán ismét a kérdések.

Tényleg minimális szervezés után ez a kétnapos bringázás, és a kapcsolódó cikkek a válaszok mindenre.

Tartalomjegyzék:

Alsóőrs – Gyenesdiás a mai terv

Alsóőrsön tesszük le az autót és a paripák málházása után már indulunk is. Hajnali 9 óra van, már most izzadunk az árnyékban. Teljesen kipihentnek nem mondhatjuk magunkat, ezt az éjszakát is vadkempingezve töltöttük, de ez egy másik történet. (Már pénteken délután meló után elindultunk a kollégámmal a Balcsira.) Most viszont útra készek vagyunk, indulás!

Indulás Alsóörsről a Balaton kör bringázására
Balaton kör alsóőrsi indulás

Elérve a balatoni kerékpárutat, csodálkozom a csendességen. Alig vannak emberek, kerékpárosok is csak itt ott láthatók. Gábor is örömmel fogadja ezt a tényt, nyugodtan lehet haladni, nézelődni. 2024. augusztus utolsó napja van, talán az iskolakezdés miatt van a nyugalom. Utunkat Siófok felé nyitjuk meg, a Balaton így mindig jobbról fog esni.

Balatonfűzfő Parti Sétány

Első kis pihenőnket Balatonfűzfőn, a kerékpáros pihenőtől könnyen elérhető stégen töltjük. Remek hely a megállásra, nézelődéshez, fényképezéshez. Minden évszakban jó fotótéma innen a Balaton. Krisztának, a weboldal másik szerzőjének is az egyik kedvenc helye. A Balatonról és környékéről több írása is megjelent már a weboldalunkon. Szeret és tud is fényképezni, az Ő képei lényegesen szebbek.

Fűzfőnek egyéb látványosságai is vannak. Abban az esetben ha a Balaton körre egy hetet is szántok, íme néhány fűzfői nevezetesség.

Tobruk strand és a Fövenyfürdő.
Balatoni Bob Szabadidőpark.
A tatárjárás idején elpusztult templom romja.
Balaton Csillagvizsgáló

Megjegyzés a kerékpárútról:

A kerékpárutat ismerem, már gurultam ezen a szakaszon párszor. Nagy változás az elmúlt 30 évben nem történt. Sok helyen most is keskeny, göröngyös. A fák gyökerei felnyomják. Én még elbringázok a kerékpárút szélén csomagokkal, de a szemből érkező batyus bringások jó részén látom a bizonytalanságot. Elférek, vagy sem?

Balatonaliga

Balatonakarattyán sokak – kedvenc útvonalán – tekerünk mi is. Olyan 70 méteres szintet kell leküzdeni kb. 1500 méteren belül. Nem mindenki tudja teljesíteni nyeregben, le lehet szállni, nem versenyzünk.

A következő kilenc kilométer alatt leszünk a legmagasabban a Balaton fölött. Ahol csak van lehetőség, kukkancsatok rá a magyar tengerre, nagyon szép.

Balatonaligán természetesen a magaspart a fő szenzáció. Itt már több a bringás és a sétáló, nézelődő ember. Kezd olyan igazi balatoni szezon hangulat lenni. Engem továbbra is kiábrándít a magaspart előtti palánkkerítés sor. Olyan szedett-vedett az egész. Viszont árnyékos.

Magaspart

Miért különleges az aligai magaspart?
Geológiai képződmény: A Balaton kialakulásának eredménye. A medence süllyedése során a környező területek lepusztultak, és a visszamaradt üledékes kőzetek meredek falat alkottak a tó partján.

Növény és állatvilág: A magaspart különleges élőhelyet biztosít számos növény és állatfajnak. Ritka gyógynövények, különleges rovarok és madarak találhatók itt.

Kilátás: Lélegzetelállító panoráma nyílik a Balatonra és a környező tájra.

Természeti erők munkája: A víz, a szél és a fagy folyamatosan alakítja a magaspartot, így az évről évre változó látványt nyújt.

A balatonaligai magaspart a Balaton egyik leglátványosabb és legjellegzetesebb földrajzi képződménye. Ez a meredek, helyenként több tíz méter magas partvonal egyedülálló látványt nyújt, és számos természeti értéket rejt magában.

Siófok

Már 42 kilométernél járun és Siófok elejét elértük. Gábor pancsol egyet, én a telómon próbálok pár fényképet és szöveget feltenni a facéra. Hát, elég vacak az eredmény.

Nagyon meleg van, rengeteget iszunk. Az jó, hogy Siófokon aránylag sok fa van, adnak némi árnyékot.

Siófok, Széplak, Zamárdi, Szántód már teljesen összeérnek.

A balatoni kerékpárút jelzéseire picit jobban kell figyelni ezen a szakaszon. Ha nagyon bámészkodsz és mész egyenesen előre, elvesztheted a nyomot. Nincs nagy baj, könnyen rá lehet találni. Követed a partot és kerülöd a zsákutcákat. A kölekedésre figyelni kell, autókkal osztozkodunk a kijelölt útvonalon. Igazából ez nem kerékpárút, mert autók is közlekedhetnek rajta.

Siófok mellett a Balaton parton
Balaton Siófok mellett egy másik túra alkalmával

A Balaton és Siófok már a Római korban is kiemelkedő jelentőségű terület volt. Fontos hadi és kereskedelmi útvonal haladt át a területen. A 4. században Galerius császár a mai Siófok területén a Balaton ingoványos részeinek lecsapolására zsilipet építtetett és erdőket irtatott ki. A siófoki fürdő róla lett elnevezve.

Balaton kör – Siófoktól Balatonboglárig

Szántódig még elég sok bringással talákozunk. Nagy részük Szántódon a komp felé tart, mennek az északi partra. Sokan a kiskört, a Keleti-medence karikát teljesítik. Gáborral mi elfogyasztunk pár sört, eszünk egy jót és tekerünk tovább Keszthely felé.

Szántódtól rendes kerékpárút van, néhány bringás teker a hőségben, nyugodtan lehet haladni.

Valahol Lelle környékén járunk, mikor a tó túlsó felén, Füred, Tihany magasságában besötétedik az ég, olyan viharra hajazó érzése támad az embernek.

A viharok jönnek – mennek, meglátjuk hogy menekülnünk kell, vagy sem.

Szemben Badacsony, a tó egyre nagyobb hullámokat vet
A Balaton egyre jobban hullámzik

Balatonboglár

Beérünk Balatonboglárra, a vihar szele érződik.

A Parti Sétányon sátrak, nagy kondérok látványa fogad. Halászléfőző versenybe csöppenünk, pont most kezdődik. A csapatok tagjai ügyet sem vetnek az erősödő szélre, a csepegő esőre. Mi sem.

Tegyük hozzá, a mai kor társadalmában az emberek egy része nagyon jó helyzetben van. Mobiltelefon, internet, bődületes adatmennyiség a világhálón.

Tájékozódom én is, nézem a radarképet a vihar útjáról. Úgy tűnik, keresztben átjön a Balaton fölött Keszthely irányába. Nincs értelme sietni, a végét kapjuk el.

Milyen jó, hogy az utunkat két napra terveztük, nem kell rohanni. Több órányi plusz idővel rendelkezünk.

Néhány látnivaló Bogláron

Gömbkilátó (Xantus János kilátó): Balatonboglár egyik legikonikusabb építménye a Várdomb tetején található. A 360 fokos panoráma lenyűgöző kilátást nyújt a Balatonra és a környező tájra.

A Várdombon található kalandpark remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt az egész családnak. A különböző nehézségű pályák mellett egy izgalmas bobpálya is várja a kalandvágyókat.

Platán strand. Balatonboglár legnagyobb és legkedveltebb szabadstrandja. A hatalmas parkosított terület számos szolgáltatással és kikapcsolódási lehetőséggel várja a látogatókat.

Dutra Múzeum: A múzeum a magyar Dutra traktorok történetét mutatja be. A kiállított gépek között találhatunk ritka és különleges darabokat is.

Bugaszegi Téglagaléria és Tanya: Ez a különleges hely egy igazi élménypark kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A hangulatosan berendezett területen számos program és látnivaló várja a látogatókat.

Balaton kör – Balatonboglár-Gyenesdiás

A vihar széle gyorsan elvonul, indulunk. Lényegesen kellemesebb az idő. Ez a pár fok hőmérsékletesés is sokat jelent.

Talán negyed óra tekerés után ismét melegszik az idő, lassan semmi sem érződik a frissességből. Ezzel is, és azzal kell számolni, hogy egy hirtelen érkező balatoni vihar egy egész napra odavágja a tervet!

Nem csak a tervről van szó, a felkészültségről is. Ki milyen holmit visz magával. A balatoni nyár felszerelés könnyen csődöt mondhat rossz időben.

A déli parton jó bringázni, aránylag sok szabadstrand van. Tíz, húsz kilométerenként érdemes lenézni a partra. Mindig másik arcát mutatja a Balaton, különbözik a látnivaló. Mi Balatonmáriafürdőnél nézünk le a partra. Vadregényes és sok szúnyogos helyet sikerül választani.

Keszthely előtt találkozunk egy bringás hölggyel, pár kilométert együtt teszünk meg. Ő is két nap alatt szeretné a Balcsit körbetekerni. A bő 200 kilométert egy napra soknak tartja és látni, fényképezni is szeretne. Útjaink Keszthelynél válnak el. Ő megy tovább, mi pedig a vasútállomás után boltot keresünk, vacsorára kell valamit beszerezni.

Gyenesdiás

Keszthely és Gyenesdiás már összenőtt egymással. A keszthelyi vasútállomástól a kerékpárutat, vagy az OKT. jelzést követve a legegyszerűbb Gyenesdiásra átbringázni. Figyelem, a Kék sáv jelzést nem a Helikon park felé kell követni! A vasúttal párhuzamosan vezet, majd balra kanyarodik. A Kék sáv jelzés azért jó, mert bevezet a körforgalomhoz, annak a környékén több nagy bevásárlóközpont van. Olcsóbb élelem beszerzési lehetőség így biztosított, de Mekizhetsz is.

A Kék sáv jelzést tovább követve érünk Nagymezőre.

Nagymező

Népszerű kirándulóhely. A Balaton-felvidék egyik nagyon szépen kiépített rétje. Több túraútvonal indul innen és pár kilátó is van a környékén. Mivel már jártam itt az egyik kéktúrám alkalmával, így nem volt nehéz kitalálnom, hogy itt vadkempingezzünk. Picit tartottam a tömegtől, nem véletlenül, de sötétedéskor szinte mindenki elment.

A vadkempinges Balaton kör második napja

Igazi nyári éjszaka volt. A rétet oldalról csúcsok veszik körbe, elég védett helyen van. Kellemes volt a hegyeken átbukó és a réten végigszaladó hűs szellő. Sötétedés után a szarvasok is próbálgatták a hangjukat, melegük lehetett, hamar ráuntak.

Nem sokkal napkelte után ébredtünk. Reggeli, majd pakolás. Még a tervezés fázisában nagyon bíztam abban, hogy a rét szélén álló vizesblokk nyitva lesz, tudjuk majd használni. Így is volt! (Nem teljesen kiszámítható, ne bízzatok benne.) Kaki, pisi, mosdás, kultúrált körülmények között megoldva!

Amennyiben itt a víz el van zárva, a legközelebbi vízvételi lehetőség a Diási temetőnél van.

Gyenesdiás-Szigliget

Nagymezőről az országúton gurulunk le, úgy nagyjából megcélozva a Balaton partját. A kerékpárutat szépen elérjük, még kevés rajta a bringás. Több futóval lehet találkozni.

Gáborral egyeztetem a tervemet, hogy kis emelkedőt bevállalva menjünk be Szigligetre. Nekem nagyon tetszik ez a település, ismerkedjen meg vele Ő is.

Így is teszünk. Megkerüljük a Soponyát, majd megnézzük az Avasi templomromot. Megmutatom egy régebbi vadkempinges helyemet is.

Balaton kör, kerékpártúra vadkempinggel. Avasi templomrom Szigliget.
Avasi templomrom

Balaton kör – Szigliget – Fövenyes

Ismét nagyon meleg van. Úgy látom, a nagy bringás rohamnak vége van már a Balatonon.

Vélemény a balatoni kerékpárútról.

Továbbra is az a meglátásom, csak változtatgatások történtek, minőségbeli javítás nem sok. Igazából turisztikailag az ország egyik legkiemeltebb területe a Balaton. Ennél sokkal jobb minőségű kerékpárúttal kéne rendelkeznie, ami megfelelő szélességű is. Jelenleg lehet használni, de nagyon sok helyen balesetveszélyes!

Fövenyesnél a lejtő alján megállunk, szusszanunk, iszunk egy jót.

Gáborral megtárgyaljuk a történteket, mi volt jó, vagy rossz. Rosszat nem tudunk mondani. Tervezgetjük, hogy lehet mégjobb kerékpártúrát tenni. Az biztos, a Balaton kör meg lesz ismételve, fűszerezzük néhány különlegességgel. (Az ötlet megvan, már a terv is kész, a megvalósítás időpontja csak a kérdéses. Négy, esetleg ötnapos kaland lesz majd!)

Balatongyörökről a Badacsony
Szemben a tanúhegyek

Fövenyes – Alsóőrs

Bő 20 kilométer van még hátra. Tihanyt kihagyjuk, pár éve egy céges kirándulás alkalmával bejártuk. Kényelmes tempóban haladunk, kerülgetjük a kátyúkat és a gyökér felnyomásokat. Van velük munka.

Balatonfüred kikötő egy kötelező megálló. Nagyon szép. Télen és nyáron is klassz fotótéma.

Most kellemesen lehet haladni a Tagore sétányon, nincs zsúfoltság. Nem kell kerülni, leszállni a kerékpárról a nagy tömeg miatt.

A Balaton kör bezáródik, megérkezünk Alsóőrsre. Pakolunk, indulunk haza. Időben, a nagy csúcsforgalmat sikerül megelőzni.

A vadkempinges kétnapos Balaton kör összegzése

A felszerelés minden darabja jól lett kiválasztva. Ha a balatoni nyári időjárás rosszabbra fordul, az sem okozott volna gondot.

Mivel a bringáink szinte napi használatban vannak, így röhögve kibírták ezt a kismértékű igénybevételt.

Gábor és én is fizikailag fel voltunk készülve ekkora táv megtételére. Fontos, hogy meglegyen a megfelelő erőnlét és fejben is ott legyen az ember.

A kitérő a vadkempingező helyünkhöz nem volt nagy távolság. Keszthely vasútállomástól 5 kilométer. Alsógyenes vasútállomástól számolva 3 kilométer. Kerékpárral könnyen megugorható távolság. Teljesen jó választás volt.

Mennyire húzós két nap alatt körbetekerni a Balatont? Ismét vállalnám-e? Természetesen újra teljesíteném. Két nap alatt felszereléssel együtt azért érezhető a terhelés. Kezdőknek 3-5 napot tanácsolok a Balaton kör teljesítésére. Főleg szezonban, mikor sokan vannak és szeretnél többször megállni, fürdőzni.

Gyakori kérdések a vadkempinges Balaton kerüléssel kapcsolatban

Legális-e a vadkemping a Balatonnál?

A szabályok betartásával Magyarországon a vadkemping nincs tiltva. Szezonban a Balaton mellett nem könnyű jó és biztonságos helyet találni, főleg kerékpárral. Bringával a parttól 5-10 kilométert könnyen el lehet tekerni. Válassz inkább a parttól egy távolabbi, nyugodtabb helyet.

Milyen felszereléssel menjek a Balaton mellé vadkempingezni?

Amennyiben biztos vagy abban, hogy nem lesz vihar, meleg lesz az éjszaka, egy derékalj és egy vékony hálózsák is elég.

Hány napot szánjak a Balaton kör bejárására?

Elhatározás, felszerelés, technika, edzettség kérdése. Rohanva egy nap. Picit nézelődősen kettő nap. A partmenti terület érdekes részeinek a bejárásával együtt 7-10 nap.

author avatar
Gazsi Szabolcs Belkereskedelmi ügyintéző, készletgazdálkodási szakember, Hobbi: túrázás, utazás, kerékpározás
Főszerkesztő, admin. 14 éves korom óta túrázom, kerékpározom. Magyarország alapos megismerése az egyik fő célom, de a határon túli tájak bejárása, emberek megismerése is a célkeresztben van. Az évek alatt szerzett tapasztalataimat, élményeim akarom a gyertekvelem.hu weboldalon átadni. Az új generáció legyen egészségesebb, fittebb, okosabb, tájékozottabb.
SEOzseni