Home » Szállások » Kemping, kempingezés, táborozás. Honnan ered és mit jelent?

A kemping ⛺elnevezés eredete összetett és többféleképpen magyarázható. Katonai 🎖️eredet, polgári használatban ismert, ősi etimológiai összefüggések. 📜

Összessségében az elnevezés katonai és polgári forrásokból származik, és a szabadtéri táborozás tevékenységét jelöli. A szó pontos eredete nem egyértelmű, de a katonai táborozáshoz való kapcsolódása erősen valószínűsíthető. A kempingek a szálláslehetőségeknek csak az egyik formája.

Kempingek, kempingezés, táborozás. Katonai sátor és egy egyszemélyes sátor.

A kemping szó eredete

Katonai eredet

A legelterjedtebb magyarázat szerint a francia „camper” igéből származik, ami „táborozni” jelent. A francia szó eredete a középkori latin „campare” ige, ami „mezőn táborozni” jelent. Ez a katonai táborozásra utal, ahol a sátrakat nyílt terepen állították fel.

Polgári használat

A 19. század elején a kemping szó elkezdte jelölni a szabadtéri rekreációs tevékenységet is, amikor a polgárok sátrakban kezdtek táborozni a természetben. Ez a használat valószínűleg a katonai táborozásból ered, de a hangsúly már nem a katonai célokon, hanem a pihenésen és a kikapcsolódáson volt.

Etimológiai összefüggések

Egyesek úgy vélik, hogy a kemping szó a kelta nyelvekből származik, és a mező vagy nyílt terület jelentésű szavakkal rokon. Ez a magyarázat összhangban van a kemping nyílt terepen történő gyakorlásával.

Magyar nyelvű források

A magyar nyelvben a 20. század elején jelent meg először. A táborozni ige mellett a kempingezni ige is használatos lett.
Összefoglalva, a kemping elnevezés katonai és polgári forrásokból származik, és a szabadtéri táborozás tevékenységét jelöli. A szó pontos eredete nem egyértelmű, de a katonai táborozáshoz való kapcsolódása valószínűsíthető.

Történelmi gyökerek

Katonai táborozás

Már az ókori civilizációkban is léteztek ideiglenes táborok katonai célokra. Ezek a táborok sátrak, jurták és más ideiglenes építményekből álltak, és hasonlítottak a mai kempingekhez. Adottak voltak a szálláshelyek, építettek ki illemhelyeket, fürdőket, biztosították az étkezési lehetőséget, és a szórakozást is a katonák számára. Volt egészségügyi szolgáltatás is.

Vadászat és gyűjtögetés

A nomád népek sátrakban és jurtékban éltek, vándorlásaik során a természetben táboroztak. Ez a fajta életmód előrevetítette a modern kempingezést, mint a természethez való visszatérést.

Felfedező utazások

A felfedezők és utazók sátrakat használtak táborozáshoz távoli vidékeken. Ezek az utazások népszerűsítették a szabadtéri tevékenységeket és a természettel való kapcsolatot.

A modern kemping kialakulása

:

Thomas Cook: Az 1860-as években Thomas Cook, az utazási iroda úttörője szervezett kirándulásokat a brit középosztály számára. Ezek a kirándulások gyakran kempingezést is magában foglaltak, és hozzájárultak a kemping, mint szabadidős tevékenység népszerűsítéséhez.

Az autók elterjedése: A 20. század elején az autók elterjedése lehetővé tette az emberek számára, hogy könnyebben jussanak el a természeti helyekre. Ez ösztönözte a kempingek fejlődését, amelyek kényelmesebb szállást és szolgáltatásokat nyújtottak a sátrazóknak.

Természetvédelmi mozgalmak: A 20. század elején a természetvédelmi mozgalmak népszerűsítették a természet megőrzését és a szabadtéri rekreációt. Ez a trend hozzájárult a kempingek, mint a természettel való harmonikus kapcsolat módjának elismeréséhez.

Az első kemping

A cím vitatott. Egyesek szerint az 1860-as években Thomas Cook által szervezett brit kirándulások tekinthetők az első igazi kempingeknek. Mások a cserkészmozgalom 1900-as évek eleji táborozásait tartják a modern kemping kezdetének. Függetlenül attól, hogy melyik táborozási formát tekintjük az elsőnek, a kemping azóta is népszerű szabadidős tevékenység, emberek millióinak nyújt lehetőséget arra, hogy élvezzék a természetet.

A magyar kempingek története a 20. század elejére nyúlik vissza. Az első hivatalos kempinget 1927-ben nyitották meg Balatonfüreden. A kempingek népszerűsége az 1950-es években tovább nőtt, a sátorozás és a lakókocsis turizmus elterjedésével. Ma Magyarországon több száz kemping található, amelyek változatos szolgáltatásokat nyújtanak a sátrazóknak, lakókocsisoknak és lakóautósoknak.

A régi táborok felszereltsége és milyen egy mai kemping?

Az ókori ideiglenes táborok felszerelése a táborozás céljától, a táborozók kulturális hátterétől és a rendelkezésre álló anyagoktól függően változott. Azonban a régészeti leletek és a történelmi források alapján általános képet kaphatunk arról, hogy milyen felszerelést használtak ezekben a táborokban.

A sátrak és a jurták voltak a leggyakoribb szállásformák az ókori ideiglenes táborokban. A sátrakat általában bőrből, szövetből vagy nádból készítették, és karókkal vagy oszlopokkal támasztották ki. A jurték kúpos alakú sátrak voltak, fából és nemezkből építettek.

Ágyak és fekvőhelyek

A táborozók gyakran a földön aludtak, de a kiváltságosak használhattak egyszerű ágyakat. Az ágyakat fából vagy nádból készítették, és bőrből vagy szövetből készült matracokkal borították. Az egyszerű fekvőhelyek a földre terített szőnyegek vagy bőrből készült pokrócok voltak.

Főzőeszközök

A táborozóknak szükségük volt főzőeszközökre az étel elkészítéséhez. A leggyakoribb főzőeszközök közé tartoztak a fazekak, serpenyők, edények és tűzhelyek. Gyakran nyílt tűzön főztek, de használtak hordozható tűzhelyeket is.

A kempingek elődje, katonai táborok
Katonai táborok a mai kempingek elődjei

Eszközök és szerszámok

A táborozóknak szükségük volt eszközökre és szerszámokra a tábor felállításához, a tűzifa gyűjtéséhez, az étel elkészítéséhez és a javítási munkákhoz. A leggyakoribb eszközök közé tartoztak a kések, fejszék, ásók, kalapácsok és kötelek.

Fegyverek és páncélok

A katonai táborokban a táborozóknak fegyverekre és páncélokra is szükségük volt a harcok, gyakorlatok során. A leggyakoribb fegyverek közé tartoztak a kardok, lándzsák, íjak és nyilak. A páncél általában bőrből, fémből vagy fából készült.

Egyéb felszerelések

A táborozóknak szükségük volt egyéb felszerelésekre is, ruhákra, cipőkre, élelmiszerekre, vízre és orvosságokra. Gyakran hordoztak magukkal játékokat, szórakoztató eszközöket, amuletteket is.

Szinte semmilyen különbség sincs a régi és a mai táborozás között. A legnagyobb különbség a felhasznált anyagok minőségében, súlyában van.

Mire van szükséged ma egy kempingezés során?

A kempingezéshez szükséges felszerelés a kempingezés időtartamától, az évszaktól és a kempingezési helytől függően változik. Azért van néhány alapvető dolog, amire minden kempingezőnek szüksége van.

Sátor

A legfontosabb felszerelés a kempingezés során. Védelmet nyújt az időjárás viszontagságaival szemben, és kényelmes helyet biztosít az alváshoz. Úgy válassz sátrat, hogy a mérete megfelelő legyen a kempingezők számához, az időjárási körülményekhez.

Hálózsák

Melegen tart éjszaka. Megfelelő legyen az éjszakai hőmérséklethez.

Matrac, vagy derékalj

Kényelmesebbé teszi az alvást a kemény talajon. Megfelelő vastagságú és szigetelőképességű legyen.

Élelmiszer és víz

Fontos, hogy elegendő élelmiszert és vizet vigyél magaddal. Válassz tartós élelmiszereket, ezek nem romlanak meg, és győződj meg róla, hogy van elegendő víz a hidratációhoz és a főzéshez.

Főzőfelszerelés

Ha nem tervezed, hogy csak hideg élelmiszert eszel, szükséged lesz főzőfelszerelésre. Ez lehet egy kempingfőző, egy gázégő vagy egy tábortűz.

Étkészlet

Tányér, bögre, evőeszköz az étkezéshez. Válassz könnyű és tartós edényeket.

Főzőfelszerelés kempingezéshez, táborozáshoz

Lámpa

Szükséged lesz rá a sötétben.

Elsősegélykészlet

Fontos a kisebb sérülések és betegségek kezelésére.

Rovarriasztó

Segít távol tartani a szúnyogokat és más rovarokat.

Napvédő

Megvéd a nap káros sugaraitól. Télen is kellhet!

Szemeteszacskó

Fontos, hogy összeszedd a szemetet magad után, és ne hagyjon nyomot a kempingezés helyén.

Még sokáig lehetne sorolni a listát: hátizsák, térkép, tájoló, telefon, fényképezőgép, tartalék ruha, esőkabát, napszemüveg, kalap, papucs, kesztyű, kés, fűrész, vízszűrő, stb.

Nagyon sok türelemmel, anyagiak ráfordításával sikerült összerakni egy jó felszerelést a kempingezéshez, akkor már csak egy kis lépés a következő szint, a vadkempingezés. Csak Te és a természet.

Felszerelések kempingezéshez, táborozáshoz

A többnapos gyalogtúrákon és kerékpártúrákon használható felszerelésekről készítettünk egy átfogó cikket. Nagyon sok átfedés van közöttük, csupán pár célirányos használatra tervezett cuccban van különbség.

Kempingek Magyarországon

Magyarországi kempingek listája kategorizálva. Ez a fejezet még szerkesztés alatt. Várom a többi kemping jelentkezését is.

A kempingek értékelése a gyertekvelem.hu szemszögéből

  • Az oldalunkon bemutatott összes kempinget sajnos nem volt szerencsénk kipróbálni. Amelyikben már jártunk, azoknál az érkezés, a fogadtatás szerepel a kemping bemutatásában. Saját készítésű fényképek kerülnek az weboldalunkra. Figyelembe van véve az ár, a szolgáltatás és annak a minősége. Egy olcsó kemping puritán lehetőségekkel is megkaphatja részünkről az ⭐⭐⭐⭐⭐ ot. Egy drága, minden csúcs felszereléssel ellátott kemping is kaphat ⭐ot. A személyes benyomások nagyon fontosak.
  • Azokat a kempingeket ahol még nem szálltunk meg, sokkal nehezebb értékelni. Sokat nyom a latban, hogy az interneten milyen értékeléseket kaptak. A Google segít ebben is! Nagyon sok kemping, szálláshely, étterem, szolgáltatás, stb. már megtalálható a neten, és az emberek értékelik őket. Ezt vesszük alapnak, és a Google értékelésre egy link mutat. A mi értékelésünket ebben az esetben a kapcsolattartás minősége erősen befolyásolja. Külön jelöljük.
  • Kapcsolattartás minősége! A weboldalunkra felkerült szállások minden esetben kapnak legalább egy értesítést emailben. Az esetek többségében többet. Amennyiben nem kapunk választ, a kapcsolattartást nem lehet értékelni.
  • Hogy lehet bekerülni az adatbázisunkba? Egyszerűen csak küldeni kell egy email-t a szabolcs.gyertekvelem@gmail.com címre a jelentkezési szándékkal. Több szállás úgy kerül az adatbázisunkba, hogy az olvasóink szempontjait, igényeit figyelembevéve, beszámolóink teljessége miatt szállásokat is célszerűnek tartunk bemutatni. Ebben az esetben a fellelhető adatok alapján írunk a kempingről egy bemutatást és emailben megkeressük a szállásadót. Az általunk írt bemutatáshoz kérhet kiegészítést, közvetlen linkelést, adhat hozzá fényképeket. Amennyiben nem kapunk választ, a kapcsolattartást nem lehet értékelni.

Gyakori kérdések a kempingekkel kapcsolatban

Milyen besorolások vannak a kepingeknél?

A kempingeket 1-5 csillagos rendszerbe sorolják be. Az egycsillagosoknak elegendő megfelelniük az általános engedélyeztetési feltételeknek, addig a kétcsillagosoknál már megszabják a területegységek nagyságát, az infrastrukturális követelményt és a programlehetőséget. Az ötcsillagos kempingeknek olyan kritériumoknak is meg kell felelni, mint a mozgássérültek részére kialakított WC és fürdő, a csecsemőfürdető szoba, a pelenkázó vagy a bérelhető fürdőszoba.

Mi alapján kapják meg a kempingek a csillagokat?

Magyarországon létezik egy KEMPINGMINŐSÍTÉS Útmutató. Az ebben megadott feltételeknek kell teljesülnie.

Milyen felszerelésre van szükségem a kempingezéshez?

A szükséges felszerelés a kempingezés típusától és a tartózkodás hosszától függően változik. Azonban a lényeges elemek közé tartoznak: sátor, hálózsák, matrac, főzőberendezés, étkészlet, víz, lámpa, rovarriasztó.

Hogyan állítsam fel a sátramat?

A sátor felállítása típusonként változik. Mielőtt elindulnál kempingezni, olvasd el a sátor használati útmutatóját, vagy nézz meg egy oktatóvideót. A sátor felállítása során válassz egy sima, vízmentes területet. A sátor felállítása után győződj meg róla, hogy jól van-e rögzítve a cövek és a zsinór segítségével.

Hogyan főzzek kempingezés közben?

Számos lehetőség van kempingezés közben a főzésre. Használhatsz gáztűzhelyet, benzinégőt, vagy táborhelyi tűzhelyet. A tűzrakásra vonatkozó szabályokat be kell tartani!

author avatar
Gazsi Szabolcs Belkereskedelmi ügyintéző, készletgazdálkodási szakember, Hobbi: túrázás, utazás, kerékpározás
Főszerkesztő, admin. 14 éves korom óta túrázom, kerékpározom. Magyarország alapos megismerése az egyik fő célom, de a határon túli tájak bejárása, emberek megismerése is a célkeresztben van. Az évek alatt szerzett tapasztalataimat, élményeim akarom a gyertekvelem.hu weboldalon átadni. Az új generáció legyen egészségesebb, fittebb, okosabb, tájékozottabb.
Kategóriák: Szállások

Gazsi Szabolcs

Főszerkesztő, admin.

SEOzseni