Home » Kerékpártúrák » Egynapos kerékpártúrák » Somogybabod és környéke két keréken: a Balaton legszebb bringás útvonalai

Bömbölnek a motorok, port, sarat vernek fel a gumik, és a szívdobogás felgyorsul… Somogybabod és környéke igazi paradicsomává vált az off-road szerelmeseinek. A Somogyi-dombság változatos tájai, az erdők, a mezők és a meglepetésekkel teli utak kihívást jelentenek mindenkinek, akik szeretik a határaik feszegetését. De csak a terepjárósok élvezhetik ezeket a kalandokat? Vajon egy kerékpár is képes megbirkózni a homokkal, sárral és a dimbes-dombos tereppel? Csatlakozz hozzám, fedezzük fel együtt, hogy a Somogyi-dombság milyen lehetőségeket rejt a kétkerekűek számára is!

A túra jellege: Egynapos kerékpártúra
Helyszín: Európa
Ország: Magyarország
Tájegység: Balaton és környéke, Somogyi-dombság
Túra napok száma: egy
Táv: 64 km
Szint: 772 méter
Útvonal letöltése: Balatonszemes-Somogybabod-Balatonszemes: homokos, picit sáros terepen
Felszerelés: Kerékpár, plusz a kötelező felszerelés (Gravel, vagy MTB bringa javasolt)
Élmény: ⭐⭐⭐⭐⭐
A túra nehézsége: 🚴🚴🚴🚴

Dagonyázás MTB-vel

Ez egy régebbi fénykép. Ennél nagyobb, de kisebb sár is lehet. Közvetlenül eső, hóolvadás után inkább ne indulj neki ennek az útnak.

Balatonszemes – Somogybabod: legyünk homokosak?

Balatonszemes kedves kis településéről indulunk útnak a kissé ködös őszi napon. Az útvonal nem saját kútfőből pattant ki, a BB365 szervezte ezt számunkra egy képzés részeként. Vagy 15 fő vágott neki E-bike-al az útnak, vállalva a ködöt, az izzadást, a hideg szelet a lejtőkön, és azt is, hogy a nap végre jól össze is tudjuk magunkat sarazni.

A fiúk mellett lányok is bevállalták ezt személyiségfejlesztő kikapcsolódást, becsülettel helyt is álltak! Kortól, nemtől függetlenül ezt vegyétek figyelembe, bátran induljatok neki egy ilyen útnak. A bringatúra végén ott lesz a: WOW érzés!

Somogybabod és környéke kerékpárral terepen. Itt érezheted a WOW érzést.

A „wow érzés” egy olyan kifejezés, amely egy erős, pozitív érzelmi reakciót fejez ki valamilyen eseményre, élményre vagy dologra. Ez lehet egy hirtelen felismerés, egy meglepő felfedezés, egy gyönyörű látvány, egy izgalmas kaland, vagy bármi más, ami lenyűgöz, elámít vagy nagyon tetszik nekünk.

Balatonlelle

Túránkat a Kistücsöktől kezdjük, itt minden feltétel adott a kényelmes szálláshoz, a kerékpárok biztonságos tárolásához, akkuk feltöltéséhez.

A nyirkos idő kissé szomorú, a partig míg legurulunk érezzük a hideg köd támadását. A balatoni kerékpárúton már tekerni kell, a rásegítést kikapcsolva az E-bike-kon gyorsabban fel is lehet melegedni. Érdemes ezt a taktikát választani. Lelléig a bringaúton haladunk a Balaton mellett.

Hattyúk a balatoni naplementében

Balatonlelle története a középkorba nyúlik vissza. Első írásos említése a XIV. századból származik. A település birtokosai többször változtak, a XVI. században török kézre került. 1848-ban mezővárosi rangot kapott, majd a XIX. század végén jelentős üdülőhely lett. A XX. században a turizmus tovább fejlődött, a település jelentős infrastrukturális fejlesztéseken esett át. Az 1990-es évek óta önálló városként működik, és folyamatosan fejleszti turisztikai kínálatát.

Balatonlellét lassan elhagyjuk. A főúton a körforgalomnál megyünk át, nagyobb forgalom esetén válasszuk a zebrát!

A nappalok sajnos már nagyon lerövidültek, így a Kishegy borainak megkóstolására nincs időnk. A Kishegyi kilátóról a panorámában sem gyönyörködünk, mert ebben a ködben nincs mit nézni.

Remek csapat jött össze, senki nem panaszkodik, élvezzük a bringázást.

Balatonlelle után a Római utcán Szőlőskislak felé pedálozunk.

Ráczfa

Ráczfa, emléktábla 1848 hőseinek.

Szőlőskislak felé félúton találkozunk az emlékhellyel.

Ráczfa, emléktábla 1848 hőseinek.

A népnyelvben ezt a fát „Rácz fá”-nak nevezték, ami a délszláv (rác) katonákra utal, akik itt lelték halálukat. Az emléktábla az elesett katonák sírját jelöli.

Római út a Balaton déli oldalán

A Balaton északi partján található római útnak nagyobb ismertsége van, de a tó déli partján is léteztek római kori utak, melyek jelentős szerepet játszottak a térség életében. Tác-Ságvár-Keszthely Fenékpuszta között is húzódott egy római út. Napjainkban remek lehetőséget biztosít arra, hogy ahol nyomokban megmaradt, bringázásra is használjuk. Természetesen már nem eredeti állapotban vannak.

Pár kisebb domb megmászása után beérünk Szőlőskislakra. A Balaton környékének történelmi múltja nagyon gazdag, ezt bizonyítja ez a település is.

Szőlőskislak

Ősi település: Régészeti leletek bizonyítják, hogy a terület már a római korban lakott volt. Egy fontos hadiút is itt haladt át, amely Aquincumból Valcumba vezetett.

Középkor: A középkorban a környék jelentősebb falvai közé tartozott, levéltári feljegyzések szerint már 1432-ben is fizetett tizedet az egyháznak.

Török idők: A török időkben elnéptelenedett, majd a 18. században újra benépesült.

Szőlőtermesztés: Valószínűleg a rómaiak honosították meg a szőlőtermesztést a környéken. Ma is a Dél-balatoni borvidék egyik legjelentősebb dűlői találhatóak itt.

Szőlőskislakon van a Dél-Balatoni Borút egyik állomása is.

Hazánkban egy egyedülálló, de nem újkeletű borászati technológiával foglalkoznak itt. Kőagyag amfórákban erjesztett bor.

Szőlőskislaktól folyamatosan enyhe emelkedővel kell számolni. Elbringázunk egy kis tó mellett, a Jamai-patak felduzzasztásával lett kialakítva.

Szőlősgyörök

Remélem nem meglepő, hogy a következő településnek is ősi múltja van. Autóval átszáguldva a falvakon az emberben mennyi élmény marad meg? Kerékpár nyergében más a fókusz, többet látni a jelenből, és kis szerencsével, szemünket nyitva tartva a múltat is észre lehet venni.

Szőlősgyörök első írásos említése a XIV. századból származik. A település a történelem során több nemesi család birtoka volt, köztük az Ujlakiak és a Jankovichok. A török hódoltság alatt elnéptelenedett, majd a XVII. században újra benépesült. A XIX. században a Jankovics család jelentős szerepet játszott a település életében. A XX. század elején Somogy vármegyéhez tartozott, és főként mezőgazdaságból élt.

Szőlősgyöröktől még mindig enyhe emelkedő hátráltat Gyugyig. Az autós forgalom minimális.

Gyugy

Tán még a nevét sem hallottam ennek a településnek. A falu közepénél a Hősök terénél álljunk meg.

Somogybabod felé, Gyugy településen pihenő

Gyugy története az avar korig nyúlik vissza. A település neve valószínűleg a diófára utal, hiszen honfoglaló őseink a diófát „gyugy”-nak hívták.

Avar kor: Az avar kori temető bizonyítja, hogy a település már ekkor lakott volt.
Középkor: A honfoglalást követően a Bő nemzetség szerezte meg a vidéket. A katolikus templom az Árpád-korban épült, román stílusban. A településnek fontos szerepe volt a középkori kereskedelemben.
Török hódoltság: A török időkben elnéptelenedett, majd a 18. században újra benépesült.
Újkor: A település a Jankovics család birtoka volt. A XIX. században jelentős fejlődésen ment keresztül.

Látnivalók
Árpád-kori templom: A település büszkesége a román stílusú templom, amely a XI-XII. században épült.

Avar kori temető: A Kossuth utcában található temető az avar kor emléke.

Még csak szűk 20 kilométert tettünk meg és mennyi érdekességgel találkoztunk. Szép napos időben a táj is jobban kibontakozna, még nagyobb lenne az élmény!

Hács

Gyugy végéig kitart a műút, utána egy járda féleségen, vagy a szélesebb földúton lehet tekerni Hácsig. Kis lejtő csak közvetlenül Hács előtt van.

A település története viszonylag fiatalnak számít, a XIX. századra nyúlik vissza, amikor az Inkey család német telepeseket hívott ide. 1907-ig Lengyeltótihoz tartozott, majd önálló községgé alakult.

Hács Somogy vármegyében, Külső-Somogy északi részén található, Fonyódtól és Lengyeltótitól nem messze. A falu három részből áll: Alsó- és Felsőhács, valamint Újutca.

Természet: A település környéke gyönyörű, szarvasokkal, vaddisznókkal, őzekkel teli erdők veszik körül. A környék kedvelt a túrázók és a vadászok körében is.

Látnivalók:

Béndekpuszta: A településhez tartozó külterület, ahol egy középkori templomrom található.

Gárdonypuszta: Üdülőfalu, ahol hétvégi házak és üdülők sorakoznak. Itt található egy horgásztó is.

Építészet: A falu központjában található az 1855-ben épült evangélikus imaház.

Történelmi események: Hács a nevét az 1905-ös aratósztrájkkal is beírta a történelembe, itt volt ugyanis a megyében az egyik legnagyobb méretű szervezett megmozdulás.

Irány Somogybabod, kezdődik a homok és az emelkedő

Hácsot a Fő útról balra letérve hagyjuk el. Utunk lassú emelkédése megváltozik, folyamatosan kapcsoljuk vissza a fokozatokat. A terep izgalmasabbá válik! Van ahol keményre taposott homokon tekerünk, aztán egy napnak, szélnek jobban kitett részen mélyebbre süllyednek a kerekek a homokba. A kormányt erősebben kell tartani, a pedált meg nyomni kell. Árnyasabb és mélyebb részeken végre sárral is találkozunk. Mindenki a képességeinek megfelelően irányítja a paripáját.

A kinyúlt láncok, a megkopott fogsorokon vidáman átugrálnak, a gyengébb akksik egész gyorsan kezdik elveszíteni a töltöttségüket.

A váltók recsegnek, a fékek sírnak, az adrenalin dolgozik és megjelennek az első izzadtság cseppek is. K…a jó móka annak, aki szereti!

Szédületes 270 méteres magasságig kapaszkodunk fel.

Bringázás a Somogyi-dombságban. Somogybabod határában egy elágazásnál.
Somogybabod MTB kerékpártúra

Somogybabod és a kocsmázás

Bármerre nézünk, csak lefelé tudunk menni. Begurulunk Somogybabodra, az emelkedőkön összeszedett meleg elillan a nedves testünkről. Nagyon jó megoldás ilyen esetekben egy étkezés és a meleg tea. A hátizsákokban van valami, de a kocsmában azért nagyobb a választék.

Pihenő Somogybabodon a kocsmában

A település területén már a római korban is éltek emberek. A középkorban több kisebb település is létezett itt, melyek később egyesültek. Somogybabod nevét először az 1102-es években említik az írásos források. A falu történelme során számos nemesi család birtokában volt, és fontos szerepet játszott a térség életében.

A török hódoltság alatt a település elpusztult, majd a 17. században kezdődött újjáépítése. A 19. században a falu jelentős fejlődésnek indult, mezőgazdasági központtá vált. A 20. században a történelmi események, például a két világháború és a szocializmus időszaka is jelentős hatással voltak a település életére.

Látnivalók

Római katolikus templom: A település központjában található templom a 19. században épült klasszicista stílusban. Érdemes megnézni a templomot és a hozzá tartozó temetőt.

Inkey-kastély: A 19. századi kastély ma már magánkézben van, de a környéke szabadon látogatható.

Off Road Fesztivál: Minden évben pünkösdkor megrendezik a híres Off Road Fesztivált. Napjainkra kiemelt nemzetközi attrakcióvá nőtte ki magát.

Somogybabod – Balatonszemes

A kocsmai pihenő után ismét nyeregbe pattanunk és a szürke ködöt szelve Karádot vesszük célba. A két település között szinte végig földúton tekerünk. A domborzat dombos, egyik emelkedőre fel, aztán le és ez így ment egész nap. Meglepő, de ezeken a kis emelkedőkön is rendesen gyűlik a szint. 100-200-300 méter, és a többi százas még hozzá. Nagy élmény!

Somogybabod, E-bike túra a Somogyi-dombságban
E bike túra

Karád

Karád története az Árpád-korba nyúlik vissza, sőt, egyes feltételezések szerint kialakulása még Koppány vezér uralkodásához köthető. A régi katonai térképeken feltüntetett Guba- vagy Kupa-vár is erre utal. A település évszázadokon át fontos szerepet játszott a térség életében, megélénkülve a középkorban, majd átélve a török hódoltság viszontagságait.

Érdemes megemlíteni:

Karádi hímzés: A település egyik legismertebb értéke a karádi hímzés. A hagyományos motívumokkal díszített hímzések a helyi kézművesség jellegzetességei.

Gyöngyösbokréta: A népi hagyományokhoz szorosan kötődik a gyöngyösbokréta készítése is, amely szintén a településre jellemző.

Gárdonyi Géza: A híres író, Gárdonyi Géza is kötődik Karádhoz, hiszen itt töltötte gyermekkorának egy részét.

Nagycsepely

Karádról Nagycsepelybe indulunk. Ezen a szakaszon érünk a legmagasabbra, 286 méterre és már 52 kilométer van mögöttünk.

Nagycsepely története is a középkorra nyúlik vissza. A település neve már a 13. században szerepelt az oklevelekben. A török hódoltság alatt elnéptelenedett, majd a 18. századtól kezdve újjáépült. A 19. században jelentős fejlődésnek indult, mezőgazdasági központtá vált.

Látnivalók:

Templom: A település központjában található római katolikus templom a 19. században épült klasszicista stílusban. Érdemes megnézni a templomot és a hozzá tartozó temetőt.

Természet, környezet: Nagycsepely környéke gyönyörű természeti tájjal rendelkezik. A Balaton közelsége, a változatos növény és állatvilág, valamint a számos kirándulóhely vonzóvá teszi a környéket.

Horgásztó: A település határában található horgásztó lehetőséget nyújt a horgászoknak a kikapcsolódásra.

Az utolsó kilométerek

Nagycsepely után már csak Teleki, Balatonöszöd vár minket, hogy végül vissza érkezzünk Balatonszemesre. A két héttel ezelőtti túránkat ezen az útvonalon tettük meg, csak ellenkező irányból.

Teleki, Szent Kereszt felmagasztalása, Árpád-kori templom

Teleki

Amennyiben jól álltok erővel, idővel, ezt nézzétek meg.

Szent Kereszt felmagasztalása, Árpád-kori templom

Egy igazi időutazás a középkorba. Az épület nemcsak a település, hanem az egész térség egyik legjelentősebb történelmi emlékműve.

Teleki után már majdnem rutinból bringázunk. Vannak akik küzdenek a maradék távval, a többiek vidáman pedáloznak.

Utunkat szerencsésen befejeztük. Három bringa akkuja lemerült. (Ezért volt a küzdés.) Egy láncszakadásunk is volt, ennyi probléma jött össze a mai napra. Néhány kerékpárnál vakarni kellett a sarat, hogy a kerekek el tudjanak forogni. Ilyen apróság bármelyik kerékpártúrán előfordulhat. A csapat vidám, mindenki a legjobb formáját hozta!

Köszönjük szépen a túrát, sok ilyen kellene még!

Gyakori kérdések

Milyen típusú kerékpár a legalkalmasabb ehhez a túrához?

Gravel vagy MTB (mountain bike) kerékpár a legideálisabb választás. Ezek a típusok képesek megbirkózni a változatos tereppel, a homokkal, sárral és az emelkedőkkel. A gravel kerékpár egyfajta hibrid, amely az országúti és a hegyi kerékpárok tulajdonságait ötvözi, míg az MTB kifejezetten terepre tervezett.

Felszerelésből mire van szükség a túrán?

A kötelező felszerelésen túl (sisak, első és hátsó világítás, szerszámkészlet stb.) Érdemes vízzel, élelemmel, elsősegélycsomaggal felkészülni. Mivel ősszel változékony az időjárás, esőkabát is ajánlott.

Milyen nehéz a túra?

A túra nehézségi szintjét négy kerékpáros ikonnal jelölik, ami azt jelzi, hogy közepesnél nehezebb terepen halad az útvonal. A domborzat változatos, vannak jelentős emelkedők és homokos szakaszok is.

Melyik évszakban ajánlott a túra?

Egész évben bejárható. Közvetlenül eső, hóolvadás után nem ajánlott ez a kerékpártúra, mert a terep túl sáros lehet. A legjobb időszak a tavasz vagy az ősz, a talaj szárazabb, de a hőmérséklet nem túl magas.

Látnivalók vannak az útvonal mentén?

Az útvonal mentén számos település található, ezeknek gazdag történelme van. Templomok, kastélyok, természeti értékek sora vár rád. Emellett a karádi hímzés és a gyöngyösbokréta hazája is megismerhető.

author avatar
Gazsi Szabolcs Belkereskedelmi ügyintéző, készletgazdálkodási szakember, Hobbi: túrázás, utazás, kerékpározás
Főszerkesztő, admin. 14 éves korom óta túrázom, kerékpározom. Magyarország alapos megismerése az egyik fő célom, de a határon túli tájak bejárása, emberek megismerése is a célkeresztben van. Az évek alatt szerzett tapasztalataimat, élményeim akarom a gyertekvelem.hu weboldalon átadni. Az új generáció legyen egészségesebb, fittebb, okosabb, tájékozottabb.
SEOzseni