Kerékpáros 🚴♀️ túravezető az, aki szervezett kerékpártúrákat vezet, felelős a résztvevők biztonságáért, az élményért és a túra sikeres lebonyolításáért. Ez a szakma ötvözi a sport szerelmét, a szervezőkészséget, a kommunikációs képességeket, az idegenvezetés elemeit és egy halom olyan apró összetevője van még, amire sokan nem is gondolnak. Tudásom hiányos. Vallom, olyanoktól kell tanulni akik nagyon tudnak, és ezt a tudást érthetően át tudják adni. Elmentem tanulni a profikhoz, a BalatonBike365 kerékpáros túravezető képzésre.
A tanfolyam elméleti óráin a Magyar Turizmus Akadémia oktatóitól kaptunk rengeteg hasznos információt.
A gyakorlati oktatáson képzett túravezetők, különböző területre specializálódott szakemberek biztosították a felkészülést. A BalatonBike365 képzett csapata is segített, oktatott, támogatott minket.
Téma: Túraszervezés, túravezetés
Fontosság: ⭐⭐⭐⭐⭐
Pozitívum: ⭐⭐⭐⭐⭐
Negatívum: Ha bizonytalan vagy, nem tudsz, akkor véged!
- Kezdetek, mint hobbi kerékpáros túravezető, túraszervező
- Elvárások egy kerékpáros túravezetővel szemben
- A kerékpáros túravezető képzés szükségessége
- A kerékpáros túravezető képzés szervezői
- A kerékpáros túravezető képzés
- Gyakorlati oktatás
- Összegzés a BalatonBike365 képzésről
- BalatonBike365 túravezető képzés 2024. ősz, tanoncok bemutatása
- Gyakori kérdések a kerékpáros túravezető képzéssel kapcsolatban
Hogy tervezzek meg egy jó kerékpártúrát?
Otthon az asztal mellett térképen, neten elérhető adatbázisokból?
Mások által bejárt útvonalakat töltsek le, esetleg improvizáljak?
Elhiszik majd hogy jó vagyok, esetleg lebőgök?
És hogy vezessem le a túrát?
Kezdetek, mint hobbi kerékpáros túravezető, túraszervező
Te hogy kezdted a túravezetést, szervezést? Saját magadnak, barátaidnak összeállítottál egy útvonalat és elindultál rajta? Igen?
Én is így kezdtem. Egyre messzebb, ismeretlen helyekre, aztán elkezdtem több napra tervezni a kerékpártúrákat. Szállásokat kerestem, kinéztem a számomra lényeges dolgokat, megterveztem a pontos útvonalat, összeállítottam a látnivalók listáját, kiszámoltam a szintemelkedést. Kalkuláltam a várható indulási és érkezési időpontokkal. Sokszor a tömegközlekedést is figyelembe vettem, vonatoztunk keresztül az országon.
Anno még internet hiányában túrakönyvek által adott információkból éltem, rádióban hallott, televízióban látott műsorokban elhangzott és bemutatott látnivalók neveit gyűjtöttem össze.
Saját és baráti társaság számára ennyi elegendő volt.
Ismertük egymás szokásait, teljesen ezekhez alkalmazkodva hoztuk ki a maximumot az összes lehetőségből. Nem lett készítve ,,B-C,, terv. Improvizáltunk, ez volt a sava-borsa az egész túrának.
Egy horvátországi kaland. Csak azt tudtuk honnan indulunk és majd ide is kell visszatérnünk az utolsó napon.
Elvárások egy kerékpáros túravezetővel szemben
A fizetett kerékpártúrákon résztvevők elvárásai a világ minden táján hasonlóak, de természetesen a kulturális különbségek és a túra jellegzetességei is befolyásolhatják ezeket.
Általános elvárások
Biztonság: A legfontosabb elvárás a biztonság. A résztvevők azt várják, hogy a túravezető minden szükséges intézkedést megtegyen a biztonságos útvonal kiválasztásáért, a megfelelő felszerelés biztosításáért és a vészhelyzetek kezeléséért.
Szakértelem: A túravezetőnek mély ismeretekkel kell rendelkeznie a kerékpározásról, a környékről, a látnivalókról, és képesnek kell lennie a különböző nehézségű útvonalak tervezésére és vezetésére.
Kommunikáció: A hatékony kommunikáció elengedhetetlen. A túravezetőnek képesnek kell lennie a résztvevők különböző szintű tudásához igazodni, világosan és érthetően kell magyarázni, időnként utasításokat kell adni, és válaszolni a kérdésekre.
Rugalmasság: A túrázás során mindig felmerülhetnek váratlan helyzetek. A túravezetőnek képesnek kell lennie rugalmasan reagálni ezekre, és a csoport érdekeit szem előtt tartva dönteni.
Vendégszeretet: Kedvesnek és vendégszeretőnek kell lennie, és olyan légkört kell teremtenie, amelyben a résztvevők jól érzik magukat.
Kulturális érzékenység: Ha a túra több országon vezet át, vagy számunkra eltérő kultúrában zajlik, a túravezetőnek tisztában kell lennie a helyi szokásokkal és etikettel.
Elsősegély ismeret: Az alapvető elsősegély ismeretek elengedhetetlenek, különösen hosszabb túrák esetén.
Mechanikai, gyakorlati ismeretek: A túravezetőnek kellőképpen kell ismernie a kerékpárok felépítését és működését, hogy kisebb problémákat helyben tudjon megoldani.
Környezettudatosság: A résztvevők egyre inkább elvárják, hogy a túravezető környezettudatos legyen, és olyan útvonalakat válasszon, amelyek minimális negatív hatással vannak a természetre.
Speciális elvárások különböző típusú túrák esetén
Hegyi kerékpározás: A résztvevők magas szintű technikai tudást és fizikai állóképességet várnak el a túravezetőtől.
Kultúrális, gasztro túrák: A résztvevők érdeklődnek a helyi kultúra, történelem és gasztronómia iránt, így a túravezetőnek ezekről is sokat kell tudnia.
Csapatépítő túrák: A túravezetőnek csapatépítő gyakorlatokat kell tudnia szervezni, és olyan légkört kell teremtenie, amely elősegíti a csoport összetartását.
Hogyan lehet megfelelni ezeknek az elvárásoknak?
Szakmai képzések: A túravezetőknek folyamatosan fejleszteniük kell tudásukat és készségeiket.
Tapasztalatszerzés: Minél több túrát vezetnek, annál tapasztaltabbá válnak.
Visszajelzések kérése: A túra végén érdemes a résztvevőktől visszajelzést kérni, hogy azonosítani lehessen a fejlesztendő területeket.
Hálózatépítés: A túravezetőknek kapcsolatot kell építeniük más túravezetőkkel és a turizmusban dolgozó szakemberekkel.
A kerékpáros túravezető képzés szükségessége
Miért fontos a szakmai alapok elsajátítása a kerékpáros túravezetéshez? Milyen előnyöket nyújt egy ilyen képzés?
A kerékpáros túravezetés bárki számára vonzó lehet, aki szereti a kerékpározást és szívesen osztaná meg másokkal ezt a szenvedélyét. Azonban ahhoz, hogy egy igazán biztonságos és élménydús túrát tudjunk szervezni és vezetni, elengedhetetlen a megfelelő szakmai alapok elsajátítása. A szakmai alapok pedig azok, melyeket a kerékpártúrán résztvevő vendégek igényelnek. Lásd: előző fejezet!
Egy jó képzésen nagyon sok mindenre fényderül, melyek saját magad előtt rejtve vannak, nem vagy tisztában velük, esetleg nem is tudsz ezekről a dolgokról!
Egy jó képzésen az oktatók a saját témájukban kiemelkedő tudással rendelkeznek és ezt a tudást célirányosan adják át. Kérdeznek, magyaráznak, rávezetnek a téma megértésének az útjára. A biztosnak vélt tudásod esetében is rávilágítanak a hiányosságokra. Nem elég, hogy a fejedben egy gondolat formájában ott van a vélt tudás. Ezt szavakba és érthető mondatokba kell önteni. De ez sem elég! Alkalmazni kell, és tudni, hogy mikor mit lehet, vagy sem.
Miért van szükség a képzésekre, majd saját magunk fejlesztésére?
Néhány példa arra, hogy mit ronthatsz el!
Az alábbi néhány példa csak a jéghegy csúcsa! Azt hiszed, hogy Te nem fogsz semmit rosszul csinálni? Tévedsz! Kivétel nélkül mindenki elront valamit.
Még most a sokadik kerékpáros túravezető képzésen is történtek bakik. Apró hibák, amelyek részünkről nem okoztak fennakadást, de egy szervezett kerékpártúra alkalmával komoly gonddá is válhatnának. Oktatóink számára ezek is tanulságosak voltak, feljegyezték és már tudják, ezekre is fel kell hívni a figyelmet a következő képzéseken.
Alábecsült nehézségű útvonal
A probléma: A túravezető nem megfelelően méri fel a csoport fizikai állapotát és a terep nehézségét. Az útvonal túl hosszú, sok emelkedőt tartalmaz, vagy technikailag túl nehéz.
Következmények: A résztvevők kimerülnek, lemaradnak, esetleg balesetet szenvednek. A hangulat megromlik, a csoport széthúzódik.
Elégtelen biztonsági intézkedések
A probléma: A túravezető nem figyel a biztonsági előírásokra, nem ellenőrzi a résztvevők felszerelését, nem tájékoztatja őket a lehetséges veszélyekről.
Következmények: A résztvevők eltévedhetnek, balesetet szenvedhetnek, vagy olyan helyzetekbe kerülhetnek, amelyeket nem tudnak kezelni.
Hiányos elsősegély ismeret
A probléma: A túra során bekövetkező kisebb sérülések esetén a túravezető nem tud megfelelő elsősegélyt nyújtani.
Következmények: A sérülés súlyosbodhat, a résztvevő további fájdalmat és kellemetlenséget élhet át.
Túlzott tempó
A probléma: A túravezető túl gyors tempóban halad, nem veszi figyelembe a csoport lassúbb tagjainak teljesítményét.
Következmények: A résztvevők lemaradnak, kimerülnek, a csoport széthúzódik.
Rossz időjárás esetén történő helytelen döntés
A probléma: A túravezető nem megfelelően értékeli az időjárási viszonyokat, és nem módosítja a túra útvonalát vagy időpontját.
Következmények: A résztvevők esőben, szélben, vagy akár viharban kénytelenek tekerni, ami veszélyes, kimerítő lehet.
Túlzott önbizalom
A probléma: A túravezető túl nagyra becsüli a saját tudását és képességeit, nem kér segítséget másoktól, ha szükség lenne rá.
Következmények: A túravezető eltévedhet, vagy olyan helyzetbe kerülhet, amelyet nem tud kezelni, és ezzel veszélyezteti a csoport biztonságát.
Rossz kommunikáció
A probléma: A túravezető nem tudja világosan és érthetően megfogalmazni az utasításokat, nem veszi figyelembe a résztvevők kérdéseit és aggályait.
Következmények: A résztvevők bizonytalanok lesznek, nem érzik magukat biztonságban, a csoport hangulata megromlik.
Hiányzó kulturális érzékenység
A probléma: A túravezető nem veszi figyelembe a helyi szokásokat és szabályokat, ami konfliktusokhoz vezethet.
Következmények: A résztvevők kellemetlen helyzetbe kerülhetnek, a túra megszakadhat.
Túlzott kereskedelmi szemlélet
A probléma: A túravezető elsősorban a profitra törekszik, és nem a résztvevők elégedettségére.
Következmények: A túra során túl sok időt töltenek olyan helyeken, amelyek a túravezetőnek pénzügyi előnyt jelentenek, de a résztvevők számára nem érdekesek.
Csupán néhány péda volt felsorolva, a lista nagyon hosszú lehetne. Könnyebb azt megtanulni, hogy a túra levezetése jó legyen, mint az összes rontási lehetőséget felsorolni.
A kerékpáros túravezető képzés szervezői
Magyarországon bárki lehet kerékpáros túravezető. Aki azt gondolja magáról, hogy rendelkezik a szükséges ismeretekkel és készségekkel, már kerékpáros túravezetőnek nevezi magát. Nincs hivatalos, államilag elismert kerékpáros túravezető képzettség. Ez az állapot 2024 év végén sajnos még igaz. Ennek az állapotnak a megváltoztatása folyamatban van, hamarosan szabályozott keretek közé fog kerülni.
A tanfolyam melyen részt vettem, a BB365 és a Magyar Turizmus Akadémia közös szervezése profi szakemberek és oktatók részvételével.
A képzés ,,tanulói,, között profi kerékpárversenyző, évek óta a turisztikában dolgozó szakember, Európát átkerékpározó, Stelvio-hágót megjárt bringások is voltak. Egy nagyon magas szintet képviselő oktatói és tanulói csapatba csöppentem!
A BalatonBike365 bemutatása
A BalatonBike365 egy olyan kezdeményezés, amelynek célja a Balaton környékének kerékpáros turizmusát fejleszteni és népszerűsíteni. Ennek érdekében több száz kilométernyi kerékpárút került kiépítésre és kitáblázásra.
Mit kínál a BalatonBike365?
Kiváló minőségű kerékpárúthálózat: A kitáblázott útvonalak biztonságosak és jól karbantartottak, így mindenki számára élvezetes a kerékpározás.
Szolgáltató központok: A Balaton partján több kerékpáros központ is található, ahol kerékpárt lehet bérelni, szervizelni, valamint kiegészítő szolgáltatások is elérhetőek.
Mobilalkalmazás: Az ingyenesen letölthető applikáció segítségével könnyedén tervezheted meg túráidat, navigálhatsz az útvonalakon, és hasznos információkat találhatsz a környékről.
Vezetett túrák: Számos szervezett túra közül választhatsz, így egyedül, barátokkal vagy családdal fedezheted fel a Balatont két keréken.
Különböző nehézségű útvonalak: Az útvonalak hossza és szintkülönbsége változatos, mind a kezdő, mind a haladó kerékpárosok megtalálhatják a számukra legmegfelelőbb útvonalat.
Miért érdemes kipróbálni a BalatonBike365-öt?
Aktív kikapcsolódás: A kerékpározás remek módja annak, hogy felfedezd a Balaton környékének gyönyörű tájait, miközben mozogsz is egy kicsit.
Természetközeli élmények: Az útvonalak gyakran vezetnek erdőkön, mezőkön és falvakon keresztül, így közelebb kerülhetsz a természethez.
Fedezd fel a környék látnivalóit: A BalatonBike365 útvonalai számos érdekes helyhez vezetnek, például borászatok, múzeumok, kilátók és fürdőhelyek.
Társasági program: A kerékpározás remek alkalom arra, hogy barátokkal vagy családdal tölts el egy napot a szabadban.
Magyar Turizmus Akadémia
A Magyar Turizmus Akadémia egy olyan intézmény, amelynek célja a hazai turizmus szakembereinek képzése és továbbképzése. Az akadémia széleskörű képzési kínálattal rendelkezik, amely a turizmus különböző területeit öleli fel.
Üzleti és marketing képzések: A turizmus marketingje, értékesítés, árképzés, verseny stratégiák, stb.
Szálláshely üzemeltetés: Szállodai menedzsment, vendéglátás, recepciós munka, stb.
Utazási irodai munkák: Utazási tanácsadás, csomagösszeállítás, foglaláskezelés, stb.
Turisztikai termékek fejlesztése: Új turisztikai termékek és szolgáltatások tervezése és fejlesztése.
Az akadémia képzései
Felnőttképzési programokat: Rövid távú, moduláris képzések, amelyek a szakmai továbbképzésre fókuszálnak.
Szakmai tanácsadást: Az intézmény segít a vállalkozásoknak és az egyéneknek a turizmus területén felmerülő kérdések megválaszolásában.
Hálózatépítési lehetőséget: Az akadémia közösséget épít a hazai turizmus szakemberei között.
Miért érdemes a Magyar Turizmus Akadémiát választani?
Szakmai elismertség: Az akadémia által kiadott bizonyítványok elismertek a hazai turizmusban.
Gyakorlatorientált képzések: A képzések során nagy hangsúly kerül a gyakorlati ismeretek megszerzésére.
Rugalmas képzési formák: Az akadémia kínál online és hagyományos, tantermi képzéseket is.
Tapasztalt oktatók: Az oktatók a turizmus területének elismert szakemberei.
A kerékpáros túravezető képzés
A tanfolyam során a résztvevők megtanulják hogyan tervezzenek és vezessenek biztonságos és élvezetes kerékpáros túrákat. A képzés elméleti és gyakorlati elemekből áll, és olyan témákat ölel fel, mint a túra tervezése, a biztonság, a csoportvezetés és a kommunikáció. A képzés végére a résztvevők képesek lesznek önállóan vagy csapatban dolgozni, és a megszerzett tudásukat a gyakorlatban is alkalmazni.
A tanfolyam időtartama, helyszíne és menete
A kerékpáros túravezető képzésem 2024. őszén volt, a BalatonBike365 és a Magyar Turizmus Akadémia szervezésében. Helyszín Balatonszemes, Kistücsök Food & Room.
Az oktatási program összesen 60 órás (24 óra elmélet + 36 óra gyakorlat)
Bevezetés: kerékpáros turisztikai ismeretek, fogalmak, kapcsolódó jogi ismeretek
Kerékpáros-, túravezetési- és közlekedési ismeretek, turisztikai marketingkommunikáció ismeretek
Kerékpáros csoportvezetési készségek: I.: Gyakorlati tapasztalatszerzés: egész napos kerékpártúra
Kommunikációs tréning I.: Önismeret, önreflexiós képesség fejlesztése. Emberismeret, kapcsolatteremtés, hatékony kommunikáció. Konfliktusok, csoportproblémák
Kommunikációs tréning II.: Sajátos, a kerékpártúrán érvényesülő csoportdinamikai jelenségek. Konfliktus-kezelés, pánik-kezelés
Kerékpáros csoportvezetési készségek II.: Gyakorlati tapasztalatszerzés: egész napos kerékpártúra
A Balaton és térsége, mint kerékpáros desztináció. Fogyasztói igények. Idegenvezetői ismeretek.
Ez a modul konkrét példákkal került levezetésre. Az ország összes turisztikai térségének így kellene működnie. (A szerző megjegyzése)
Vizsga (teszt + túravezetési gyakorlat)
A kerékpáros túravezetői tanfolyam erős tempójáról csak annyit, hogy az írásbeli vizsgára vacsora után került sor.
A BalatonBike365 kerékpáros túravezető képzés oktatói
Az oktatók közös jellemzői:
Szakértelem a kerékpáros turizmusban: Mindannyian mély ismeretekkel rendelkeznek a kerékpáros turizmus különböző területein, legyen szó útvonaltervezésről, túravezetésről, tájékozódásról, turisztikai marketingről vagy a kerékpáros infrastruktúra fejlesztéséről.
Turisztikai fejlesztési tapasztalat: Számos projektben vettek részt, amelyek a turizmus fejlesztését célozzák, különös tekintettel a kerékpáros turizmusra. A Balatonbike365 projektben betöltött szerepeik is ezt bizonyítják.
Oktatói tapasztalat: Többen rendelkeznek oktatói tapasztalattal, és a kerékpáros túravezetői képzésben is szerepet vállalnak, különböző területeken osztva meg tudásukat.
Szakmai hálózat: A magyar turisztikai szakmában ismert és elismert személyek, széles szakmai hálózattal rendelkeznek.
Marosffy Orsolya
A magyar tájékozódási sport egyik legsokoldalúbb alakja, két különböző világbajnoki éremmel büszkélkedhet. Tájkerékpárosként háromszoros magyar bajnok, sőt, 2012-ben a hosszú távú világbajnokságon is dobogóra állhatott.
Sítájfutóként számos magyar bajnoki címet szerzett, és 2008-ban világbajnoki 3. helyezést ért el. Sífutásban a neves Vasa-futást is teljesítette, a magyar nők közül a legjobb idővel. Hegyikerékpárosként a Száguldó Virágok csapatának tagjaként versenyez.
➢A BB365 túravezető képzésen a gyakorlati feladatok teljesítését koordinálta.
Márton Gabriella
A turizmus szakértője, több mint 20 éve segít embereknek és szervezeteknek fejlődni. Az élményekre és az erősségekre építve fejleszti a kommunikációt és a vezetői készségeket. A Balatonbike365 projektben is részt vett, és számos más turisztikai kezdeményezéshez járult hozzá.
A Kontakt Műhely ügyvezetője.
Az előadás témája:
➢Milyen az ideális túravezető?
➢FÓKUSZBAN A KOMMUNIKÁCIÓ
Molnár Anita
Anita több mint két évtizedes tapasztalattal rendelkezik a turizmusfejlesztés és marketing területén. Az állami turizmus marketing szervezeténél töltött éveiben vezető szerepet vállal a Tisza-tó és Észak-Magyarország turisztikai pozicionálásában.
Részt vett az új, térségi desztinációs rendszer kialakításában és a desztinációk fejlesztésében. Szakmai tudását rendszeresen megosztja a felsőoktatásban, ahol a turizmus trendek, a marketing és a márkaépítés témakörében oktat. A jelenlegi Tourinform hálózat koordinációjáért felelős irodavezetőjeként folytatja munkáját.
Az előadás témája:
➢A világ turizmusa
➢Európa pozíciója
➢ Magyarország turizmusa, nemzetgazdasági jelentősége
➢Belföldi turizmus
➢A desztinácios szemlélet, a sikeres desztináció
➢A Balaton desztinációfejlesztési strategiája, a kereslet és kinálatelemzés újszerű megközelítése
Abelovszky Tamás
A Bringasuli program lelkes vezetője már gyermekkorától kezdve a kerékpározás szerelmese. A sportágban versenyzőként, szervezőként és oktatóként is kipróbálta magát. A Központi Sportiskolában kezdődött pályafutása során a hazai hegyikerékpáros maratonok meghatározó alakja lett, majd a Bringa Akadémia és a Bringasuli program vezetőjeként a kerékpáros oktatás egyik legismertebb szakértőjévé vált.
Vezetésével számos innovatív tananyag és pedagógusképzési program született, melynek célja a biztonságos és élménydús kerékpározás népszerűsítése. Az Erasmus+ programokban is aktívan részt vesz, nemzetközi szinten is megosztva tapasztalatait.
A kerékpározás mellett a természetjárás is nagy szerepet játszik életében. Szabadidejében szívesen fedez fel új utakat és tájakat kerékpárjával.
Az előadás témája:
➢Kerékpárosra, mint járművezetőre vonatkozó szabályok
➢Kerékpár felszerelésére vonatkozó szabályok
➢Kerékpárosok közlekedésére vonatkozó szabályok
Bujtás Krisztián
A kétkerekű világ titkos hőse. A bringások a Tour de Hongrie utolsó métereit tapossák, a célegyenesben a versenyzők a végsőkig hajtják magukat. Amíg ők a dicsőségre törnek, a kulisszák mögött egy ember keményen dolgozik azon, hogy minden a legapróbb részletig tökéletes legyen.
Bujtival találkozhattok a Tour de Zalakaroson is, és minden komolyabb kerékpáros versenyen.
Ha kerékpár van mellette, vagy alatta, már jól érzi magát. Kerékpártúrákat vezet, csoprtokat kísér. Probléma esetén csak Őt érdemes keresni.
A BB365 oszlopos tagja, útvonalakat térképez fel, részt vesz a kitáblázásban. Tele van élménnyel, melyeket örömmel mesél a kíváncsi érdeklődőknek. Kövessétek a YouTube csatornáján, nagyon sok hasznos infót ad!
Az előadás témája:
➢Kerékpárok bemutatása, beállítása, javítása
➢A BB365 túravezető képzésen a gyakorlati feladatok teljesítését koordinálta.
➢Záróemberként felügyelt arra, hogy mindenki beérjen a célba.
Gangel Marcell
Marcell szenvedélyes bringás, aki imádja a kihívásokat és a felfedezést. A hazai kalandbringázás egyik meghatározó alakjaként számos hosszú távú túrát teljesített terepen és aszfalton egyaránt. A murvás és bikepacking műfajok hazai elterjesztésében jelentős szerepet játszik. A túrázás során a kalandot, a szabadságot és a természet közelségét helyezi előtérbe. A képzéseken az útvonaltervezés mellett a túravezetés gyakorlatával és a szükséges felszereléssel is megismerteti a résztvevőket.
Az előadás témája:
➢Kerékpáros túra termékek felépítése
➢Túravezetői feladatok
➢Navigáció
Princzinger Péter
A Magyar Kerékpáros Szövetség és a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány elnöke. A Balaton kerékpáros turizmusának fejlesztésében játszott kulcsfontosságú szerepet, mint a 2019-2022 közötti projekt vezetője, majd a Balatonbike365 Nkft. ügyvezetőjeként. Jogászként és oktatásszervezőként tapasztalatait az ELTE-n és a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen szerezte. Különös figyelmet fordít a kerékpáros túravezetők jogi helyzetére és felelősségére, valamint a kerékpáros turizmus általános kérdéseire.
Az előadás témája:
➢A kerékpáros túravezető szerepe, jogi helyzete, felelőssége
➢Kerékpáros túravezető képzési modellek, jó gyakorlatok
➢A kerékpáros túravezető képzési program célja, tartalma, módszerei
➢A program bemutatása
Szabó Lajos
Szenvedélyesen hisz a természetben való mozgásban és a felfedezés örömében. A Balatonbike365 projekttel új lehetőségeket nyitott a dél-balatoni régió számára, és azt szeretné elérni, hogy a térség a kerékpárosok kedvelt célpontjává váljon. Szakértelmét és tapasztalatát a túravezetők képzésében is kamatoztatja, segítve őket abban, hogy felelősségteljesen és szakmailag magas szinten vezessenek túrákat.
A Magyar Turizmus Zrt. Tisza-tavi Regionális Marketing Igazgatóság marketing managere.
Az előadás témája:
➢Szerelés, kerékpár beállítása, személyre szabása
➢Gyakorlati túravezetés indulástól a megérkezésig
Takács Tamás
Neve szorosan összefonódik a kerékpározással, a magyarországi kerékpáros élettel.
A Ridehard.hu nevű kerékpáros közösség és vállalkozás alapítója. Kerékpáros eseményt, túrát és szolgáltatást szervez.
Az e-bike-ok terén jelentős tapasztalattal rendelkezik, és számos előadást tartott már az elektromos rásegítéses kerékpárok szerepéről a kerékpáros turizmusban.
Aktív kerékpáros múlttal rendelkezik versenyzőként.
A velo.hu havonta megjelenő nyomtatott magazinjának és a Bikemag.hu-nak volt főszerkesztője
Szakértőként közreműködik több szakmai szervezet és vállalkozás munkájában, tanácsadóként, illetve ajánlott útvonalak kijelölőjeként is.
Az előadás témája:
➢A BB365 túravezető képzésen a gyakorlati feladatok teljesítését koordinálta.
➢Előadást tartott a speciális kerékpáros ruházatokról
Gyakorlati oktatás
Most azt hiszed, hogy felugrunk a bringákra és tekerünk egy jót. Majd, egy picit később! Miért is?
Egy órás mutatvány is lehet az indulás előtti teendők elvégzése 15-20 fős csoport esetén. Probléma esetén ennél lényegesen több, ami már rányomhatja a bélyegét a csoport hangulatára.
Az első találkozás
A csoporttal történő találkozás egy kerékpáros túra előtt rendkívül fontos lépés. Ez az
a pillanat, amikor megalapozhatod a túra sikerét, és biztosíthatod, hogy mindenki jól
érezze magát.
Bevezető és ismerkedés
Készülj egy rövid bemutatkozással, amelyben elmondod, hogy ki vagy, milyen tapasztalatod van a kerékpározásban és a túravezetésben.
A csoport bemutatkozása: Kérj meg mindenkit, hogy mondja el a nevét és azt, hogy milyen szintű kerékpárosnak tartja magát.
A túra célkitűzései: Röviden ismertesd a túra főbb céljait, az útvonalat, a távot és az
időtartamot.
Kerékpár választás, beállítás
Egyéni igények felmérése: Beszéld meg mindenkivel, hogy milyen típusú kerékpárt
preferál (város, trekking, MTB), milyen távolságokat szokott tekerni, és vannak-e
speciális igényei (pl. kényelmi, egészségügyi).
Kerékpárok bemutatása: Mutasd be a rendelkezésre álló kerékpárokat, és
magyarázd el a különböző típusok közötti különbségeket.
Beállítás: Segíts a résztvevőknek a kerékpár megfelelő beállításában
(nyeregmagasság, kormány, pedál).
Biztonsági ellenőrzés: Ellenőrizd, hogy minden kerékpár megfelelő állapotban van-
e (fékek, gumik, lánc, csengő, töltöttség).
Biztonsági tájékoztatás
Közlekedési szabályok: Ismertesd a fontos közlekedési szabályokat, amelyeket a
túra során be kell tartani.
Vészhelyzeti eljárások: Mondd el, hogy mit kell tenni vészhelyzet esetén (pl. defekt,
balesetek).
Öltözködés: Adj tippeket a megfelelő öltözködésre az időjárásnak megfelelően.
Elsősegély: Röviden ismertesd az alapvető feladatokat baleset esetére.
Kerékpár és felszerelés
Gumi nyomás: Győződj meg róla, hogy minden kerék megfelelően van felfújva.
Fékek: Ellenőrizd a fékek működését, hogy megfelelően fogjanak.
Lámpa: Ha szükséges, kapcsolj be a lámpát és győződj meg arról, hogy működik.
Szerszámok: Ellenőrizd, hogy nálad van-e a szükséges szerszámkészlet (pl. pumpa,
belső, gumijavító, szerszámkészlet, drót, gyorskötöző, szigetelőszalag).
Elsősegély csomag: Győződj meg arról, hogy minden szükséges eszköz benne
van.
Egyéni felszerelés
Sisak: Győződj meg róla, hogy a fejvédő megfelelően van beállítva és rögzítve.
Öltözet: Ellenőrizd, hogy megfelelően vagy-e öltözve az időjárásnak megfelelően.
Telefon: Győződj meg róla, hogy feltöltött a telefonod és van-e rajta elegendő tárhely
a képekhez és videókhoz.
Ital és élelmiszer: Ellenőrizd, hogy van-e elegendő folyadékod és élelmed az útra.
GPS: Ismeretlen terepen útvonaltartás a letöltött nyomvonal alapján
A lista ezzel nem ért véget! Több lényeges pontja is van annak, hogy a csoporttal a lehető legnagyobb biztonsággal tudjunk útnak indulni.
A BB365 túravezető képzés kerékpáros útvonalai
Balatonszemestől Zamárdiig tekertünk a dombhátakon, majd vissza Szemesre.
Táv: 65 km, Szint: 865 méter
Nagy segítséget kaptunk, elektromos bringákkal mehettünk neki a távnak.
Rásegítés nélküli bringával tudni kell teljesíteni egy ilyen távot ekkora szinttel!
A második túránk picit ködösebb, fázósabb időben történt. Somogybabod környékén gurultunk.
Táv: 64 km, Szint: 772 méter
A leendő feladatainkról már többet tudtunk, de az igazi rutin még messze van!
Vizsga
Tudásunk felmérése egy tesztlap kitöltésével kezdődött. A kiértékelés után másnap került sor a gyakorlati és szóbeli vizsgára.
Gyakorlati vizsga: Az előző túránk útvonalát jártuk be ismét, de már mi voltunk felváltva a túravezetők. Indulástól a megérkezésig mindent úgy kellett levezényelni, mint egy csoport esetén.
Kezelni a felmerülő problémákat, kijelölni a pihenőpontokat, attrakciók bemutatása, stb. stb.
Szimulált problémák és valójában bekövetkezők is voltak.
A valós probléma egy slusszkulcs elvesztése az erdőben. A rázós köves utakon egy kerékpáros táska zippzára szétnyílt és más egyéb holmival együtt a kulcs is kiesett.
Most már tudjuk, ilyen probléma is előfordulhat.
Mi a teendő ebben az esetben?
Nem árulom el, a következő oktatásban már biztosan szerepelni fog egy hasonló problémára kidolgozott terv!
Összegzés a BalatonBike365 képzésről
Egy szóval kifejezve: PROFI!
Az oktatók tudása, szakmai tapasztalatuk részemről és a képzésen résztvevő többi társam számára is megkérdőjelezhetetlen. Előadásuk zökkenőmentes, figyelnek a hallgatókra, kérdeznek, segítenek.
A legnagyobb hiba bennünk, tanulókban volt. Az átadott hatalmas tudást ilyen rövid idő alatt nem tudtuk befogadni, feldolgozni. Természetesen tanulni lehet és kell is, a tananyagot megkaptuk. Ajánlott olvasmányok, felkínált lehetőségek vannak előttünk.
A képzés helyszíne szintén rendkívül magas színvonalú volt. Erről egy másik bejegyzésemben mesélek.
Továbbképzési lehetőségek
A most letett vizsgánk az alap. Folyamatban van a kerékpáros túravezetők több szintű oktatásának, vizsgáztatásának a kidolgozása.
- Az elméleti dolgok bővítése
- Komolyabb fizikai és technikai tudást igénylő kerékpártúrákra is alkalmas túravezetők képzése
- Olyan túravezetők képzése, akik sportolóknak, akár profi szintű kerékpárosoknak is tudnak kerékpártúrát vezetni
A kerékpáros turizmus jövője
A kerékpáros turizmus jövője rendkívül ígéretesnek tűnik, és számos pozitív változás várható a következő években.
Környezettudatosság növekedése: A klímaváltozás és a fenntarthatóság iránti figyelem a kerékpározást egyre vonzóbb alternatívává teszi a tömegközlekedéshez és az autóhasználathoz képest.
Egészségtudatos életmód: Az emberek egyre inkább odafigyelnek egészségükre, és a kerékpározás kiváló módja a mozgásnak és a stressz levezetésének.
Városok fejlesztése: Sok városban zajlanak fejlesztések, a kerékpárosok számára biztonságosabb és kényelmesebb környezetet teremtenek. Kerékpárutak épülnek, és a városok egyre inkább kerékpáros barátabbá válnak.
Technológiai fejlődés: Az e-bike-ok és egyéb technológiai újítások egyre elérhetőbbé és vonzóbbá teszik a kerékpározást, így újabb célcsoportok számára is elérhetővé válik.
Turisztikai trendek: A lassú utazás és a természetközeli élmények iránti érdeklődési köre a kerékpáros turizmust is felértékeli.
Mit várhatunk a következő években?
Új kerékpáros útvonalak és hálózatok: Egyre több országban és régióban épülnek ki új kerékpáros útvonalak, melyek összekötik a különböző turisztikai látványosságokat.
Növekvő szolgáltatás: A kerékpáros turisták számára egyre több lesz elérhető, mint például a kerékpárkölcsönzők, szálláshelyek, éttermek és egyéb létesítmények, amelyek kerékpárosok igényeire vannak szabva.
Tematikus kerékpáros túrák: A kerékpáros turizmus egyre inkább specializálódik, és egyre több tematikus túra lesz elérhető. Például borút, gasztronómiai túra vagy kulturális túra.
E-bike-ok térhódítása: Az e-bike-ok egyre népszerűbbek lesznek, és a kerékpáros turizmusban is nagyon megnő a szerepük.
Fenntartható turizmus: A kerékpáros turizmus egyre inkább a fenntartható turizmus egyik zászlóvivőjévé válik, hiszen környezetbarát, erősítő és közösségi életet is élénkítő hatású.
A kerékpáros túravezetők jövője
A kerékpáros turizmus növekedésével párhuzamosan a kerékpáros túravezetők szerepe is egyre fontosabbá válik. Mi várható a következő években?
Növekvő kereslet: A kerékpározás népszerűsége és a tematikus túrák iránti érdeklődés növekedése miatt egyre több kerékpáros túravezetőre lesz szükség.
Szakmai elvárások szigorodása: A túravezetőknek egyre magasabb szintű szakmai tudással és készségekkel kell rendelkezni. A biztonságos túravezetés mellett fontos lesz a helyismeret, a kerékpártechnika, az elsősegélynyújtás és a vendégkommunikáció is.
Személyre szabott programok: A turisták egyre inkább személyre szabott élményekre vágynak, így a túravezetőknek rugalmasan kell tudni alkalmazkodni az igényeikhez.
Technológia integrálása: Az okostelefonok, GPS-es navigációk és egyéb technológiai eszközök használata egyre elterjedtebb lesz a túrák során, így a túravezetőknek tisztában kell lenniük ezekkel az eszközökkel.
Fenntarthatóság: A fenntartható turizmus elvei egyre fontosabbá válnak, így a túravezetőknek törekedniük kell a környezettudatosságra és a helyi közösségek támogatására.
Specializáció: A túravezetők egyre inkább specializálódni fognak bizonyos területekre, például e-bike túrák, hegyi kerékpározás, vagy kulturális tematikájú túrák.
Képzési lehetőségek bővítése: A kereslet miatt egyre több képzési lehetőség lesz elérhető a kerékpáros túravezetők számára.
BalatonBike365 túravezető képzés 2024. ősz, tanoncok bemutatása
A túravezető képzés szükségességét már tudjátok. A tanfolyam menete ismert, és az előadókat is bemutattam. Most ismerkedjetek meg az újdonsült kerékpáros túravezetőkkel.
Fábián Zoltán
Üzletember. Számol, mérlegel, nehéz döntéseket hoz. Cégvezetőként nem csak saját magára kell figyelnie, kollégái jövője is függ a döntéseitől.
Imád bringázni, nagyon szeret renitens lenni. Már átkerékpározott Európán!
Terveiben a kerékpározásnak nagy szerepe van.
Gazder József
Gyerekkorom óta meghatározó életemben a bicajozás, de az első komolyabb MTB-t
már felnőttként, az eladott Trabantom árából vettem (kiegészítve még némi apróval)!
A Covid előtt több, mint 10 évig jártam túrázni külföldre résztvevőként, néha – csupán ösztönből vezérelve – második túravezetőként.
Nagyszerű lehetőség volt a BB365
kerékpáros túravetetői tanfolyam, ahol rengeteg lényeges és új ismeretet szereztem, de bőven van még mit elsajátítani a profi oktatóktól.
A jövőben szeretném a lakóhelyemen (Igal, Somogy megye) meghonosítani a
kerékpáros túrázást, mint szabadidős tevékenységet, belevonva az iskolás
gyerekeket és kortól függetlenül a többi mozgásra vágyó embert.
Gazsi Szabolcs
Barátaimnak, ismerőseimnek már elég sok kerékpártúrát szerveztem, vezettem Magyarországon és a határon túlra.
Azt gondoltam, hogy ez milyen könnyű feladat. Tévedtem! Ez egy szakma, nagy felelősséggel jár, óriási tudással kell rendelkezni, hogy a résztvevők élményekkel tele, fáradtan, de széles mosollyal fejezzék be a kalandot.
A kaland mindenkinek mást jelent. Személyre, csoportra kell szabni az élményeket.
Amennyiben a Gerecse kevésbé ismert útjaira, a Vértes vadregényes ösvényeire, az Által-ér melletti könnyed tekerésre szeretnél indulni, keress bátran.
Elindulhatsz velem többnapos vadkempinges kalandra a Balatonhoz is.
szabolcs.gyertekvelem@gmail.com
Kemény Gábor Csaba
Főállású irodai munka mellett igyekszem aktivan tölteni a napjaimat. Közel 10 éve jégkorongedzőként és korcsolyaoktatóként is dolgozom.
Eddig hobbiból kerékpároztam, igyekszem a mindennapi közlekedést is azzal megoldani. Célom, hogy bringás túravezetőként igazi élményt tudjak adni másoknak!
Nagy Zoltán
57 éves vagyok, és nemrégiben sikeresen elvégeztem a BB365 kerékpártúra-vezető tanfolyamát. Az oktatás során alapos elméleti és gyakorlati ismereteket szereztem a túraszervezésről, csoportvezetésről, valamint a biztonságos és élménydús kerékpározás biztosításáról.
A kerékpározás számomra nem csupán sport, hanem életforma.
A feleségemmel együtt évek óta rendszeresen járjuk Magyarország és Európa legszebb útvonalait. Kiemelkedő élményünk volt, amikor közösen megmásztuk a Stelvió-hágót,ami nemcsak sportteljesítményünk próbája volt, hanem egy életre szóló kaland is. Ezek a közös túrák nemcsak fizikailag, hanem érzelmileg is megerősítették kapcsolatunkat, és még inkább megmutatták számunkra a kerékpározás közösségformáló erejét.
Vecseri Balázs
A hétköznapokban építőmérnökként dolgozok, viszont ami ennél fontosabb, hogy olyan szerencsés apuka vagyok, akivel az egész családja osztozik a kerékpározás örömében. Előzőekből adódóan jellemzően a családdal való bringatúrázás áll a szabadidőm középpontjában. A lelkesedés megtartása és fokozása miatt az útvonalak megfelelő tervezése (távok, pihenők, szintkülönbségek, attrakciók) gyerekekkel talán még kardinálisabb.
Célom, hogy megmutassam, hogy a kisgyerekekkel való bringázás az egész családnak új élményeket ad!
Gyakori kérdések a kerékpáros túravezető képzéssel kapcsolatban
Miért fontos a kerékpáros túravezető képzés?
A kerékpáros túravezető képzés azért fontos, mert a túravezetők felelősek a résztvevők biztonságáért, az élményért és a túra sikeres lebonyolításáért. A tanfolyam során a résztvevők olyan ismereteket szereznek, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy biztonságos és élvezetes túrákat tudjanak szervezni és vezetni. Ezek az ismeretek kiterjednek az útvonaltervezésre, a biztonsági előírásokra, a csoportvezetésre, az elsősegélynyújtásra és a helyismeretre.
Milyen készségekre van szüksége egy jó kerékpáros túravezetőnek?
Kommunikációs készség: A túravezetőnek képesnek kell lennie világosan és érthetően kommunikálni a résztvevőkkel, valamint kezelni a különböző személyiségeket és helyzeteket.
Szervezőkészség: Hatékonyan kell tudniuk tervezni és szervezni a túrákat, figyelembe véve a résztvevők igényeit és a környezeti tényezőket.
Navigációs készség: Képesnek kell lenniük biztonságosan navigálni az útvonalon, és szükség esetén alternatív útvonalakat tervezni.
Elsősegélynyújtási ismeretek: Alapvető elsősegélynyújtási ismeretekkel kell rendelkezniük, hogy vészhelyzet esetén megfelelően tudjanak reagálni.
Tűzoltás: A túravezetőknek tisztában kell lenniük a tűzoltás alapelveivel, és képesnek kell lenniük a tűzveszélyes helyzetek elhárítására.
Mechanikai ismeretek: A túravezetőknek alapvető kerékpármechanikai ismeretekkel kell rendelkezniük, hogy kisebb problémákat a helyszínen tudjanak megoldani.
Vannak előnyei egy kerékpáros túravezető képzés elvégzésének?
A kerékpáros túravezető képzés elvégzése számos előnnyel jár
Szakmai elismertség: A résztvevők elismerést szereznek a szakmában, és könnyebben találhatnak munkát a kerékpáros turizmus területén.
Bővült tudás és készségek: A képzés során a résztvevők olyan ismereteket és készségeket szereznek, amelyek elengedhetetlenek a sikeres túravezetéshez.
Hálózatépítés: A képzés során lehetőség nyílik más túravezetőkkel és a turizmusban dolgozó szakemberekkel ismerkedni és kapcsolatokat építeni.
Személyes fejlődés: A képzés során a résztvevők fejleszthetik önismeretüket, kommunikációs képességeiket és vezetői készségeiket.
Milyen kihívásokkal kell szembenéznie egy kerékpáros túravezetőnek?
Változékony időjárás: A túrákat gyakran befolyásolja az időjárás, ami megnehezítheti a szervezést és a lebonyolítást.
Változó terepviszonyok: Az útvonalak változatosak lehetnek, és a túravezetőknek képesnek kell lenniük alkalmazkodni a különböző terepviszonyokhoz.
Balesetek és vészhelyzetek: A túrák során előfordulhatnak balesetek vagy más vészhelyzetek, amelyekre a túravezetőknek fel kell készülniük.
Különböző személyiségek: A túrákon résztvevők különböző személyiséggel rendelkeznek, amelyeket a túravezetőnek képesnek kell lennie kezelni.