Home » Itt jártunk » Magyarország » A Balatonkör és bringázási 🚴‍♀️ lehetőségek a Balaton mellett

A Balaton Magyarország legnagyobb tava évről évre vonzza a turistákat. A tiszta víz, a homokos strandok és a buja növényzet mellett azonban a tó környéke számos más kikapcsolódási lehetőséget is kínál. Az egyik legkedveltebb tevékenység a kerékpározás, hiszen a Balaton körüli kerékpárút, legismertebb nevén a Balatonkör kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy felfedezzük a tó és környékének szépségeit.

A jól kiépített útvonalaknak köszönhetően a kezdő és a gyakorlott kerékpáros is megtalálja a számára megfelelő kihívást. Cikkünkben bemutatjuk, hogy miért érdemes nem csak a Balatonkört választanod, és milyen élményekre számíthatsz egy ilyen túra során.

Téma: A Balatonkör és a Balaton melletti kijelölt kerékpárutak
Helyszín: Európa
Ország: Magyarország
Bemutatásra kerülő terület: Balaton és környéke bringás szemmel
Szomszédos területek: Bakony, Dunántúli-dombság
Élmény: ⭐⭐⭐⭐⭐

Taratlomjegyzék

Balatonkör, hattyú a naplementében

Mi a Balatonkör?

A Balatonkör egy olyan kerékpárút hálózat, amely Magyarország legnagyobb tavát a Balatont követi körbe. Ez az útvonal a kerékpárosok körében rendkívül népszerű, hiszen egyedülálló lehetőséget kínál arra, hogy felfedezzük a tó és környékének változatos tájait, hangulatos kisvárosait és természeti szépségeit.

A szó szoros értelmében a Balatonkör egy 205 kilométer hosszú kerékpárút. Az útvonal követi a Balaton partját, időnként alig pár méterre a víztől halad, több esetben a parttól picit jobban eltávolodva.

Történelmi áttekintés

A Balatonkör ahogy ma ismerjük, nem egyik napról a másikra jött létre. Hosszú évek fejlesztése és számos ember munkája áll mögötte. Az, hogy ez a kerékpárút hálózat ma már ilyan népszerű, kemény munka eredménye. Napjainkra már annyira beleégett a magyar emberek ismeretébe, hogy a Balaton melletti kerékpározásra gondolva csak erre a 204 kilométeres útvonalra gondolnak.

A kezdetek és a fejlődés

1993: Az első lépések a Balatoni kerékpárút kiépítésére ekkor kezdődtek.
Különböző szakaszok: A Balatont érintő három megye (Zala, Veszprém és Somogy) és a part menti települések önállóan kezdték fejleszteni a saját szakaszaikat.
2002: Nagy vonalakban elkészült a teljes kör, így a kerékpárosok már végig tudták tekerni a Balatont.

Azóta is folyamatosan zajlanak fejlesztések, új szakaszok épülnek, és a meglévőket is korszerűsítik.

2022: Újabb nagy lépés, az első olyan kerékpáros pont átadása, mely felveszi a versenyt a régóta álmodott Nyugat-európai színvonallal.

A Balatonkör útvonal hossza és szakaszai

Táv: 205 kilométer, szintemelkedés: 650 méter

A körút megtételéhez szükséges idő: (5 óra alatt teljesíthető). Számít mennyi idő alatt tekered körbe?

  • Egy nap alatt teljesíthető, néha megállsz és szusszansz.
  • Két nap alatt is lebringázható, a kerékpárosok többségének a napi száz kilométer teljesíthető táv, marad idő egy kis sörözésre, fagyizásra, evésre, fényképezésre.
  • Három nap már kényelmesebb teljesítést tesz lehetővé, marad idő néhény kitérőre, látványosság felkeresésére.
  • Mennyi időt szeretnél rászánni? A Balatonkör 205 kilométerén túl még jó 800 kilométer vár rád úgy, hogy a Balatontól legmesszebb 35 kilométert távolodsz csak el!

A Balatonkört két nagy részre oszthatjuk

Északi part: Keszthelytől Balatonkeneséig

Főbb látnivalók: Keszthely, Badacsony, Tihany, Balatonfüred. Egy picit belekóstolunk a Balaton-Felvdékbe.

Déli part: Síkabb terület, szabadstrandokkal és nádasokkal. Több természetközeli élménnyel lehet találkozni.

Főbb látnivalók: Magaspart, Siófok, Szántód, Balatonlelle, Fonyód

Kisebb kitérők, melyeket sokan kihagynak: Tihany, Szigliget

Balaton kiskör, vagy Keleti-medence kör

A Balatonkör felosztása kényelmi, erőnléti felosztás alapján.

Tökéletes választás egy könnyed kerékpártúrához. 79 kilométer hosszú útvonal 806 méteres szinttel.
A Balaton kiskör egy rövidebb, könnyebben teljesíthető kerékpáros útvonal, a tó egy kisebb szakaszát öleli fel. Ezáltal kiváló választás azok számára, akik szeretnének egy kellemes, de nem túl megterhelő kerékpártúrát tenni.

Balatonkör, Magaspart

Szántód – Keszthely – Tihany útvonal

A maradék 126 kilométer teljesítése. Betekintést ad a Balaton csendesebb életébe a déli parton. Keszthelyig a zöldebb, természetközelibb arcát fedezhetjük fel a magyar tengernek. Keszthely után már ismét az Északi partra érünk, a Badacsonyból, majd a Balaton-Felvidékből kapunk egy kis kóstolót.

Balatonkör, kilátás Szigligetről
Kilátás Szigligetről

A legnagyobb Balaton körüli kihívás: KalandKör 400

Unod a Balaton körüli megszokott bringázást? A KalandKör400 neked szól! Fedezz fel eldugott falvakat, hódíts meg kilátókat, és kóstolj finom borokat a Balaton-felvidék, Zala és Somogy változatos tájain. 400 kilométeren át vezetett útvonalon könnyebb és nehezebb szakaszok váltják egymást, így gravel vagy e-bike-kal, MTB-vel is teljesíthető. A túra során várromokat, csendes falvakat és gyönyörű kilátópontokat fedezhetsz fel. A BalatonBike365 hálózathoz csatlakozva bárhonnan elkezdheted a kört, a GPS app pedig végignavigál.

A KalandKör400 tökéletes választás, ha:

Szeretnél valami újat kipróbálni a Balatonnál?
Kihívást keresel?
Szereted a természetet és a kultúrát?
Szeretnél új helyeket felfedezni?
Ne habozz, vágj bele a kalandba!

A Balatonkörön túlmenően milyen egyéb bringázási lehetőségek vannak még a Balaton környékén?

  • Balaton-Felvidék: A Balaton északi partján elterülő változatos tájjal rendelkező régió. A vulkáni eredetű hegyek, a mély völgyek, a szőlőültetvények és a hangulatos falvak egyedülálló összhangban vannak egymással. A terület gazdag történelmi és kulturális örökséggel rendelkezik, számos látnivalót kínál a természetkedvelőknek.
  • Kis-Balaton: Magyarország egyik legértékesebb természeti kincse. Ez a különleges táj, a Balatontól délnyugatra fekszik, számos védett növény és állatfajnak ad otthont. A változatos élőhelyeknek köszönhetően a Kis-Balaton számos lehetőséget kínál a természet szerelmeseinek.
  • Somogyi-dombság: a Balaton déli partja mellett terül el. Külső-Somogy, Belső-Somogy. A Dunántúli-dombság négy középtájának az egyike. Pazar lehetőséget találnak az MTB bringások a táj felfedezésére. Csendes települések, szép völgyek és nyugodtság.

A BalatonBike 365 honlapján 75 különböző útvonalat találtok!

Melyik évszakban menjek?

Az időjárás változásai jelentős hatással vannak a kerékpározási élményre, a biztonságra és a komfortra. A bringás felkészültsége, tudása, komfortzónájának a határai erősen befolyásolják a közérzetét, az élményt.

Tavasz

Pozitívumok: A téli szünet után a tavasz a kerékpározás újjászületésének időszaka. A természet felébred, a levegő tisztább, a nappalok egyre hosszabbak. Az időjárás általában enyhe, kellemes a tekeréshez.

Kihívások: A gyakori esőzések, a változó időjárás és az olvadó hó miatt az utak csúszósak lehetnek. A pollenallergia is kellemetlen élményt okozhat a kerékpárosoknak.

Télen is alkalmanként bringázók már márciusban nyugodtan vállalkozhatnak a Balaton környéki kerékpárutak felfedezésére.

Nyár

Pozitívumok: A nyár a kerékpározás egyik csúcsidőszaka. A hosszú, meleg napok ideálisak a hosszabb túrákhoz. A vízpartok, a parkok és a kerékpárutak zsúfoltak, így számos lehetőséget kínálnak a társas tekerésre. Június közepétől augusztus végéig teltház van a Balaton mellett.

Kihívások: A hőség és a páratartalom megterhelő lehet, különösen hosszabb távok esetén. Egy hirtelen érkező vihar a felkészületlen bringást nagyon frusztrálttá teheti. A közlekedési dugók és a fokozott forgalom növeli a balesetveszélyt.

Ősz

Pozitívumok: Az ősz a kerékpározás egyik legszebb időszaka. A fák levelei színesre változnak, a levegő hűvösebb és tisztább. A nyári zsúfoltságnak nyoma sincs. A természet színei lenyűgöző látványt nyújtanak.

Kihívások: Rövidülő nappalok. A hűvösebb hőmérséklet miatt réteges öltözködésre van szükség. Nagy lehet a hőmérsékletkülönbség. Az esős napok gyakoriabbak, ezért vízálló ruházat is ajánlott.

Tél

Pozitívumok: A tél a legnagyobb kihívásokat tartogatja a kerékpárosok számára, de ugyanakkor számos lehetőséget is kínál. A hóval borított táj egyedülálló élményt nyújthat a téli kerékpározás szerelmeseinek. (Az időjárás változás miatt egyre enyhébbek a telek.)

Kihívások: A csúszós utak, a jég és a hó jelentős veszélyt jelentenek. A rövid nappalok miatt kevesebb idő áll rendelkezésre a tekerésre. A hideg időjárás miatt megfelelő védőruházatra van szükség.

A Balaton télen
A Balaton télen

Tömeg, vagy nyugodtság?

Mire számíthatsz a Balaton közeli településeken?

A Balatoni kerékpárút által érintett települések közel sem egyformán vannak leterhelve a vendégek által. Hosszú évek óta néhány településre koncentrálódik a legnagyobb látogatottság. Az északi és a déli part fővárosa természetesen köztük van, Siófok és Balatonfüred. Egész szezonban nagy a látogatottságuk.

Zamárdi, Balatonboglár, Balatonlelle és Zánka még a leglátogatottabb Balaton melleti város. Kerékpártúránk szervezésénél ezt vegyük figyelembe.

A Balatonhoz közel eső Hévíz és Zalakaros lehet még zsúfolt.

Balatonkör, Balatonfüred kikötő
Balatonkör Balatonfüred

A Balaton körüli kerékpárút minősége, járhatósága

A Balatonkör Magyarország legnagyobb kerékpáros forgalmát viszi a hátán. Ismertsége, hosszú évek óta tartó fejlesztés ellenére több olyan szakasza is van, melyek a kerékpárosok értékelése alapján rossz minőségű. Ezeken a helyeken keskeny, kátyús, töredezett, vagy felnyomták a gyökerek. Ezzel tisztában kell lenni, megfelelő kerékpárral kell útnak indulni, vagy fokozottabban figyelni.

Balatonfüred: A Tagore sétányon vezető szakasz nagyon forgalmas, rendezvények miatt többször le is zárják.

Balatonfüred végétől Tihany felé: Keskeny és rossz minőségű. Itt tényleg óvatosan kell közlekedni!

Zánka: A hídon megy át a kerékpárút. Nagyon óvatosan közlekedjünk itt.

Badacsony: A 71-es út mellett vezet a kerékpárút, kirázza a vesekövet.

Badacsony Római út: A minősége nem rossz, de autók is járnak rajta.

Balatonederics: Ismét egy rázós szakasza a kerékpárútnak.

Siófok: A nyári főszezonban kerékpárosból és gyalogosból is sok van, nagy lehet a tömeg. Az útbaigazító táblákat is figyelni kell, sok irányváltással lehet követni a jelölést.

Balatonalmádi és Balatonfüred: között megygyűlhet a bajunk a keskeny, több helyen is gyökér felnyomásos úttal.

Szállások a Balaton környékén

A Balaton Közép-Európa és Magyarország legnagyobb tava. Egyben az ország egyik legkedveltebb üdülőhelye is. Évente több millió turista látogatja meg, így a szálláshelyek iránti kereslet főleg szezonban óriási. 12.000 szálláshely között van lehetőség válogatni.

HOTELEK: Széles skáláját kínálják a szállásoknak. A luxus szállodáktól a családi hotelekig válogathatunk. Sok szálloda saját stranddal, wellness részleggel és egyéb szolgáltatásokkal rendelkezik.

APARTMANOK: Ideálisak azoknak, akik nagyobb szabadságot szeretnének és saját konyhában szeretnének főzni.

VENDÉGHÁZAK: Családias hangulatot biztosítanak, és gyakran kedvezőbb áron kínálnak szállást, mint a hotelek.

PANZIÓK: Általában kisebb létesítmények, személyesebb szolgáltatással.

FAHÁZAK: Különleges élményt nyújtanak azoknak, akik szeretnének közelebb kerülni a természethez.

KEMPINGEK: Azoknak nyújtanak ideális lehetőséget, akik szeretnek sátorozni vagy lakókocsival utazni.

VADKEMPING: Teljes szabadságot biztosít annak, aki a nomád körülményeket elviseli, szereti.

Mire érdemes figyelni szállásfoglaláskor?

Elhelyezkedés: Ha a strandhoz szeretnél közel lenni, érdemes a part menti településeket választani. Ha inkább a nyugalmat keresed, akkor a parttól távolabbi területeken található szállások lehetnek megfelelőbbek.

Felszereltség: Nézd meg, hogy a szálláshely rendelkezik-e azokkal a szolgáltatásokkal, amelyekre szükséged van (pl. wifi, légkondicionáló, parkoló, étterem).

Árak: Az árak az évszaktól, a szálláshely kategóriájától és a foglalás időpontjától függően változhatnak. Érdemes időben foglalni, hogy a legjobb ajánlatokat megkapd.

Vélemények: Olvasd el más vendégek véleményét a szálláshelyről, hogy pontos képet kapj róla.

Kerékpárosbarát szálláshelyek fogalma

Mit kell tudnia egy jó kerékpárosbarát szálláshelynek?

Egy kerékpárosbarát szálláshelynek számos olyan szolgáltatást és kényelmet kell nyújtania, amelyek megkönnyítik a kerékpárosok életét, és kellemessé teszik a tartózkodásukat. Néhány fontos szempont, amit egy ilyen szálláshelynek figyelembe kell vennie.


Biztonságos kerékpártárolás: Zárt, száraz helyiségben, vagy legalább kamerával megfigyelt, fedett tárolóhely biztosítása a kerékpároknak.

Szervízlehetőség: A szálláshelynek vagy a közelben kell lennie egy kerékpár szerviznek. Legalább az alapvető szerszámoknak és pumpának rendelkezésre kell állnia a vendégek számára.

Kerékpár mosási lehetőség: A kerékpárok tisztítására alkalmas hely vagy eszköz biztosítása.

Töltőállomás e-bike-okhoz: Amennyiben a szálláshely e-bike kölcsönzést is kínál, vagy a vendégek saját e-bike-kal érkeznek, fontos a töltőállomás biztosítása.

Információk a környék kerékpárútjairól: Térképek, útvonaltervezés, tippek és ajánlások a környék kerékpáros lehetőségeiről.

Kerékpárkölcsönzés: Ha a szálláshely nem rendelkezik saját kerékpárokkal, érdemes olyan szervizzel együttműködni, amely biztosítja ezt a szolgáltatást.

Ruhamosás, szárítási lehetőség: Nedves ruházat és kerékpáros felszerelés szárítására alkalmas helyiség vagy eszköz.

Elsősegélycsomag: Bármilyen kisebb sérülés esetén fontos, hogy a szálláshelyen elérhető legyen egy elsősegélycsomag.

Reggeli: Fontos a bőséges és egészséges reggeli.

Csomagszállítás: Ha a vendég többnapos túrára indul, a szálláshely vállalhatja a csomagjainak szállítását a következő szálláshelyre.

Kerékpáros események szervezése: A szálláshely szervezhet vezetett túrákat, kerékpáros találkozókat vagy egyéb eseményeket.

Miért fontosak ezek a szolgáltatások?

Visszatérő vendégek: A kerékpárosbarát szolgáltatások növelik a vendégek elégedettségét és a visszatérés valószínűségét.

Pozitív imázs: Egy kerékpárosbarát szálláshely pozitív képet alakít ki magáról, és vonzza a kerékpáros turistákat.

Környezettudatosság: A kerékpározás egy környezetbarát közlekedési mód, így a kerékpárosbarát szálláshelyek is hozzájárulnak a fenntartható turizmushoz.

Ha egy szálláshely megfelel ezeknek a kritériumoknak, akkor jogosult a „kerékpárosbarát” címre!

Kerékpárosbarát szálláshelyek a Balatonkör útvonalán

Kerékpárosbarát szálláshelyek a Balaton mellett, ahol egy éjszakára is fogadnak.

A magyarországi viszonyok alapján kissé szűk keresztmetszetet adtam a keresési feltételeknek.

Cabin Balaton
Magánszálláshely
8314 Vonyarcvashegy, Agyagos u. 9.

Rózsilak
Magánszálláshely
8230 Balatonfüred Petőfi Sándor utca 14

Varga Apartman
Magánszálláshely
8649 Balatonberény, Szabadság u. 45.

Májustól szeptemberig természetesen már nagyobb a választék. A fenti linket használjátok, nagyítsatok rá a térképre. Szinte naponta változhat a helyzet és egyre több kerékpárosbarát helyet találtok magatoknak.

Gyakori kérdések a Balatonkörrel kapcsolatban

Milyen hosszú a Balatonkör?

A Balatonkör teljes hossza körülbelül 205 kilométer. Azonban fontos megjegyezni, hogy ez az érték változhat a különböző útvonalak és a mérési módszerek függvényében. Néhány kisebb kitérő és könnyen összejön még 10-20 kilométer.

Mennyire nehéz a Balatonkör teljesítése?

A Balatonkör nagyrészt sík terepen vezet, így kezdők számára is teljesíthető. Azonban vannak néhány enyhe emelkedő, például a Tihanyi-félszigeten vagy a Badacsony környékén, amelyek megterhelőek lehetnek. A teljes táv megtétele fizikailag igénybe vevő, ezért érdemes megfelelően felkészülni.

Mennyi idő alatt lehet teljesíteni a Balatonkört?

Az idő nagymértékben függ a fizikai állapotodtól, a választott tempótól és a pihenőidőtől. Kifejezetten a Balatonkör teljesítésére szervezett rendezvényeken a bringások elsőbbséget élveznek, így sokkal könnyebb és gyorsabb a teljesítése. Saját szervezésben átlagosan 2-3 nap alatt nyugodtan teljesíthető a kör, de vannak, akik egy nap alatt is végigtekernek.

Hol tudok szállást foglalni a Balatonkör mentén?

A Balaton környékén számos szálláslehetőség áll rendelkezésre, így könnyedén találhatsz magadnak megfelelő szállást. A Balaton mellett és vonzáskörzetében 12.000 szálláshely van. Foglalj szállást előre, főleg a főszezonban!

author avatar
Gazsi Szabolcs Belkereskedelmi ügyintéző, készletgazdálkodási szakember, Hobbi: túrázás, utazás, kerékpározás
Főszerkesztő, admin. 14 éves korom óta túrázom, kerékpározom. Magyarország alapos megismerése az egyik fő célom, de a határon túli tájak bejárása, emberek megismerése is a célkeresztben van. Az évek alatt szerzett tapasztalataimat, élményeim akarom a gyertekvelem.hu weboldalon átadni. Az új generáció legyen egészségesebb, fittebb, okosabb, tájékozottabb.
Kategóriák: Magyarország

Gazsi Szabolcs

Főszerkesztő, admin.

SEOzseni