Home » Kerékpártúrák » Egynapos kerékpártúrák » Balatonszemes – Zamárdi dombhátakon: a Balaton legszebb bringás útvonalai

A Balaton déli partjának kerékpáros 🚴‍♀️ útvonalai sokszínűek és változatosak. A sík, könnyen teljesíthető szakaszok mellett a Somogyi-dombságban kihívásokkal teli útvonalak is várják a kalandvágyókat. A dombok közötti tekerés fizikailag megterhelő lehet, de gyönyörű panorámával jutalmazza a kerékpárosokat. Balatonszemes – Zamárdi kerékpáros útvonal picit másképp. Ne csak a part mellett tekerjetek, az eldugott kincseket is fedezzétek fel.

A túra jellege: Egynapos kerékpártúra
Helyszín: Európa
Ország: Magyarország
Tájegység: Balaton és környéke, Somogyi-dombság
Túra napok száma: egy
Táv: 65 km
Szint: 865 méter
Útvonal letöltése: Balatonszemes-Zamárdi dombhátakon
Felszerelés: Kerékpár, plusz a kötelező felszerelés (Gravel, vagy MTB bringa javasolt, de egy jó túragéppel is teljesíthető)
Élmény: ⭐⭐⭐⭐⭐
A túra nehézsége: 🚴🚴🚴🚴

Tartalomjegyzék

Balatonszemes - Zamárdi a Somogyi-dombságon keresztül
Völgyhíd

Indulás Balatonszemesről

A Balaton mellett kerékpározók száma emelkedik. Balatonszemesen, Zamárdin is éves szinten már több, mint 100.000 kerékpáros halad át míg nagy kalandjukat teljesítik. Legtöbbjük a Balaton déli oldalára úgy gondol, hogy ezen túlleszek és majd az északi part lesz a tuti. Nem is sejtik, hogy milyen kincseket hagynak itt! Én sem sejtettem annak ellenére, hogy Tác, Dég, Ozora, Somogyvár, Marcali, Zalakaros közelében már kerékpároztam és nagyon élveztem a hullámzó táj szépségét.

Mai túránkat Balatonszemesről indítjuk és oda is érkezünk vissza. Az útvonalat nem én találtam ki, a BB365 kerékpáros túravezetői tanfolyam oktatói vezettek minket ezen a csodás részen. Ez majd egy másik cikk lesz.

Balatonszemes – Teleki

Balatonszemesről a Kistücsök étteremtől indulunk és ide is érkezünk vissza.

A 7-es főúton átkelünk a zebránál és Balatonöszöd felé tekerünk. Egy kis forgalmú úton tudunk haladni. Innen tovább Teleki felé, majd a település végénél már kapunk is egy kis ízelítőt az emelkedőkből. 7 kilométernél tartunk és gyorsan össze is szedtünk 80 méter szintet.

Teleki Árpád-kori gyökerekkel büszkélkedhet. Igen gazdag történelme van, első említése 1211-ből származik. A Tihanyi apátság birtokaként szerepel, és azóta is őrzi Árpád-kori hagyományait. A falu központjában található a református templom. Innen picit tovább haladva érünk a temetőhöz, ahol egy igazi kincsre lelünk.

Teleki, Szent Kereszt felmagasztalása, Árpád-kori templom

Szent Kereszt felmagasztalása, Árpád-kori templom

Egy igazi időutazás a középkorba. Az épület nemcsak a település, hanem az egész térség egyik legjelentősebb történelmi emlékműve.

Teleki – Nagycsepely – KötcseKőröshegy

Teleki temetőjétől egy klassz dűlő úton érünk Nagycsepelyre.

A település neve vitatott eredetű, valószínűleg egy személynévből vagy a „cseplye” szóból származik. Első írásos említése II. Béla korából való. A török időkben erősen elnéptelenedett, majd a 17. században kálvinista magyarokat telepítettek be. A 19. század közepén kolerajárvány pusztított. Mai képe a 20. század elején alakult ki. A második világháború után a lakosságot kitelepítették, majd termelőszövetkezeteket hoztak létre. 1977-ig Balatonszárszóhoz tartozott, aztán önálló község lett.

Nagycsepelyről Kötcsére egy kis forgalmú úton bringázunk át.

Szűk 5 kilométer és 25 méter szint van ismét mögöttünk.

Kötcse neve a „kék” színnel kapcsolatos személynévből származik. Kék – Kékcse…

Első írásos említése a 13. századból való. A török hódoltság idején elpusztult, majd németek betelepítésével épült újjá. A 18. században számos nemesi kúria épült a településen, szám szerint 12 kúriában laktak kisnemesek.

Kötcse után a faluból kitekerve ismét földúton megyünk tovább a geodéziai torony felé. Balról erdős terület, jobbról szántóföld. A tornyot csak akkor látjuk meg, mikor már egészen közel érünk hozzá.

Innen klassz gurulás a szántóföld végéig, egy jobbos kanyar, majd közel a szántó végénél balra fordulunk.
Kis mászás után érünk fel az Almán-tetőre.

A Balaton legszebb útjain, Almán-tető

A 316,43 méter magas Almán-tető Somogy megye csúcsa, egyben a legendás Szkíta Golgota is. Bár a sűrű erdő miatt a kilátás elmarad, a tetején álló, faragott kopjafa mégis vonzza a látogatókat. A 2009-ben állított emlékmű a legendás Koppány vezérnek állít emléket, akinek halálának helyszínéül is tartják a hegyet. A kopjafa beton alapzaton áll, tölgyfából faragták, és a szántódi Szent Kristóf Természetjáró Egyesület munkájának köszönhető.

Miután megtettük tiszteletünket, következzen a következő nevezetes hely, mely egyben nagyon szép kilátást is tartogat.

Szkíta Golgota

Somogyi-dombság egyik kiemelkedő látnivalója a Szkíta Golgota

Szólád és Nezde között fekszik a Szkíta Golgota, egy különleges szoborpark, ahol a múlt és a jelen találkozik. A hely legendás gyógyító erejéről ismert, és állítólag Koppány vezér nyughelye is lehet.

A szoborpark kilenc stációja végigvezet minket a magyar történelem és mitológia fontos állomásain: találkozhatunk Hunorral, Magyarral, Attilával, Csaba királyfival és Koppány vezérrel is. A táltos szobra különösen lenyűgöző, ahogy a távolba tekint. A táj is lélegzetelállító: a Balaton kékje, a szántók mozaikja és a dombok harmóniája felejthetetlen élményt nyújt.

A Balaton legszebb kerékpáros útvonalai. Kilátás a Golgotáról.
Kilátás a Golgotáról

Kőröshegy és a Kőröshegyi völgyhíd

Kellemes gurulással ereszkedünk a Balaton irányába és közeledünk Magyarország leghosszabb hídjához. Építése vitatott téma, látványa viszont páratlan.

Balatonszemes - Zamárdi a Somogyi-dombságon keresztül

A Kőröshegyi völgyhíd egy 1872 méter hosszú, látványos híd az M7-es autópályán, a Balaton déli partján. 2007-ben adták át. Megépítését számos kritika érte, elsősorban költségei miatt. A híd egyedülálló mérnöki alkotás, melynek építése során modern technológiákat alkalmaztak.

Magyarország leghosszabb hídja és Közép-Európa legnagyobb viaduktja.

Kőröshegy – Szántódpuszta – Zamárdi

Kőröshegy után ismét földút kerül a kerekek alá. Rövid időre hátatfordítunk a Balatonnak, az M7-es felé közelítünk, majd hellyel – közzel mellette bringázunk. Találkozunk a Szántódpuszta felől érkező és Jabapusztára vezető úttal. Balra, Szántód felé fordulunk. Autós forgalom minimális, enyhe lejtő kényeztet és gyönyörű erdő ölel keblére. Jabapusztára is érdemes eltekerni, de a mai napba nem fér bele.

Zamárdi, Kőhegyi-kilátó

Szántódpuszta után Zamárdi felé kerékpározunk és megnézzük a Kőhegyi-kilátót. A kilátó előtti kaptató hirtelen ugrik az ember elé, a tetőre érve lehet pihenni, gyönyörködni a kilátásban.

Zamárdi, Kőhegyi-kilátó

A Kőhegy különleges kőzetei miatt kapta a nevét, hiszen ezek a környéken csak itt találhatóak meg. A hegyen már a kelták és a rómaiak is éltek, ahogy azt a kelta urnatemető leletei és a római villák maradványai is bizonyítják. A hegyen álló kőkereszt a történelem viharait átvészelve őrzi a múlt emlékeit. 2000-ben a község a hajdani présház helyén kilátót építtetett, ahonnan gyönyörködhetünk a környékben.

Zamárdi – Balatonszemes

Egy utolsó pillantás a kilátóból a balatoni panorámára és legurulunk a magyar tenger partjához.

Kilátás a Kőhegyi-kilátóból a Balatonra. A Balaton környékének legszebb bringás útvonalain.
Kilátás a Kőhegyi kilátóból

Utunk javát megjártuk már, a Balaton partján nagyon kényelmesen indulunk vissza Balatonszemesre.

A szántódi révhez vezető útnál még lehet azon gondolkodni, hogy a parton tovább a reggeli indulási pontra, vagy egy kis csavarral hozzunk össze még több izgalmat.

Ez utóbbi lehetőséget választva visszatekerünk Szántódpusztára. A Szántódpusztai Majorság után jobbra a Római útra és tovább Kőröshegyre. Ma már jártunk itt, ismét a viadukt közelében bringázunk.

Még mielőtt átbújnánk az autópály alatt, jobbra térünk és végérvényesen megindulunk a Balaton partjához. Balatonföldvár végéhez érkezünk. Innen már csak 8 kilométerre van Balatonszemes.

Balatonszárszó

Balatonszárszó, József Attila emlékmű

József Attila emlékműve Balatonszárszón.

Egy igazán különleges és megható alkotás, amely a nagy magyar költő emlékének állít emléket. Az emlékmű azért is jelentős, mert a költő tragikus halála szorosan összefügg a településsel. József Attila itt töltötte utolsó nyarát, majd másfél évvel később a balatonszárszói állomáson érte a végzet.

Az emlékmű a Tóparti parkban található, ahol a költő egykor élt.
Alkotó: Ortutay Tamás szobrászművész és Sarkady Mária építész közös alkotása.
Különlegessége: Az emlékmű egyedi formája és anyaga miatt is figyelemre méltó. Írógépbillentyűkből, versidézetekből és vasúti elemekből áll, amelyek egy sínpárra helyezett vonatkerekeken helyezkednek el.

Ez a formai megoldás utal a költő tragikus halálára és a vasúttal való kapcsolatára.
Üzenete: Az emlékmű 5200 betűvel idézi meg József Attila költeményeit, ezzel is hangsúlyozva a költészet fontosságát és örök érvényességét.
Avatás: Az emlékművet 2016-ban Faludy György költő avatta fel.

Megérkezés Balatonszemesre

Kényelmes poroszkáló tempóban lehet ezt a pár kilométert teljesíteni Balatonszárszótól Balatonszemeseig. Remek levezetés a mai sportos, rengeteg látnivalót adó nap után.

További útvonal Balatonszemesről

Somogybabod és környéke MTB-vel

Homokozás, sarazás eldugott települések között!

Tuti MTB-s kerékpározás 🚴‍♀️ !

Csak terepjárókkal lehet élvezni a környék útjait? Egy kerékpár is képes megbirkózni a homokkal, sárral és a dimbes-dombos tereppel? Csatlakozz hozzám, fedezzük fel együtt, hogy a Somogyi-dombság milyen lehetőségeket rejt a kétkerekűek számára is!

Gyakori kérdések

Milyen típusú kerékpár ajánlott ehhez a túrához?

Gravel vagy MTB kerékpár javasolt, de egy jó túragéppel is teljesíthető. A dombos terep és az esetleges földutak miatt a terepkerékpárok nyújtanak nagyobb kényelmet és biztonságot.

Melyek azok a látnivalók amiket érdemes megnézni a túra során?

A túra során számos érdekes látnivalóval találkozunk.
Szkíta Golgota: Egy különleges szoborpark, ahol a múlt és a jelen találkozik.
Kőröshegyi völgyhíd: Magyarország leghosszabb hídja.
Kőhegyi-kilátó: Gyönyörű panoráma nyílik a Balatonra és a környékre.
József Attila emlékműve Balatonszárszón: Egy megható alkotás a nagy magyar költő emlékére.
Árpád-kori templomok és falvak: Teleki és környéke gazdag történelmi emlékeket őriz.

Milyen nehézségi szintű a túra?

A túra nehézségi szintje közepesnek mondható. A dombos terep miatt fizikailag megterhelő lehet, de a gyönyörű panoráma és a változatos táj kárpótol minden erőfeszítést.

Milyen felszerelés szükséges a túrához?

A kötelező felszerelésen túl (sisak, víz, szerszámkészlet stb.) érdemes egy jó minőségű kerékpárt választani, amely alkalmas a terepviszonyokhoz. Kevésbé edzettek E-bike-vel vágjanak neki az útnak. Megfelelő mennyiségű folyadékot és harapnivalót is vigyünk magunkkal.

author avatar
Gazsi Szabolcs Belkereskedelmi ügyintéző, készletgazdálkodási szakember, Hobbi: túrázás, utazás, kerékpározás
Főszerkesztő, admin. 14 éves korom óta túrázom, kerékpározom. Magyarország alapos megismerése az egyik fő célom, de a határon túli tájak bejárása, emberek megismerése is a célkeresztben van. Az évek alatt szerzett tapasztalataimat, élményeim akarom a gyertekvelem.hu weboldalon átadni. Az új generáció legyen egészségesebb, fittebb, okosabb, tájékozottabb.
SEOzseni