Home » Itt jártunk » Magyarország » A tatai Kálvária-domb látnivalói, különlegességei

A Kálvária-domb Tata városának egyik jellegzetes természeti és kulturális látnivalója. Történelmi és geológiai szempontból is jelentős. A dombon található a Kálvária-kápolna, a Kálvária-szoborcsoport, a Fellner Jakab kilátó, a Szabadtéri Geológiai Múzeum és a víztorony. A domb nevét a rajta található Kálvária szoborcsoportról kapta.

Helyszín: Európa
Ország: Magyarország
Tájegység: Gerecse
Bemutatásra kerülő terület: Tata, Kálvária-domb
Élmény: ⭐⭐⭐⭐⭐

Tata, Kálvária szoborcsoport
Kálvária szoborcsoport

Taratlomjegyzék:

Tata Kálvári kerékpáros célpont
Tata Kálvária kerékpárral

A Kálvária-domb elhelyezkedése, megközelítése

A tatai Kálvária-domb Tata városában található, a Fazekas utca, a Fekete út és a Tatai Öreg-tó által határolt területen. A domb 166 méteres tengerszint feletti magasságával a város legmagasabb pontja. Tata központjához közel helyezkedik el, könnyen megközelíthető. A Fazekas utca felől gyalogosan vagy autóval is elérhető. A városból, a közeli településekről akár önálló kerékpártúra keretében is felfedezhető.

Kerékpárral a tatai Kálvária-domra

Kerékpárral a tatai Kálváriára

QR kód tatai Kálvária útvonal

Gyalogos, kerékpáros útvonal a Kálváriára

Tata Öreg-tó a várral

Tatáról és a látnivalóiról már írtunk egy cikket.

Tata bemutatása, látnivalók, bringás célpontok.

A domb jelentősége

A tatai Kálvária-domb természeti, geológiai, történelmi, kulturális és turisztikai szempontból is jelentős. A domb Tata sok látnivalója közül csak az egyik. Gyertek velem, fedezzük fel bringás szemmel.

Természeti és geológiai jelentőség

Geológiai különlegességek: A domb geológiai szempontból kiemelkedő. A domb mellett található a Szabadtéri Geológiai Múzeum, ahol a földtörténeti középkor tengeri üledékei láthatók. Európában is ritkaság, hogy ilyen kis területen 60 millió év megkövesedett üledékét lehet tanulmányozni.

Geológiai kialakulás

A domb alapját a késő-triász és kora-jura időszakban lerakódott mészkőrétegek alkotják. Ezek a rétegek a Dachsteini Mészkő Formáció részei, a terület egykor tengerfenék volt. A kora-jurában tektonikai mozgások hatására a mészkő felszín megrepedezett, és a hasadékokba vöröses színű mésziszap került.

Történelmi kialakulás

A tatai bencés apátság birtokaihoz tartozó települést Szentivánhegy néven említik többször is a XV. században, hol mezővárosnak, hol falunak titulálva.
A 18. században Fellner Jakab építész alakította át a Kálváriát, ekkor épült a kis kápolna és a Kálvária-szoborcsoport.
A 20. században a dombon sörétöntő torony és víztorony is épült, amelyek tovább gazdagították a látképét.

Természetvédelmi terület

A tatai Kálvária-domb 1958 óta országos jelentőségű természetvédelmi terület. Ennek oka elsősorban a domb egyedülálló geológiai és őslénytani értékeiben rejlik.
A domb kis területen belül mutatja be a földtörténeti középkor (triász, jura, kréta) rétegeit, ami rendkívül ritka. A dachsteini mészkő formáció kiválóan tanulmányozható itt.

A területen található a Megalodus-barlang termálkarszt-barlang, amely szintén geológiai szempontból értékes.

Őslénytani jelentőség
A domb kőzeteiben számos ősmaradvány található, amelyek a terület egykori tengeri élővilágáról tanúskodnak. Skoflek István paleobotanikus kiemelkedő munkát végzett az itt található ősmaradványok kutatásában.

Kilátás

A dombról csodálatos panoráma nyílik Tata városára, az Öreg-tóra. Remek szelfi hely!

A tatai Kálvária-domb épített örökségei

Most nézzük meg a történelmi és kulturális szempontból értékes építményeket. Ezek az épületek és műtárgyak a domb gazdag történelmét és változatos funkcióit tükrözik.

Kálvária kápolna

Tata Kálvária kápolna

A napjainkban látható kápolna helyén állt a Szent Iváni templom, amely a 14. században épült. 1387-ben már biztosan állt a dombtetőn!
A török hódoltság alatt a templom súlyosan megrongálódott.

Eszterházy József gróf Fellner Jakab építésszel átépíttette, így alakult ki a ma is látható kápolna 1755-ben. A régi templom emlékezetére épült át, a barokk kori vallásosság jegyében.

Kálvária szoborcsoport

Tata, Kálvária szoborcsoport

A barokk stílusú szoborcsoportot a kor jelentős kőfaragó mestere, Schweiger Antal készítette 1770 körül.
A szoborcsoport Jézus keresztre feszítésének jelenetét ábrázolja.

A fő kereszten Jézus mellett Mária Magdolna, Szűz Mária és Szent János apostol alakja látható. A két oldalsó kereszten a két lator alakja jelenik meg.

Anyag és állapot
A szobrok homokkőből készültek.
Az időjárás viszontagságai miatt a szobrok állapota az évek során romlott, ezért többször felújították őket.

Történelmi jelentőség
A szoborcsoport a török kiűzését követően az elsők között emelt, legnagyobb hatású szakrális emlékek közé tartozik a tatai plébánia területén. A szoborcsoport a város újjáépítése utáni megerősödő katolicizmusát jelképezi.

Felújítások
A szoborcsoportot többször is felújították a 20. században.
A legutolsó felújítás 2021-ben fejeződött be.

Magyar zarándokút

A zarándokutakról, a szakrális helyekről már jelent meg egy írásunk. Amennyiben szeretnél jobban elmélyedni a témában, itt olvashatsz róla.

Zarándokutak Magyarországon, történetük, szakrális elvonulás

Sörétöntő torony

Fellner Jakab kilátó Tata és a Tatai Nagytemplom

Más néven Fellner Jakab-kilátó, a Kálvária-domb egyik jellegzetes építménye. A képen balra. Jobbról a Tatai Nagytemplom.

Története
A torony 1939-ben épült Stieber Antal megbízásából, sörétgyártás céljára. A második világháború idején megnőtt az igény a sörétre, amit korábban külföldről kellett beszerezni. Az 1960-as évektől a torony kilátóként használható.

Fellner Jakab kilátó, volt sörétöntő torony

Funkciója
Eredetileg sörétgyártásra használták: a torony tetejéből olvadt ólmot csepegtettek a földszinten elhelyezett vízzel teli edénybe.
Ma kilátóként szolgál, ahonnan tényleg csodálatos panoráma nyílik Tatára és a környékre.

A torony jellemzői
37 méter magas, 175 lépcsőfokon lehet feljutni a tetejére.


Felújítás
A tornyot 2019-ben felújították. A felújítás során a torony környezetében játszó és pihenőteret alakítottak ki.

A torony felújítása egy nagyobb beruházás része volt, melynek során a közelben lévő Kőfaragó házat is felújították.

A sörétgyártás folyamata

A torony tetején olvasztották meg az ólmot. Az olvadt ólmot lyukakon keresztül csepegtették a torony alján található vízzel teli medencébe. A lehulló ólomcseppek a vízben gömb alakú sörétekké szilárdultak.
A torony magassága fontos szerepet játszott a sörét minőségében, minél magasabb volt a torony, annál gömbölyűbbek lettek a sörétek.

Különlegesség

Magyarországon csupán két ilyen sörétöntő torony létezik. A tatai mellett még a Tolna megyei Kölesden található egy. Különlegesség még az itt megtekinthető a Foucault-inga.

Tatai víztorony

Tata Kálvária, víztorony

1968-ban épült. A város vízellátását szolgálja, 500 m³-es víztárolóval rendelkezik. Biztosítja a város gravitációs vízellátását.
Tervezője Csaó Imre volt.

Jellegzetes tömbszerű, sokszögű, vakolatlan tégla falazatú torony. 30 méteres magasságával hozzátartozik a domb látványához.  
Műemléki védettséget kapott. A vízmű nemcsak műszaki létesítményként használja, hanem alkalmanként kiállítások és hangversenyek helyszíne is.
A torony nem csupán egy ipari létesítmény, hanem a város kulturális életének is része.

Kőfaragó ház

A Kálvária-domb bemutatásánál a Kőfaragó ház ki szokott maradni. Mások talán nem veszik a Kálvária-domb részeként figyelembe. A Fellner Jakab-kilátótól csap pár perces séta, a domb lábánál, Fazekas u. 62. szám alatt találjuk ezt a szépen felújított régi épületet.

Eredeti funkció

Az 1790-es években épült barokk stílusú épület eredetileg lakóházként funkcionált. A nevéből is adódóan, valószínűsíthető, hogy kőfaragók laktak az épületben.

Változó tulajdonosok és funkciók
Az évszázadok során az épület többször gazdát cserélt és különböző funkciókat töltött be.

Felújítás előtti állapot

A felújítás előtt az épület állapota leromlott, és a korábbi pompája megkopott. (Sajnos ez nem volt egyedi jelenség Tatán, most sem az. Bőven akad olyan patinás épület, melyeket érdemes lenne felújítani.)

A felújítás célja

A cél az volt, hogy megőrizzék az épület történelmi értékét, és új, közösségi funkcióval töltsék meg.
A felújítási munkálatok során nagy hangsúlyt fektettek az eredeti építészeti elemek megőrzésére, miközben modern, látogatóbarát tereket hoztak létre. A további cél az volt, hogy az épület a tatai mesterségek bemutatásának és a kézműves hagyományok ápolásának központjává váljon.

A Kőfaragó ház napjainkban

A Kőfaragó ház ma látogatóközpontként működik, ahol megismerheted a tatai mesterségeket.
Interaktív kiállítások és nyitott műhelyek várnak. Kreatív közösségi terek is helyet kaptak itt.

Kézműves élmények:
A látogatók megkóstolhatják a helyi kézműves termékeket, például prémium minőségű „hand made” finomságokat. A helyszínen kézműves sörfőzde, kávépörkölő, gyümölcs- és zöldségaszaló, valamint fazekasműhely is található. Szappankészítő workshop és levendula felhasználásával virágdísz készítési lehetőség is van.

Emlékmű:
Az udvaron egy különleges emlékoszlop áll, amelyet a Tata és Térsége Kézműves Egyesület állított a Nemes Tatai Fazekas Céh alapításának 300. évfordulója alkalmából.

Díjak és elismerések:
A Kőfaragó-ház megújítása Településfejlesztési Díjat nyert.

Kerékpáros túraajánlatok a környéken

Kerékpározás az Által-ér mellett

Kerépározz az Által-ér mellett

Tata kerékpárral nagyon jól megközelíthető minden irányból. A legismertebb és legfelkapottabb útvonal az Által-ér melletti kerékpárút. Ebben az írásunkban Oroszlánytól Dunaalmásig mindent bemutatunk.

25 kilométer hosszú útvonaltól a 100 kilométeresig, mindent megtaláltok benne. Az útvonalak egymással könnyen kombinálhatók.

Hazánk legszebb kerékpártúrái, Gerecse

A Gerecse útjain

Csak ebben az egy bejegyzésben hét különböző bringázási lehetőséggel ismertetünk meg. Túra és MTB kalandok várnak rád.

A Vértes hegység útjain bringával

A Vértes útjain

Tata a Gerecséhez közelebb van, de a Vértes is könnyen elérhető és bringázható tatai indulással. Pazar cikk a Vértes tavairól, melyek kerékpárral egy nap alatt felfedezhetők.

Ez a kerékpártúra már tartogat egy kis kihívást. Tatáról indulva közel 100 kilométert és 645 méter szintet kell leküzdeni.

Különleges ajánlatunk

Köszönjük, hogy olvasol minket, ezért különleges ajánlattal szeretnénk meglepni!

Gazsi Szabolcs, kerékpáros túravezető

Nyerj egy felejthetetlen kerékpártúrát a Gerecsében, a Vértesben, vagy az Által-ér mellett!

Szeretnél mindig elsőként értesülni az új túraútvonalakról, eseményekről és akcióinkról? Csatlakozz közösségünkhöz és élvezd a természet adta élményeket velünk együtt!

Kerékpárosbarát szállás

Kerékpárosbarát vállalkozások figyelem!

  • Szállások
  • Éttermek
  • Kölcsönzők
  • Szervizek

Növeld vendégköröd ingyenes reklámmal!
Mutasd be vállalkozásod a bringásoknak! Írj nekünk és mi megjelenítjük szolgáltatásodat oldalunkon!
Ha kerékpárosbarát éttermed, falatozód vagy szállásod van, és szeretnél több kerékpárost vonzani, akkor ez a lehetőség neked szól! Jelentkezz most és növeld ismertségedet!

Email: szabolcs.gyertekvelem@gmail.com

Tetszett az írásunk? Értékelj minket, hogy fejlődni tudjunk!

Kövess minket, nézd meg a legszebb, legizgalmasabb fényképeinket!

Gyakori kérdések a tatai Kálváriáról

Miért hívják Kálvária-dombnak?


A Kálvária a Golgota magyar neve, ahol Jézust keresztre feszítették. A domb a keresztény hagyományok szerint a Golgota mása, és a tetején található stációk Jézus szenvedésének és halálának állomásait jelképezik.

Milyen természeti értékek találhatók a Kálvária-dombon?


A Kálvária-domb földtani szempontból is rendkívül értékes. A területen ősmaradványok találhatók a földtörténeti középkorból, és egy felhagyott kőbánya is található itt, ahol a triász, jura és kréta időszakok rétegei tanulmányozhatók. A terület természetvédelmi területként védett.

Milyen kilátás nyílik a Kálvária-dombról?

A Kálvária-dombról csodálatos kilátás nyílik Tatára és az Öreg-tóra. Szép tiszta időben még a Pannonhalmi apátság is látható.

Mikor érdemes felkeresni a Kálvária-dombot?


A Kálvária-domb egész évben látogatható. Tavasszal és nyáron a zöldellő táj és a virágok miatt különösen szép, ősszel a színes lombkoronák, a Tatai Öreg-tó nyújt lenyűgöző látványt. Télen pedig, ha van hó, a domb környéke népszerű szánkózóhely. (Évek óta sajnos egyre ritkább.)

Van valamilyen megemlékezés vagy vallási esemény a Kálvária-dombon?

Igen, a Kálvária-dombon a húsvéti időszakban, különösen nagypénteken, keresztút-járást tartanak, amely Jézus szenvedésének és halálának állomásait idézi meg. Ez a vallási esemény fontos a helyi keresztény közösség számára.

author avatar
Gazsi Szabolcs Belkereskedelmi ügyintéző, készletgazdálkodási szakember, Hobbi: túrázás, utazás, kerékpározás
Főszerkesztő, admin. 14 éves korom óta túrázom, kerékpározom. Magyarország alapos megismerése az egyik fő célom, de a határon túli tájak bejárása, emberek megismerése is a célkeresztben van. Az évek alatt szerzett tapasztalataimat, élményeim akarom a gyertekvelem.hu weboldalon átadni. Az új generáció legyen egészségesebb, fittebb, okosabb, tájékozottabb.

Gazsi Szabolcs

Főszerkesztő, admin.

SEOzseni