🏋️ Felkészülés a weboldalon leírt gyalogtúrákra 🥾, kerékpártúrákra 🚴. Tanácsok a fizikai és szellemi felkészülésre. Sokszor az elme 🧠 hagy cserben!
Tartalomjegyzék
- Induljunk el az alapoktól
- Következő szint
- Felkészülés a magashegyi túrákra
- Többnapos gyalogtúrákra a felkészülés
- Felkészülés egynapos és többnapos kerékpártúrára
- Szellemi felkészülés
- Gyakori kérdések a felkészüléssel kapcsolatban
Nagy vonalakban, és csak pár szempont szerint megyek végig a felkészülés folyamatán. Fizikai és szellemi felkészülés. (A fizikai felkésüléssel fogom kezdeni, zárás a szellemi felkészülés és a zarándoklat lesz.) Picit tovább boncolgatva, gyalogtúrára, kerépártúrára és zarándoklatra a felkészülés. Nem lesz nagy kihívás egyik sem, egészséges, épkézláb ember teljesíteni tudja.
Legnehezebb feladat a folyamatosság betartása lesz, és a folyamatosság kiemelt tényező. Fontos tudni, ez nem edzésterv és nem mindenkinek alkalmas a felvázolt felkészülési folyamat! A felkészülés másik fő célja, hogy a felszerelésedet is megismerd, váljon a részeddé. Nagyon egyszerű példát mondok, egyből kettőt is! Bakancs, és kerékpárnyereg! Bizony, össze kell szoknotok!
(Felkészülésre a legegyszerűbb megközelítés: sétálj többet, gyalogolj többet, lépcsőzz többet, kirándulj, túrázz többet. Kerékpározás esetén is a folyamat ugyan ez: Kerékpározz többet, gyorsabban, egyre nagyobb szinttel.)
Egy ekkora batyu elcipelése fizikailag és szellemileg is fárasztó
A felkészülés nem ezzel kezdődik, de pár hónap alatt elérheted ezt a szintet
Teljesen az alapoktól indulva, a felkészülést kezdjük a sétával. Most biztos sokan megmosolyognak, nem baj. Viszont az sem baj, ha tisztában vagy a testtípusoddal! Nagyon könnyen előfordulhat, hogy a barátod pár hét múlva röhögve teljesíti azt a távot, ami számodra még csak álom. Ne csüggedj, az öröklött genetikádnak is lehet hozzá köze. Nagyon fontos a kitartás, a türelem.
Az ajánlott napi átlag lépésszám 10.000 körül van. Ez egy olyan ajánlott lépésszám, ami már ad egy kis kondíciót, picit megdolgoztatja a szívet, a keringési rendszert. Edzi a teljes izomzatot, a csontokat kevésbé engedi ritkulni, őrzi az ínszalagok rugalmasságát, és nincsenek a porcok sem megerőltetve. Egy megfelelően egyénre szabott étkezés mellett, és ezzel a mozgási mennyiséggel az ország lakosságának az egészségi állapota lényegesen jobb lenne. Hmmm, nem is tettünk eddig olyan sokat az egészségünkért, a fizikai felkészülésért?
Az én véleményem és tanácsom. Ezt a tízezer lépésszámot ne a konyhában, garázsban összeszedett totyorgásra értsd. Tudom, az is munka, meg kell csinálni. Most az egészségről és a fizikai felkészülésről van szó.
Szeretnéd könnyebben venni a levegőt a lépcsőn felérve? Szeretnél szívósabb lenni? Szeretnél túrázni és élvezni is a szabadban eltöltött időt? Gondolom igen a válasz. Természetesen az is lehet egy megoldás, hogy kihajtod magad egy túrán, és utána pár napig a sebeidet nyalogatod. (Én voltam már így, nem is egyszer.)
Hogyan tovább?
A sétáról átváltunk a gyaloglásra. Maradhat a lépésszám, csak nagyobb lesz a tempó. A tempó gyaloglásnál percenként 100 lépésszám környékén van, a séta esetén ez maximum 80. Adott idő alatt az ember nagyobb távolságot tud megtenni gyalogolva, mint sétálva ugyan azon a terepen.
Kortól, testalkattól függően ki gyorsabban, ki lassabban, de aránylag hamar eléri ezt a szintet. Az emberi test egy gyaloglógép!
Picit izgalmasabb lesz most a téma.
Az erősítésünk következő szintje
Amennyiben már megy a gyaloglás a fent leírt terheléssel, nincs semmilyen gond, akkor a terhelést emeljük 20%-al. Növeljük a lépésszámot, vagy az edzés legyen intenzívebb. Komoly túlsúly esetén a lépésszámot növeljük inkább, a karcsúbbak induljanak meg az erőltetett menet irányába. Lépésszám 120/perc. Ezt a lépésszámot az edzés közepére iktassuk be, így az izmoknak, a keringésnek van ideje bemelegedni, és az edzés végén csökkentve a lépésszámot a levezetés is megtörténik.
Biztosan lesznek olyanok, akiknek valami miatt ez az ,,edzési szint,, már valami miatt megterhelő. Amennyiben tudsz kerékpározni, a tested is jobban érzi magát a nyeregben, akkor innen folytasd kerékpározással.
Nagyon jó esetben naponta, kétnaponta sikerül már pár hete, hónapja felkészíteni magadat a túrázásra, akkor van egy jó hírem! Indulj el a közeli erdőbe, tópartra egy szép hétvégén és több órán át csak sétálj, kirándulj. Fáradj el, szívd magadba a természet szépségét. Váljon szokásoddá, megrögzött szokásoddá a hétvégi hosszú, többórás séta, kirándulás. Úgy gondolom, most már saját magad is érzed a tested milyen tempóban tud fejlődni, regenerálódni.
Aki bírja a gyaloglást, az induljon el.
Folyamatosan bővülő gyalogtúráink választéka
Pár hónap ,,edzés,, után nagy eséllyel Te is meg tudod csinálni: Az én 50 kilométerem
Van egy másik jó hírem is, nem állunk meg itt, folytatjuk a felkészülést a nagyobb kihívásokra.
Az egyre hosszabb és intenzívebb gyaloglások mellé a kiegészítő edzéseket is érdemes elkezdeni, beiktathatjuk a core izmok megerősítését, és nagyon hasznosak a nyújtások. (Ezeket mind-mind meg kell tanulni, ne kezd el vaktában! Tapasztalt gyógytornász, masszőr, nagyon sok hasznos információt fog adni.)
Több gyakorlat közül lehet választani, talán ezek a leggyorsabban elsajátítható mozdulatsorok.
Nem könnyű gyakorlatok, de annál fontosabbak. Amíg ezek nem mennek, addig a guggolással, fekvőtámasszal nem érdemes foglalkozni.
Saját magamon azt tapasztaltam, hogy a core izmok nagyon gyorsan reagálnak a megterhelésre. Erősítsd!
Esőben, hóolvadáskor csúszós ösvény.
még csak a Bükkben járunk
- Egyensúly fejlesztése
Pár perces gyakorlat, vezessünk be a napi rutinba. Terepre megyünk túrázni, lehet sár, sziklás ösvény, köves út. A sok városi műutas gyaloglásban az egyensúlyozási központunkat nem terheljük, el van lustulva. Sokan nem is gondolják, mennyire fontos az egyensúlyozás fejlesztése, edzése.
Most már eljutottunk egy olyan szintre, hogy nyugodtan nekivághatunk azoknak a kihívásoknak amiket a magyarországi hegyekben találunk. Egyre messzebb, egyre meredekebb utakon, egyre több időt tudunk túrázással tölteni, és ha folyamatosan járjuk az erdőt, mezőt, a szépsége fog lekötni és nem a gyötrődésünk.
Lépjünk ismét egy szintet, felkészülés a magashegyi túrákra