Home » Szállások » Vadkempingező helyek » Mátyás-kút, Szarvas-kút, 💦 vadkemping ⛺ források mellett

Két vadkempingezőhely ⛺ a Vértes rengetegében 🌳🌳 az Országos Kéktúra 🥾nyomvonalán. Mátyás-kút és Szarvas-kút 💦. Egymástól pár kilométerre találhatók. Melyik lesz kedvesebb a szívednek? Mindent bemutatok. A nevükből ne ítélj elhamarkodottan, a vízvételi lehetőség bizonytalan, és a víz minősége is.

Várgesztestől Szárliget irányába haladva az első amelyikkel találkozol a Mátyás-kút.

A szállás jellege: Vadkempingező hely
Helyszín: Európa
Ország: Magyarország
Tájegység: Vértes
Javasolt létszám: ✋✋✋✋✋
Élmény: ⭐⭐⭐⭐⭐
Megközelíthetőség: 🥾🚴 közepes
Kiemelt látnivalók: Vitányvár
Vízvételi lehetőség: Szép Ilonka forrás kb. 1500 méterre, biztosabb vízforrás, de szűrni kell. Biztos lehetőség ha viszel magaddal.
Étkezési lehetőség: Várgesztes

Mátyás-kút

Régi nevén Szári-kút az OKT jelzés mellett található. Várgesztestől a horgásztótól számítva szűk három kilométert kell csak sétálni. Felpakolt hátizsákkal egy órányi túrázás. Erdészeti műúton is megközelíthető kerékpárral.

A forrás nagyon régóta ismert, általam tudott utolsó foglalása 1970.-ben történt. Az itt található kulcsosházat is felújította a Vértesi Erdészet 2015. körül. A házikó jelenlegi állapota már ismét siralmas, pedig minden adott lenne a téli használathoz is. A forrás völgye árnyas, szélvédett.

Fényképek a Mátyás-kút közvetlen környékéről

Igen jól látod, az árnyékszék a forrástól úgy 50 méterre lehet. Nem vagyok vízügyi szakember, de már ezért sem tudom ajánlani a fogyasztását. Elméletileg nem talajvíz a forrás, de beszívárgás történhet.

Kulcsosház, esőbeálló a Mátyás-kútnál

Köszönhető az erdészetnek, bőséggel vannak padok, asztalok a kulcsosház mellett. Nem csak lent a völgyben, fent egy védett, naposabb kis réten található a többi. Építettek egy nagy esőbeállót, tűzrakóhelyből is van néhány.

A felújított kulcsosház fényképeit nem találtam meg, csak a mostani állapotot tudom megmutatni.

Sátrazásra a ház előtti teraszt és kis rétet tudom tanácsolni. Függőágyazáshoz pedig ott van az erdő.

Szarvas-kút

Bő másfél kilométer a Kék jelzésen, szűk fél órás gyaloglás a Mátyás forrástól a Szarvas-kút. Az utolsó pár száz méter a völgy aljában nagyon kellemetlen lehet. Sokszor sáros az út, mélyen el lehet benne süllyedni. Az erdészeti műúton is végig lehet jönni a Mátyás forrástól.

A forrásról alig van információm. A forrást legalább kétszer foglalták. Az eső foglalás pár méterrel feljebb van, kiapadás után történt a második forrás foglalás. Az erdészet itt is komoly felújításokat végzett, padok, asztalok és tűzrakóhyelyek épültek. A munka ezzel nem ért véget, a bivakolás, vadkempingezés szerelmeseinek épült egy kis bivakkunyhó az esőbeálló tető részében. Rendkívül barátságos lett.

Fényképek a Szarvas-kútról és a bivakszállásról

Sátrazni a bivakszálló mellett, vagy a völgyben lehet. Függőágyazáshoz a fák közül lehet bőven választani. A bivakszállóban négy ember kényelmesen, hatan szűkösen férnek el.

Pár mondat a Vértes forrásairól

A Vértes tényleg nem tobzódott a forrásokban, de lényegesen jobb volt a helyzet régen. Találtam egy érdekes írást a Vértesi Natúrpark forrásairól.

Mi lesz a jövő? Nem tudok jót ígérni. Amit látok, tapasztalok. Tíz, tizenöt éve mikor elmentünk bringázni a Vértesbe, láttuk a saras utakat, a kis tavak vízszintjét. Most a vízszint csökkenését látjuk, azt, hogy a fák, bokrok pár hét kánikula után mennyire kínlódnak. A tarvágott területek alig tudnak megújulni.

További vadkempingezőhely a Vértesben

A bemutatásra kerülő helyek listája folyamatosan bővül. Amelyekről már elkészült az írásunk, azokat itt találod meg.

Szeretnél jobban elmerülni a Vértes útjaiban?

Letölthető gyalogos és kerékpáros útvonalakban is tudunk segíteni.

Bónusz ajánlatom! Egyedi bringás élményt szeretnél?

  • Táv és szint körülbelüli megadásával.
  • Milyen terepet kedvelsz?
  • Mennyi időt szánsz rá?

Összeállítok számodra egy tervet. Időpont egyeztetéssel akár el is kísérlek. Családok, kisebb baráti társaságok jöhetnek csak szóba. 3-5 fő. Nem túravezetés!

Ide írhatsz: szabolcs.gyertekvelem@gmail.com

Gyakori kérdések

Milyen lehetőségek vannak vadkempingezésre a Vértesben?

A hegységben és Magyarországon a vadkempingezés megengedett, a szabályokat kell betartani. A Vértesben a kijelölt túraútvonalak mellett sok alkalmas helyet lehet találni.

A Vértesben nem veszélyes a vadkempingezés?

Nincsenek nagy ragadozók a Vértesben. Farkas már volt, talán néha fel is tűnik, de nagyon fél az embertől. Medve napjainkban nincs a hegységben.

Lehet fogyasztani a Vértes forrásainak a vízét?

Fogyasztható forrásvíz van a Vértesben, csak nagyon kevés. Túráid alatt ezekre nem szabad alapozni a folyadék beszerzését.

Mikor érdemes vadkempingezni a Vértesben?

Szinte egész évben lehet vadkempingezni a Vértesben. Az erdőlátogatási szabályokat, a vadászati korlátozásokat be kell tartani.

author avatar
Gazsi Szabolcs Belkereskedelmi ügyintéző, készletgazdálkodási szakember, Hobbi: túrázás, utazás, kerékpározás
Főszerkesztő, admin. 14 éves korom óta túrázom, kerékpározom. Magyarország alapos megismerése az egyik fő célom, de a határon túli tájak bejárása, emberek megismerése is a célkeresztben van. Az évek alatt szerzett tapasztalataimat, élményeim akarom a gyertekvelem.hu weboldalon átadni. Az új generáció legyen egészségesebb, fittebb, okosabb, tájékozottabb.

Gazsi Szabolcs

Főszerkesztő, admin.

SEOzseni